Starosta Blanska: K předloze služebního zákona jsem skeptický

18.02.2014 15:46

Ivo Polák není v politice nováčkem, starostou a předsedou místní organizace ČSSD je ale poprvé, a to od ledna letošního roku, kdy na funkce rezignoval čerstvě zvolený poslanec Lubomír Toufar. V rozhovoru, který poskytl starosta naší redakci, se svěřil nejen se svými plány pro letošní rok, ale hovořili jsme i o vnitrostranické politice ČSSD a neopomněli jsme ani blížící se komunální volby.

Starosta Blanska: K předloze služebního zákona jsem skeptický
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD)
reklama

Starostou jste se stal letos v lednu poté, co Lubomír Toufar uspěl v předčasných volbách a na funkci starosty rezignoval.  Byť Vám tak do řádných komunálních voleb nezbývá mnoho času, co je vaší prioritou?

Je pravdou, že mě mnoho času nezbývá, protože za osm či devět měsíců nelze téměř nic koncepčně řešit s výhledem do budoucna. Mojí prioritou tak zůstává úspěšné dokončení již započatých projektů z dřívějška nebo zahájení a dokončení investičních akcí schválených v rozpočtu města na rok 2014. Tzn. v maximální míře naplnit programové prohlášení rady města na volební období 2010-2014.

Blansko má tak ve sněmovně nejen svého poslance, ale sociální demokracie má ve vládě i svého premiéra. Budete se tak snažit zatlačit na nějakou změnu zákona, která vám dělá již delší dobu vrásky? Hovořil jste například již s Lubomírem Toufarem o něčem konkrétnějším?

V rámci naší politické strany byl ustanoven Klub starostů za ČSSD, který má za úkol koordinovat komunikaci mezi komunální a vrcholovou politikou. Co vím, setkání se konají s velkým časovým intervalem, ale starostové mají možnost na této platformě vznášet podněty a připomínky. Mně osobně se zdá ne příliš dobrá předloha služebního zákona, kde státní úředníci by nemohli být v zastupitelstvu obce či města. Podle mě je to ztráta především pro menší obce, protože úředníci jsou většinou vysokoškolsky vzdělaní lidé a zběhlí v úřední praxi. Pro malé obce by určitě mohli být přínosem. 

A co je podle vás nejpalčivějším problém, který trápí obyvatele města?

Problémy jsou podle mě v každé obci či městě specifické a nelze je paušalizovat. Ale pokud budeme hovořit v obecné rovině, tak prioritou občanů budou určitě vytvořené podmínky pro jejich spokojený život. Tzn. hezké prostředí, fungující služby, možnost volnočasových aktivit, kultura a bezpečnost občanů. Pokud některá z těchto oblastí bude z velké části opomíjena a zanedbávána, tak začíná být palčivým problémem.

Od nového roku jste ale zaujal nejen pozici starosty města, ale také předsedy místní organizace ČSSD, na níž Lubomír Toufar též rezignoval. Jak se ukázalo za poslední půl rok, vztahy uvnitř strany jsou však dosti vypjaté. Čím si to vy osobně vysvětlujete, že se vztahy uvnitř ČSSD takto vyhrotily? Přeci jen sociální demokracie čekala na to, až se dostane do vlády, 7 let.

Pokud to mohu sledovat, tak vztahy se uvnitř sociální demokracie vyhrotily víceméně před volbou předsedy ČSSD v roce 2011, což já považuji za nesmyslné. V rámci předvolebního boje o post předsedy se aktivizovaly ve straně dvě skupiny, které podporovaly jak Bohuslava Sobotku, tak Michala Haška na post předsedy strany. To považuji za zcela normální. Co však nepovažuji za normální, je snaha o úplnou „likvidaci" těch, kteří v tomto klání neuspěli.   

Byť je nyní klid, neobáváte se, že je jen ticho před bouří a i v souvislosti s blížícími se volbami, které nás letos čekají hned troje, se může situace opakovat? Máte například vy osobně nějaký recept, jak komunikovat se členy?

Musím říci, že až na malé výjimky se na místních úrovních daří komunikovat se členy jak místní, tak okresní organizace velmi dobře. Můj recept je jednoduchý. Být v kontaktu permanentně s řadovými členy, naslouchat jim a dát jim možnost aktivního zapojení do dění místních a okresních organizací.

Blanenskou radnici vede koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Volby pro město a vaši koaliční partneři k Vám neměli výhrady. Jak byste ale hodnotil celkové poměry na radnici? Jste spokojen i s prací opozice?

Pokud budu hodnotit celkovou atmosféru na blanenské radnici, musím se zmínit o tom, že již více jak čtrnáct let nedochází k tomu, čeho jsme svědky např. na radnicích jiných. Nejsou zde hádky ani rozepře, které by zbytečně brzdily práci radnice ve prospěch občanů. Musím férově přiznat, že je to i z velké části přístupem opozičních stran. Opoziční strany vystupují racionálně, bez emocí, ale dokáží také věcně poukázat na to, co se jim nelíbí, nebo na co mají jiný názor. Ale opravdu je to ve věcné rovině a to musím ocenit. Příkladem podle mého názoru dobrých poměrů je i fakt, že rozpočet na rok 2014 byl jednomyslně schválen a ze strany opozice byl uznán jako kvalitně sestavený.

Jak již bylo naznačeno, letošní rok je supervolební a vy nejste v politice nováčkem. Pracoval jste šest let jako místostarosta Blanska, dva roky jste byl ve funkci radního a stejnou dobu také pracoval jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. Jaké jsou ale vaše politické priority do budoucna?

Moje politické priority budou představeny ve volebním programu pro podzimní komunální volby. Jako strana již na něm začínáme intenzivně pracovat a jako novinku chceme vyzkoušet do jeho sestavení zapojit i veřejnost. Moji velkou prioritou kromě jiného bude udržet dosavadní dobrou atmosféru v zastupitelstvu města i nadále, protože jedině tak se dá dobře pracovat ve prospěch města a jeho občanů.

Podle deníku žije v Blansku asi 900 cizinců. Podle pracovníků Oblastní charity Blansko se však cizinci žijící na Blanensku potýkají s řadou problémů. Hovoří o jazykové bariéře, chudobě, špatném přístupu k informacím, neznalosti sociálních a právních norem, dluhové pasti apod. Souhlasíte? A plánujete tak v nejbližší době nějaké změny? Neobáváte se nárůstu napětí mezi majoritou a minoritou ve městě?

Ano, to je pravda a nechceme v této oblasti nic podcenit. Již nyní se snažíme řešit tuto skutečnost jak v oblasti školství (integrací dětí cizinců), tak v oblasti předávání informací o odlišnostech kultury a zvyklostí. Stejně tak i městský úřad se snaží podávat dostačující informace. Podle mě je dost velkým problémem jazyková bariéra u starších, kteří sem přišli za prací. U jejich dětí a mládeže, která je začleňována do našeho vzdělávacího systému, je situace o mnoho lepší. Chci ale zdůraznit, že zákony této země musí dodržovat všichni, jak minorita, tak i majorita.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oslavný článek o boji EU proti koronaviru, který vás rozpláče nebo vyvolá záchvat smíchu. Žantovský objevil také s*vině na sociálním účtu a podraz hlupáka Kalouska na celý národ

8:18 Oslavný článek o boji EU proti koronaviru, který vás rozpláče nebo vyvolá záchvat smíchu. Žantovský objevil také s*vině na sociálním účtu a podraz hlupáka Kalouska na celý národ

TÝDEN V MÉDIÍCH Bývalý předseda lidovců, bývalý předseda TOP 09, bývalý ministr financí a bývalý nám…