Starostka jako spisovatelka. Její městská část za „její“ knihu zaplatila 396 tisíc korun

04.09.2018 16:28

Vydání knihy. Co na tom je, řekl by si jeden. To by se ale titul nesměl dělat na zakázku pro městskou část a evidentně za nevýhodných podmínek. „Praha 12 křížem krážem“, to je název publikace, za kterou radnice Prahy 12 zaplatila 396 tisíc korun. Konkrétně za tisícovku titulů. ParlamentníListy.cz byly na podivné financování upozorněny přímo zástupci tamní radnice.

Starostka jako spisovatelka. Její městská část za „její“ knihu zaplatila 396 tisíc korun
Foto: archiv starostky
Popisek: Bývalá starostka Prahy 12 Daniela Rázková (KDU-ČSL)
reklama

„Příběh knihy o Praze 12 začal v roce 2015, když za námi na radnici přišla tehdy ještě jako starostka Daniela Rázková s tím, že už nechce rozdávat jako prezent knihy o Praze 12 vydané ještě za minulého vedení, ve kterých měli proslov tehdejší starostové Petr Hána a Petr Prchal. Říkala, že to pro ni není důstojné, aby ona jako starostka rozdávala knihy, kde jsou uvedeni jiní starostové a ona tam není. Nutnost vydání nové knihy tedy zdůvodnila hlavně svojí ješitností, ale také tím, že knihy o Praze 12 vydané v minulosti už nejsou aktuální, a že bychom tedy mohli vydat novou, aktuální knihu,“ řekl ParlamentnímListům.cz zastupitel, který nás na celou kauzu upozornil.

A tak se také stalo. Praha 12 si objednala vydání knihy, která měla být zcela apolitická. Tak aby mohla být použita i po obměně radnice. Vydání však provázela řada nestandardních kroků. Pojďme si postupně probrat celou peripetii.

Vytvoření knihy dostalo za úkol nakladatelství a vydavatelství MILPO MEDIA, které jsme samozřejmě minulý týden oslovovali s dotazy, ale dosud se nám nevyjádřilo.

Anketa

Který z posledních premiérů byl nejlepší?

4%
4%
3%
89%
hlasovalo: 11106 lidí
Z jakého důvodu zakázku získalo právě toto nakladatelství, to nám nakonec vysvětlila bývalá starostka Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12 – KDU-ČSL).

„Důvodem pro vydání knihy byla nabídka od renomovaného nakladatelství MILPO MEDIA, které se specializuje velmi odborně a atraktivní formou na knihy pragenzií. Ostatně jich vydali přes sto. Knihy vydávají všude podobným způsobem. Nevím o tom, že by se v jiné městské části kolem knihy strhla taková politická kampaň. Poslední knihu vydali, tuším, o Praze 2. Nese všechny znaky té naší, stejné slovo starostky, stejná prodejní cena, inzerent rovněž z oboru stavebních investic.“

Radnice si od MILPO MEDIA objednala celkem 1 000 kusů publikace za 396 tisíc (pozn. nabídku MILPO podalo ještě ve výši 250 tisíc a 320 tisíc korun, vybrána však byla varianta za 360 tisíc bez DPH).

Běžnou praxí bývá, že objednatel zaplatí po dodání zboží, Praha 12 zaplatila dříve. I díky tomuto kroku se na tehdejší starostku snesla vlna kritiky.

„Paní místostarostka navíc již sama potvrdila, že v rozporu se smlouvou a směrnicemi MČ Praha 12 nechala zaplatit zálohovou fakturu již po předložení knižních předloh. Ve smlouvě je však zcela jasně uvedeno, že faktura má být proplacena po předání předmětu smlouvy bez vad a nedodělků v množství podle smlouvy (1 000 kusů),“ napsal na svém profilu na ParlamentníchListech.cz zastupitel Petr Šula z TOP 09.

Proč tak starostka učinila? „Došlo k úhradě zálohové faktury, kdy byl již hotový text knihy a knihu bylo třeba vytisknout. Postupovala jsem podle uzavřené smlouvy, respektive obecných právních předpisů a v souladu s postupem daným a kontrolovaným úřadem městské části a jeho úředníky, mezi nimiž byli také právníci. Nikdo v tom neviděl problém. Městská část knihu následně v termínu dostala,“ řekla nám k věci Rázková.

Placení předem však není to nejdůležitější. Zajímavá je samotná částka, za kterou knihu Praha 12 dostala. Podle bývalé starostky, ale také podle zastupitele Jana Mikuleckého (taktéž Změna pro Prahu 12) byla cena, kterou vydalo nakladatelství, mnohem vyšší. Dokonce to prý pro MILPO byla ztrátová záležitost, jak uvedla Rázková: „Otázka nákladů je starostí vydavatele. Náklady na knihu rozebíral veřejně a podrobně jednatel společnosti MILPO MEDIA (pan Polák) na jednání zastupitelstva 28. března 2017. Z jeho vyjádření vyplývalo, že vydání knihy bylo pro MILPO MEDIA ztrátové a že nakonec šlo o výrazně větší náklady, než byla cena, kterou za 1 000 ks měla zaplatit městská část.“

Anketa

Sympatizujete s demonstranty, kteří v německé Chemnitz protestovali proti migraci?

98%
2%
hlasovalo: 21137 lidí
Mikulecký odhadl výši nákladů dokonce minimálně na jeden milion korun: „To se potvrdilo i při ‚vyslýchání‘ zástupce MILPO na jednání zastupitelstva, kde se vydání knihy projednávalo,“ doplnil.

Proč by někdo vydával knihu, která je pro něj ztrátová, zajímalo pro změnu nás. A tak jsme se zeptali jinde. Vzhledem k tomu, že fotografie a veškeré materiály do knihy poskytla radnice Prahy 12 zdarma, zjišťovali jsme především cenu tisku. Ten se dá podle našich zjištění pořídit za 116 tisíc na tisíc kusů takovéto knihy. Pořád tedy zbývá na grafiku a honoráře pro autory více než 240 tisíc korun. Podle Mikuleckého odhadů by pak MILPO MEDIA vydalo na honoráře a grafika více než 884 tisíc korun.

Jedním z autorů knihy byla mimo jiné bývalá starostka Daniela Rázková, která se podílela i na předchozí knize o Praze 12, jež nese název „Kniha o Praze 12“ a vyšla v roce 1997. Zajímalo nás, zda se původní kniha od té nové za 396 tisíc korun výrazněji liší.

„Mohu jen konstatovat, že kniha nedosahuje úrovně předchozích knih o Praze 12, především dvoudílné publikace Kronika Prahy 12, která vyšla, tuším, asi před osmi lety. I předchozí kniha, jejíž spoluautorkou je Daniela Rázková, má stejně špatnou úroveň. Obě knihy nemají žádnou koncepci a lze je nazvat nesourodým sborníkem. Jako bývalý nakladatel a historik můžu konstatovat, že způsob vydání a financování je podivný,“ odpověděl nám zastupitel Tomáš Grulich z ODS.

Autorství u původní i nové knihy potvrdila i sama Rázková: „Ano, byla jsem jednou z mála starostů, kteří umějí psát knihu. Moje profese je totiž novinařina a v době, kdy kniha vznikla a byla také okamžitě vyprodána, jsem byla sedmým rokem na radnici mluvčí a šéfredaktorkou Novin Prahy 12. Za autorství části knihy Praha 12 křížem krážem, na které jsem pracovala, jsem si nevzala žádný honorář, považovala jsem práci na aktualizaci textů za můj dar lidem, kteří mají Prahu 12 rádi.“ Na dotaz, zda a jak jsou si knihy podobné, jsme odpověď nedostali.

Jedna kniha a opravdu hodně problémů. S nesrovnalostmi totiž ještě nejsme u konce. Kniha měla být původně financovaná z darů, které na ni měla radnice obdržet od soukromých subjektů. Na svých stránkách dokonce vyvěsila výzvu, že se hledají sponzoři. „Cena za tisk publikace bude hrazena z VHČ (přesněji z inzerce po schválení rozpočtu orgány města). VHČ je vedlejší hospodářská činnost. A v tom je zakopaný pes. Nám vůbec nevadí to, že měla být zaplacena z inzerce. Na účet městské části však zatím z inzerce nedorazila ani koruna. Přitom podle ceníku inzerce se na inzerci mohl vybrat až jeden milion korun. Cena jedné strany A4 byla 70 000 tisíc Kč. Paní Daniela Rázková přitom stále neodpověděla, kde skončily peníze z inzerce,“ píše na svém profilu na ParlamentníchListech.cz zastupitel Šula.

Uvádíme, že reklamních stran bylo v knize celkem patnáct. Na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda je pravda, že nakladatelství MILPO získalo na vydání knihy peníze také od soukromých subjektů za reklamu, které měly být určeny Praze 12, a ne nakladatelství, odpověděla také místní zastupitelka Lenka Vedralová z hnutí ANO: „Bohužel ano, je to pravda.“

Pravý opak tvrdí již zmíněný zastupitel za Změnu pro Prahu 12 Mikulecký: „To je nesmysl. Bez těchto peněz by bylo vydání knihy beznadějně prodělečné. Nebylo by čím pokrýt rozdíl mezi náklady na knihu (minimálně milion) a penězi (396 tis. Kč vč. (!) DPH), které MČ MILPO  zaplatila.“

Fotogalerie: - Pražské zastupitelstvo

Zasedání zastupitelstva Hlavního města Prahy. Na p...
Zasedání zastupitelstva Hlavního města Prahy. Na p...
Eliška Kaplická
Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová
Petr Dolínek
Zasedání zastupitelstva Hlavního města Prahy. Na p...

Pochybnosti a nesrovnalosti jsou i ve fázi konečné, tedy v prodeji a autorských právech. Patří práva na knihu Praze 12, nebo MILPO? Ve smlouvě, kterou radnice s MILPO MEDIA uzavřela, totiž není o tomto ani zmínka. Komu jdou tedy peníze ze zisku z prodeje? A mimochodem: Může se vlastně kniha prodávat na volném trhu? Podle Rázkové autorství nemusí být součástí smlouvy, neboť podle ní: „Otázka autorských práv ke knize není povinnou součástí smlouvy o dílo, její úprava plyne obecně z právních předpisů.“ Podle zastupitelky Vedralové patří kniha Praze 12: „Autorská práva má Praha 12 jakožto objednavatel díla.“ Podle zastupitele Mikuleckého pak patří nakladateli: „U těchto typů publikací zůstávají defaultně autorská práva na straně nakladatelství, které zároveň musí zaplatit poplatky pro autory nepůvodních příspěvků a fotografií (což také MILPO udělalo). Pokud chtěli nynější stěžovatelé z ANO a ČSSD, aby práva z knihy byla na straně Prahy 12, je to otázka na ně, proč smlouvu v radě schválili. Smlouvu totiž neschvalovala starostka, ale rada MČ.“

Na závěr dodejme, že v současné době se celá kauza řeší soudní cestou.

A snad už jen drobnost, kterou jsme zmínili na začátku, kdy náš zdroj uvedl: „Daniela Rázková přišla s tím, že už nechce rozdávat jako prezent knihy o Praze 12 vydané ještě za minulého vedení, ve kterých měli proslov tehdejší starostové Petr Hána a Petr Prchal…“ Kniha, o které v tomto článku píšeme, má samozřejmě také proslov starosty. Respektive starostky. Tou byla Daniela Rázková…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…