Starosta Blanska: ČSSD musí představit reálný volební program

04.04.2013 16:36

V čem vidí starosta Blanska Lubomír Toufar (ČSSD) příčinu selhání řady vládních reforem? A jak naopak hodnotí výsledky stranického sjezdu ČSSD? Nejen na to, ale i na názor starosty na spolupráci v rámci koalice, na investice, které město plánuje či na budoucnost hotelu Dukly se ptali ParlamentníListy.cz

Starosta Blanska: ČSSD musí představit reálný volební program
Foto: Redakce
Popisek: Ing.Lubomír Toufar (ČSSD)
reklama

DONEZ, registr vozidel, Skarty, ale i řada dalších reforem vlády se neosvědčili. Co je podle vás příčinou?

Příčinou je podle mého názoru nepřipravenost těchto reforem. Já se snažím chovat tak, že pokud něco funguje, tak to nechám fungovat. V opačném případě zjistím příčiny a tyto odstraňuji, aby systémy fungovaly. Mám pocit, že posledních několik roků je tomu v naší vlasti právě naopak – co dobře funguje – to zrušíme a nahradíme nefunkčními systémy za spoustu peněz a ještě naštveme jak úředníky, tak i občany, viz registr vozidel, DONEZ atd.

Na začátku března se uskutečnil stranický sjezd ČSSD, jste spokojen s jeho závěry?   ,,Předsjezdová“ ČSSD také tvrdě kritizovala vládu za zvyšování DPH. „Posjezdová“ ČSSD však již se snižováním DPH nepočítá. Jak na celou situaci nahlížíte vy?

Jsem rád, že došlo ke změně stanov, protože na předchozích sjezdech se změna stanov nedařila prosadit. Osobně mě mrzí, že nebyl zvolen Jiří Dienstbier jako nejpopulárnější politik do funkce místopředsedy strany. S volbou předsedy a statutárního místopředsedy jsem spokojen a věřím, že staronové vedení bude fungovat jako tým, jak zvolení funkcionáři slibovali. ČSSD podle mého názoru oprávněně kritizovala současnou vládu, která přes sliby zvyšovala daně a také schodek státního rozpočtu takovým způsobem, že neúměrně zatěžovala lidi, kteří nemají šanci se bránit, jako jsou senioři, rodiny s dětmi a zaměstnanci. Jak bude postupovat ČSSD po volbách, po kterých věřím, že se stane vedoucí vládnoucí stranou, je těžké v této chvíli hovořit. ČSSD musí představit reálný volební program, a pokud nebude reálné snížit DPH, tak DPH předpokládám, nesníží.

Koalice složená s ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Volby pro město vede město již druhé volební období. Po vítězství ČSSD ve volbách jste však nově získali místo starosty. Podařilo se Vám tak realizovat cíle, s kterými jste se úřadu ujímal? A jak byste jako starosta hodnotil spolupráci v rámci koalice?

Koalice funguje již od roku 2000 v uvedeném složení a je skutečností, že v posledních volbách ČSSD výrazně uspěla, získala nejvyšší počet mandátů a díky tomu získala post starosty a tří členů v sedmičlenné radě města. V roce 2010 šla ČSSD do voleb s tím, že by chtěla pokračovat v této koalici i po volbách, což se stalo. Koaliční spolupráci hodnotím pozitivně.

Součástí blanenského strategického plánu na dalších deset let je i nový průtah městem. Jeho součástí mají být dva kruhové objezdy, z nichž jeden je trnem v oku pro mnohé místní občany. Podařilo se Vám již například i na základě posudků, které jste nechali odborníky vypracovat občany přesvědčit o opaku? A je nějaká možnost, kterou protestující nabízí jako řešení?

Průtah městem Blanskem se intenzivně připravuje tak, aby mohl být zahájen v roce 2014. Je skutečností, že se několika občanům nelíbí kruhový objezd na ulici Mlýnská – Poříčí, ačkoli dotčené orgány, které se ke stavbě vyjadřují, s tím problém nemají. Věřím, že toto pochopí i tito spoluobčané, protože cílem je zajistit větší plynulost provozu, kterou vyřeší právě kruhový objezd. Jedná se o společnou investici JM kraje a města Blanska, protože vlastníkem komunikace II. třídy je JM kraj a město se spolupodílí na rekonstrukci chodníků, veřejného osvětlení, kanalizace a zmiňovaných kruhových objezdech.

Můžete přiblížit i další projekty, které v rámci plánu chcete realizovat? A jaké by měly být náklady?

Ve stručnosti uvedu, že město chce dokončit revitalizace bytových i nebytových domů včetně budov pro školství, sportovní, kulturní a sociální účely, pokračovat v regeneraci sídlišť spolu s posílením parkovacích kapacit, umožnit zájemcům výstavbu bytů jak v rodinných domech tak bytových domech tím, že pro bytové domy nabízí zasíťované pozemky  a pro rodinné domy přispějeme  na přivedení inženýrských sítí. Dokončit zaplnění průmyslové zóny a zpracovat studii proveditelnosti přemostění železničního koridoru, který rozděluje město mezi Staré Blansko a Blansko. Myslím si, že přemostění by se mohlo v horizontu do 10 let realizovat a předpokládám, že to bude investice Jm kraje za podpory fondů EU. Zajistíme kvalitní a dostupnou péči ve městě zřizované Nemocnici Blansko včetně zachování nosných odborných specializací. Kapitálové výdaje by se měly pohybovat ve výši cca 80 milionů Kč ročně. Pro rok 2013 máme v rozpočtu 82,2 mil.Kč.

Vedení Blanska je rozhodnuté nechat vylepšit také celé okolí hotelu Dukly a lokalitu nabídlo k odkoupení investorům. Názor na budoucnost hotelu mohou vyjadřovat i občané. S jakou odezvou jste se prozatím setkali? A jakou budoucnost hotelu a okolí byste preferoval Vy?

Je skutečností, že město získalo vybydlený hotel do svého vlastnictví, který nabídlo developerům včetně dalších okolních pozemků ke zpracování studie řešení centra města. Dne 2.dubna končil termín pro předložení studií a došla jedna nabídka. Osobně si dovedu představit multifunkční zařízení, obchod, služby, knihovna a další, které přitáhnou jak občany města, tak návštěvníky do centra města. Názory občanů jsou různé, od zbourání a ponechání volného prostranství po zachování hotelu ve stávajícím rozsahu a jeho opravu.

Jak se vyvíjí dořešení rekonstrukce tzv. Výškové budovy v centru města?

V tomto případě dosud nedošlo k převodu pozemku z vlastnictví ČR (příslušnost hospodaření má Okresní soud v Blansku) do majetku společnosti vlastnící tzv. Výškovou budovu. Předpokládám, že k tomu v letošním roce dojde a následně soukromá firma naplní svůj záměr, se kterým uspěla ve výběrovém řízení v roce 2008.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Katka Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…