Starosta Žamberku: Byl to úspěšný pokus o vládní převrat

01.07.2013 8:07

Vniknout v noci na úřad vlády ČR není podle starosty Jiřího Dytrta (ODS) v pořádku. Jak podle něj ale kauza ovlivní preference ODS a koho by uvítal v čele strany? V Žamberku se také nedávno zastupitelé rozhodli regulovat hazard, i když o úplném zákazu zatím neuvažují. Proč? Do jaké míry trápí obyvatele problémy s kriminalitou? A jak se ve městě vyvíjí projekt nového domova pro seniory? Nejen na to se ptaly PL.

Starosta Žamberku: Byl to úspěšný pokus o vládní převrat
Foto: archiv JD
Popisek: Starosta Žamberka Jiří Dytrt (ODS)
reklama

Co říkáte současné kauze, která vedla k pádu premiéra a celé vlády? Co je podle vás příčinou?

V době začátku kauzy jsem byl na služební zahraniční cestě a tak jsem po návratu četl mnoho článků, ale s jedním názorem bych se ztotožnil. Byl to úspěšný pokus o vládní převrat, vedený skupinou státních zástupců. Vniknout v noci na úřad vlády ČR, nasazovat želízka vysokým úředníkům, exposlancům a generálům tajné služby mně nepřipadá v pořádku. Nicméně směšnosmutné trestní stíhání a vazby udělené v prvních dnech znevěrohodňují tyto manévry.

Do jaké míry podle vás ovlivní kauza komunální volby? Neobáváte se, že vás může kauza poškodit? A budete vy osobně obhajovat váš mandát?

Nevím, jak dalece tato kauza ovlivní komunální volby v příštím roce, ale značka ODS ztrácí důvěru již dlouhodobě a myslím, že to do značné míry může voliče ovlivnit. Na druhou stranu jsme šestitisícové město a starosta je všeobecně známá osoba. Potvrzuje se, že v Žamberku voliči křížkují a pečlivě vybírají, kdo je bude zastupovat. Obhajobu mého mandátu bude projednávat místní sdružení a dostanu-li důvěru, tak věřím, že mám občanům co nabídnout.

Koho byste vy osobně uvítal jako nového předsedu strany? Co od něj očekáváte?

Zástupci jednotlivých krajů přijeli s jednoznačným poselstvím ze svých oblastí, ze svých regionů s tím, že vítají rozhodnutí grémia. Říkali, že byli překvapeni tak, jak byl překvapen celý zbytek republiky, a právě proto my jsme byli zvědavi na jejich stanovisko, protože nebylo možné se členy výkonné rady tento návrh grémia konzultovat předem. Pro mě to bylo velmi zásadní, kdy během hodiny a půl zástupci jednotlivých regionů sdělili, že návrh grémia vítají, a v závěrečném hlasování podpořili Miroslavu Němcovou na předsedkyni vlády. Z tohoto důvodu vnímám paní Němcovou jako vhodnou kandidátku na předsedkyni ODS. Očekávání jsou různá a také různě naléhavá, ale pro mne je jedno očekávání nade vše, a to vrátit ODS punc seriózní a pracovité strany.

Město vyhrálo u Nejvyššího správního soudu spor o daň z přidané hodnoty za provoz koupaliště, který vedlo s finančním úřadem. Stát zřejmě bude muset městu vrátit víc než milion korun. Na co peníze radnice použije? Přeci jen tím ušetří i do budoucna. Neuvažujete například z části do koupaliště investovat?

Vrácené finanční prostředky budeme využívat na další investice do městského majetku. Vzhledem ke snižujícím se příjmům obcí vytváříme zásobník investičních projektů, který před sebou rok od roku "hrneme" a ušetřené či volné prostředky investujeme právě do těchto investičních akcí. Hodnota městského majetku je téměř jedna miliarda korun a to vyžaduje nemalé finanční prostředky investovat do běžné údržby. V současné době byla dokončena výměna masážní vany v areálu koupaliště ve výši 800 tis. Kč.

Jak se vyvíjí projekt nového domova pro seniory? Projekt je finančně velmi náročný a je závislý na dotačních programech. Nemáte obavu z toho, že mohou právě dotace projekt ohrozit?

V současné době je dokončena projektová dokumentace pro územní rozhodnutí v částce přesahující 3 mil. Kč, která byla hrazena vlastníkem, tzn. ČVZ. Investorem náročného projektu za více než 200 milionů korun je společnost České vinařské závody, a.s., člen finanční skupiny PROSPERITA holding a.s.. Předpokládáme a pracujeme společně s vlastníkem objektů na zajištění financování projektu z dotačních titulů. V případě neúspěchu při podpoře z jiných zdrojů by projekt nemohl být realizován s ohledem na výši nákladů souvisejících s rekonstrukcí. Věříme, že připravované plánovací období čerpání strukturálních fondů 2014 - 2020 by nám v realizaci mohlo pomoci.

Jaké je celkové úspěšnost města v čerpání dotací a jaké další projekty byste zmínil?

Město Žamberk je úspěšné v čerpání dotací u projektů předložených ke schválení. V současné době se potýkáme s nečerpáním dotace na investiční akci "Regenerace a revitalizace veřejného prostranství - pěší zóna Žamberk", která byla ÚOHS napadena jako netransparentně provedená veřejná zakázka. Dalším projektem je pokračování druhé etapy projektu "Areál aktivní turistiky II Pod Černým lesem v Žamberku", kde nám chybí zajištění vlastních finančních prostředků na dokončení tohoto pilotního projektu a budeme jednat o prodloužení termínu čerpání dotace.

Město se nedávno rozhodlo vyhláškou regulovat hazard ve městě. Neuvažujete ale i o úplném zákazu? Proč?

V nedávné době se ve městě velmi rychle rozšířily objekty provozující herny, a to na místech, které nejsou v souladu se zákonem. Z tohoto důvodu jsme přijali regulační vyhlášku města, která popisuje seznam ulic vhodných k provozování hazardu. O úplném zákazu v současné době neuvažujeme, a to i z důvodu případné ztráty finančních prostředků plynoucích z této činnosti. Město je příjemcem částky téměř tří milionu korun ročně, které přerozděluje mezi sdružení a sportovní oddíly působící ve městě a okolí a nahradilo tak snížené příjmy od Sazky.

Do jaké míry trápí obyvatele problémy s kriminalitou či nepřizpůsobivými? A jak se je snažíte řešit?

Město Žamberk získalo v roce 2011 ve srovnávacím výzkumu " Město pro byznys" ocenění za nejbezpečnější město Pardubického kraje. Zároveň pokračuje každý rok v etapách budování městského kamerového systému a společně s městskou a státní policí prohlubujeme spolupráci, která společným postupem vede ke snižování kriminality.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…