Starosta Kadaně: Fakta některá media moc nezajímají

10.04.2013 10:55

Jiří Kulhánek (ODS) souhlasí s tím, že kdyby ODS plnila program z roku 2010, nemusela by přicházet Agenda 2014. Vyjádřil se ale i k výrokům médií, v nichž se Kadaň objevuje jako místo, kde byly zpronevěřeny evropské dotace. "To, co bylo projektem zpracováno, se také realizovalo bez navyšování v průběhu stavby.“ Jak ale řeší problémy s vyloučenými lokalitami a co se snaží město dělat při potírání tamějších problémů?

Starosta Kadaně: Fakta některá media moc nezajímají
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS)

ODS v posledních měsících v průzkumech veřejného mínění razantně ztrácí. Nyní vydala dokument Agenda 2012, kterým by chtěla přízeň občanů znovu získat. Zaznívá však kritika i zevnitř strany, že kdyby se plnil program z roku 2010, nemusela by přicházet Agenda 2014. Co si o tom myslíte vy osobně?

Že je to pravda.

S blížícími se volbami začíná také docházek k vymezování ODS vůči TOP O9, což se ukazuje například i v případě navýšení minimální mzdy, kterou chce ministryně Müllerová zvýšit o 500 Kč. Koaliční ODS se však nechala slyšet, že návrh v době rekordní nezaměstnanosti rozhodně nepodpoří a naopak opozice považuje částku za směšnou. Jak se na zvýšení minimální mzdy, která by se tak zvýšila po více jak 6-ti letech díváte vy osobně?

Toto neumím posoudit, nemám takové informace, abych dělal chytrého a tvrdil, která z variant je ta správná.

Jak se jako starosta města cítíte, když se Kadaň v médiích objevuje jako místo, kde byly možná zpronevěřeny evropské dotace v souvislosti s výstavbou nábřeží Maxipsa Fíka za téměř 139 milionů korun?

Město Kadaň žádné dotace nezpronevěřilo, stavba proběhla podle projektové dokumentace, částka proti rozpočtu nebyla v průběhu stavby navýšena ani o korunu. Proběhlo také několik kontrol ze strany kontrolních orgánů MF ČR a ROP jak v průběhu stavby, tak po dokončení a ani ty neříkají, že jsme něco zpronevěřili či předražili. To co bylo projektem zpracováno, se také realizovalo bez navyšování v průběhu stavby. Nakonec jsme za všechny tři etapy ušetřili proti projektu téměř 30 mil Kč. To jsou fakta, která ovšem asi některá media moc nezajímají.

Jak to dnes vypadá v Kadani se sociálně vyloučenými lokalitami v Chomutovské ulici a u prunéřovské elektrárny? Jaký je zde stav a nejvážnější problémy?

Vyloučená lokalita v Kadani je v prostoru bývalého prunéřovského nádraží. Zde spolupracujeme s Agenturou pro sociální začleňování a průběžně řešíme problémy zdejšího života. Vážné problémy, jako se třeba objevily ve Šluknovském výběžku, zde naštěstí nemáme.

Co město zmůže a co nikoliv při potírání tamních problémů, jakými jsou trestná činnost, drogy, gamblerství a prostituce? Pomohla nějak vládní Agentura pro sociální začleňování?

Je to celý soubor opatření, který realizujeme postupně. Vše je popsáno ve strategickém plánu řešení sociálního vyloučení v lokalitě Prunéřov, které průběžně řešíme. Např. příprava dětí do škol, mimoškolní činnost, dluhová poradna, zajištění oboru na střední škole v Kadani pro děti ze základní školy praktické, asistenti městské policie, veřejně prospěšné práce, K centrum pro drogově závislé a spousty dalších dílčích opatření, která snad do budoucna ponesou ovoce.

Kadaň má vyhlášenou porodnici. Jste vlastníky nemocnice - bylo to dobré rozhodnutí, když dnes sledujete marné snahy mnohých měst ovlivnit zdravotní péči poté, co se nemocnic jako příspěvkových organizací zbavili?

Bylo to správné rozhodnutí, nemocnice si ekonomicky stojí dobře a to i přes velkou rozkolísanost zdravotní legislativy a neustálé změny v pravidlech financování zdravotnictví ze strany zdravotních pojišťoven. Nemocnice nemá žádné dluhy a na tomto příkladu je vidět, že když se chce, tak jde mnoho věcí rozumně zajistit i ve zdravotnictví.

Jak se vyvíjí projekt na vznik nového sportoviště ve městě? Domníváte se, že se jej podaří skutečně začátkem léta otevřít?

Pravděpodobně máte na mysli novou atletickou dráhu. Na stavbě se pracuje a v červnu by měla být uvedena do provozu. Žádný větší problém se při realizaci zatím nevyskytnul.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Katka Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …