Starosta za ODS: Miroslava Němcová si toho v politice hodně odpracovala

18.12.2013 13:02

Jan Tecl (ODS) v říjnu neúspěšně kandidoval do sněmovny, a jak se svěřil našim stránkám, větším zklamáním je pro něj šance, kterou od voličů měla Nečasova vláda a nevyužila ji. On sám na začátku října čelil výzvě k odvolání a následné žalobě pro zneužití pravomocí. A nejen se svým pohledem na celou kauzu, ale také se svými současnými prioritami se svěřil starosta Havlíčkova Brodu našim stránkám.

Starosta za ODS: Miroslava Němcová si toho v politice hodně odpracovala
Foto: archiv JT
Popisek: Starosta Havlíčkova Brodu Mgr. Jan Tecl (ODS)

V rámci předčasných voleb jste neúspěšně kandidoval v kraji za ODS do sněmovny. Je pro vás osobně výsledek velkým zklamáním? Co to podle vás znamená pro stranu do budoucna? A co je podle Vás nyní třeba udělat pro to, aby se ODS dostala opět na výsluní?

Zklamáním je pro mne především skutečnost, že koalice (ODS, TOP, VV), která vzešla z předcházejících voleb, nedokázala využít šance, kterou od voličů dostala. Co dělat do budoucna? ODS musí především umět navenek prezentovat dobře prodiskutované a cílené politické projekty. Projekty, které je možné realizovat, společnost se s nimi dokáže identifikovat a jsou udržitelné. Stranu navenek musí reprezentovat důvěryhodní představitelé s vysokou mírou společenské autority a kreditu.

V polovině ledna čeká také ODS volba nového předsedy. Koho byste preferoval vy osobně? A jak byste hodnotil Miroslavu Němcovou jako lídra kampaně ODS?

Předsedou strany musí být osobnost, která je schopná formulovat dlouhodobější politické cíle a dát dohromady dělný tým schopný jejich uskutečnění.

Miroslavu Němcovou beru jako legitimního kandidáta na post předsedy ODS. V minulém období si toho hodně v politice odpracovala. Ve volební kampani do parlamentních voleb 2013 neměla jednoduchou pozici. 

Pokud se nemýlím, jste zastáncem přímé volby prezidenta. Uvítal byste tak například i myšlenku hnutí Úsvit, které požaduje zavedení přímé demokracie švýcarského typu? Proč?

Příznivcem přímé volby prezidenta nejsem. Můj postoj je konzervativní a dlouhodobě jsem zastáncem zastupitelské demokracie. Na změnu Ústavy ČR směrovanou na zavedení prvků přímé demokracie tak, jak je prezentovalo ve volební  kampani hnutí Úsvit, dle mého názoru společnost v ČR ještě nedorostla.

Máte s referendem zkušenosti jako starosta? 

V Havlíčkově Brodě s referendem zkušenosti nemáme. K získání názorů veřejnosti pořádáme pravidelně jednou za čtvrt roku setkání s veřejností. Setkání jsou zaměřena vždy k určité problematice.

Na začátku října jste čelil výzvě k rezignaci ze strany KSČM. Podle jednoho z iniciátorů, Zdeňka Dobrého (KSČM), jste porušil ustanovení občanského zákoníku, a to především v souvislosti se stanovením termínu, ve kterém mělo zastupitelstvo projednat nabídku na odkoupení akcií hokejové společnosti HC Rebel. Zastupitelstvo ji ale odmítlo. Jak se vám ale za těchto podmínek na radnici pracuje? A domníváte se, že jde rok před volbami jen o účelové obvinění a snahu vás poškodit?

Návrh na odvolání starosty města byl předložen na mimořádném jednání zastupitelstva města. Zastupitel Dobrý přesně v dikci zákona o obcích předložil svůj návrh a odůvodnil ho. Na to má právo. Na základě předneseného odůvodnění zastupitelé demokratickou volbou o návrhu rozhodli a nepodpořili ho. Následně se prokázalo, že jsem konal v souladu se zákonem o obcích i v souladu s občanským zákoníkem. Výzva k rezignaci se pro mě stala motivací pro další práci. O účelu obvinění nechci spekulovat.

S odvoláním sice neuspěli, jejich snaha tím ale nekončí, a rozhodli se na vás podat žalobu pro zneužití pravomocí. Domníváte se, že i zde uspějete? A jak byste argumentoval ve váš prospěch?

Je jen a jen věcí zastupitele Dobrého, jaké cíle svým podáním sleduje a jakých řešení prospěšných všem 24 tisícům občanů města Havlíčkův Brod chce dosáhnout. Policie ČR uvedený podnět prošetřila a věc odložila s tím, že k porušení zákona nedošlo. Podávání vykonstruovaných trestních oznámení by měly politické strany vyřadit z arzenálu nástrojů předvolebního i každodenního polického střetávání. Občanům většinou takovéto procesy nepřinesou žádné uspokojení potřeb či očekávání a orgány obce v nich ztrácí čas, který je třeba soustavně věnovat rozvoji a udržitelnosti města. Moje argumentace byla velmi jednoduchá. Stačilo doložit skutečnosti tak, jak proběhly.

Jedna z vašich priorit, otázka bydlení pro občany, se pomalu ale jistě začíná úspěšně realizovat. Navíc se radnice snaží nalákat na nízkou cenu pozemků především mladé lidi. Co dalšího se ale snažíte dělat pro podporu mladých lidí? Jaké jsou tu pro ně pracovní, ale také i kulturní možnosti?

V současné době realizuje město prodeje pozemků v lokalitě Rozkoš. V přípravě území pro individuální zástavbu rodinných domů budeme pokračovat i v dalších letech. Paralelně se  snažíme získat investory do průmyslové zóny letiště a podporujeme i různé kulturní a sociální projekty. Všemi těmito projekty se snažíme plnit programové prohlášení a cílíme na zastavení poklesu počtu obyvatel města H. Brod, zlepšení podmínek pro život a posunutí urbanizace městského prostoru do vyšší kvality.

A jak jste spokojen s dostupností služeb? Není v souvislosti s rozvojem bydlení třeba investovat i zde?

Z hlediska sociálních a zdravotních služeb se aktivity města odvíjí od komunitního plánu města. Průběžně se snažíme zvyšovat kapacitu v předškolních zařízeních (školky), investicemi zvyšujeme kvalitu budov využívaných pro základní vzdělání. Městské školy disponují nevyužitou kapacitou v řádu sta míst, takže na zvýšení počtu obyvatel a příliv mladých rodin s dětmi je město připraveno. Podporujeme i působení Nemocnice H. Brod dotacemi a dary, stejně tak jako působení dalších organizací neziskového sektoru na sociálním úseku. Vše samozřejmě v mezích možného a finančně udržitelného modelu financování samosprávy.

Podařilo se vám dohodnout s krajem na rozšíření mostu, který by dle vašich slov pomohl s hustotou dopravy na nejrušnější křižovatce ve městě? Jak? A jak byste celkově hodnotil komunikaci s krajem?

K dohodě zatím nedošlo.  Za důležité považuji, že s panem hejtmanem máme zájem najít řešení, které by bylo přijatelné jak pro zastupitelstvo města, tak kraje. Na leden plánujeme další pracovní jednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…