Starostenský hejtman burcoval vládu, ať něco dělá. Reakce z koalice nebyla pěkná

20.06.2022 17:39

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta vyzval spolu s celým uskupením Starostové pro Liberecký kraj (SLK) vládu Petra Fialy, aby rychleji a intenzivněji řešila dopady inflace a růstu cen energií. To popudilo některé členy vlády, kteří nechápou, že Půta jako jeden z místopředsedů hnutí STAN neřeší své výtky přímo s vládou nebo s ministrem průmyslu a obchodu Josefem Síkelou (za STAN).

Starostenský hejtman burcoval vládu, ať něco dělá. Reakce z koalice nebyla pěkná
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

Starostové pro Liberecký kraj vyzvali podle informací serveru Novinky.cz vládu, aby začala rychleji a důrazněji řešit dopady cen energií a pohonných hmot na české občany a také na fungování malých a středních podniků.

„Máme tady Frýdlantsko, Tanvaldsko, kde je průměrný plat pro drtivou většinu obyvatel nedostižným snem. A na ty ta současná krize dopadá hůř než na větší část lidí ve velkoměstech,“ uvedl Půta s tím, že inspirací vládě můžou být rozličná řešení přijatá státy Evropské unie.

Půta sám prý žádný konkrétní postup neuvedl. „O tom musí rozhodnout vláda. Sedí tam hodně rozumných lidí, kteří to chápou. Je to hlavně apel na rychlost, aby se s opatřeními nečekalo. Je třeba lidem dát naději. Teď jim chodí vyúčtování za energie a pro celou řadu z nich je to šokující situace. Potřebují vědět, že je v tom vláda nenechá,“ prohlásil Půta.

Podle členů koaličních vládních stran jde ale od Půty o podivné jednání, když je sám členem vládní strany. „To je podle mého nesolidní a neférové. Zejména ve chvíli, kdy víme, že sociální energetický tarif připravuje ministr ze STAN,“ řekl předseda klubu ODS Marek Benda s tím, že mimo jiné ministr průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN) má tyto věci na starosti.

Totéž Půtovi vyčetl i šéf výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL). „Jeden z klíčových ministrů, který má na starosti energetiku, je pan Síkela za hnutí STAN, tak mi to přijde paradoxní,“ prohlásil Benešík a dodal, že vlády v celé Evropě mají problémy a jsou kritizovány, že krizi dostatečně dobře neřeší.

Podle Půty se situaci s drahými energiemi musí postavit celá vláda; jeden člen kabinetu to prý sám nezvládne. „Pro to musí být společný postup vlády, těžko by to zařídil jeden ministr. Víme, že se na návrhu pracuje. Tohle je apel, který dostali i předsedové všech koaličních stran. Důležitá není jen forma a obsah, ale i rychlost, se kterou vláda přijde,“ dodal Půta, proč nešel jen za Síkelou.

Podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) měl Půta své výhrady říci vládě přímo. „Odmítám, že nic neděláme. Zvedáme sociální dávky. Může o ně žádat čím dál víc lidí. Připravuje se úsporný tarif, který má pomoci lidem zvládat vysoké ceny energií, a hlavně se připravujeme na příští topnou sezonu, aby bylo čím topit,“ uvedla Pekarová Adamová.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich Půtovu výzvu také nehodnotí kladně a s lidmi z vlády se prý snaží jednat napřímo. „V KDU-ČSL o podobných aktivitách neuvažujeme. Ve vládě máme své ministry, a když máme problém, tak to řešíme přímo s nimi, a ne nějakými proklamacemi. Je třeba odlišit, že to nedělá kraj, ale lokální sdružení,“ řekl Grolich a dodal, že to asi může mít souvislost s blížícími se komunálními volbami.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…