Starostou pražského Smíchova chce být hrobař oblíbené Škvoreckého Literární akademie

5. 9. 2018 21:39

ČSSD vysílá do voleb o starostenský řetěz na pražském Smíchově výraznou osobnost – lékaře Miroslava Doležala. Kandidát s číslem jedna je veřejnosti znám ovšem spíše v negativních konotacích. Jako jeden z klíčových lidí, který se podepsal pod krachem známé Literární akademie Josefa Škvoreckého.

Starostou pražského Smíchova chce být hrobař oblíbené Škvoreckého Literární akademie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto
reklama

Ekonomické potíže soukromé vysoké školy International Art Campus Prague, známé spíše pod názvem Literární akademie Josefa Škvoreckého, vykulminovaly v roce 2015. V České republice si připsala smutné prvenství, jde o historicky první případ, kdy vysoká škola skončila z finančních důvodů. Víc než stovka studentů tak byla nucena školu opustit bez diplomu, i když ročně platili na školném téměř šedesát tisíc korun. Některým z nich přitom k získání akademického titulu scházely jen státní zkoušky.

Literární akademie nakonec skončila v insolvenci. Jednatel akademie Miroslav Doležal navrhl situaci řešit konkurzem. Dluhy této soukromé vysoké školy, kterou zmítaly spory majitelů s akademickou obcí, byly vyšší než její majetek, jak vyplynulo z informací v insolvenčním rejstříku.

Němečtí majitelé chtěli školu prodat střední a vyšší odborné škole reklamní tvorby Michael, ale zájemce o koupi po auditu hospodaření od smlouvy odstoupil. Zjistil skutečnosti, které mu údajně němečtí majitelé i jednatel Doležal zamlčeli, a uznal, že školu není schopen dostat z finančních problémů.

Ministerstvo školství potom škole v roce 2016 odebralo státní souhlas. „Dne 28. 1. 2016 nabylo právní moci rozhodnutí č.j. MSMT-43519/2015-2 o odnětí státního souhlasu a akreditace studijních programů soukromé vysoké škole International ART CAMPUS Prague, s.r.o. V souladu s ustanovením § 43 odst. 4 a § 56 odst. 1 písm. d) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, bylo nabytím právní moci tohoto rozhodnutí ukončeno studium zbývajícím studentům International ART CAMPUS Prague, s.r.o. Jejich studium tedy bylo ukončeno k 28. 1. 2016,“ stojí na stránkách ministerstva školství.

Anketa

Který z posledních premiérů byl nejlepší?

4%
4%
3%
89%
hlasovalo: 11107 lidí
Miroslav Doležal jako zástupce německých vlastníků v insolvenčním návrhu podle agentury ČTK v roce 2015 uvedl, že škola měla závazky vůči svým dodavatelům, zaměstnancům a studentům ve výši přes osm milionů korun. Ani vybrání školného na nadcházející akademický rok, díky němuž mohla škola získat čtyři miliony, by přitom její situaci nevyřešilo. Nestačilo by to totiž ani na pokrytí veškerých nákladů na provoz.

Literární akademie, která jako soukromá vysoká škola fungovala od akademického roku 2001/2002, měla 138 studentů. Zaměřovala se na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci. Pedagogicky na ní působila řada spisovatelů, například Alexandra Berková, Petr Šabach, Jáchym Topol nebo Milan Uhde. V červenci 2013 změnila oficiální název na International Art Campus Prague. Jejím většinovým vlastníkem byla německá společnost EDUCATIONPARTNER CAMPUS se sídlem v Hamburku.

Její působení bylo v posledních letech její existence terčem kritiky ze strany akademické obce, protože se snažila na uměleckou školu akreditovat obory zaměřené na management ve zdravotnictví a sociálních službách a opakovaně nehradila své finanční závazky. Spory vyvrcholily na konci března roku 2015 studentskou stávkou a odvoláním rektora Petra Kaňky. Ten byl s vidinou příchodu nových majitelů navrácen do funkce, ale nakonec z prodeje sešlo.

Fotogalerie: - Předvolební sliby

Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...
Reklamní kampaň v ulicích Prahy před nadcházejícím...

Studenti stejně jako pedagogové této soukromé vysoké školy kroky jednatele Miroslava Doležala tvrdě kritizovali. Pod jeho vedením se zaměstnancům podle vyjádření pedagogů zpožďovaly výplaty, peníze měla škola dlužit podle serveru Novinky.cz také studentům.

Podle předsedy odborové organizace Pavla Šidáka se od Doležalova příchodu do školy situace neustále zhrošovala „Docházelo k neproplácení smluv, faktur, zastrašování, bossingu, který se stupňoval. Zhoršovala se komunikace, která se postupně stávala nulovou,“ řekl Šidák v roce 2015 serveru Novinky.cz. Snahy o zavedení nových oborů podle něj opakovaně končily neúspěchem u Akreditační komise, přesto se v nich pokračovalo.

Odvolání rektora Petra Kaňky pak prý bylo prý rozhodnutím majitelů školy. „Asi od podzimu je tam problém, že pan docent Kaňka nechce spolupracovat na některých změnách, které si valná hromada společnosti odsouhlasila,“ uvedl v roce 2015 jednatel a dnešní kandidát na starostu na Praze 5 Doležal.

Výtky studentů i pedagogů Doležal odmítal. Výplaty se podle něj zpožďovaly maximálně v řádu dní, přičemž to bylo dáno především ekonomickou nestabilitou školy, kterou navštěvovalo jen 138 studentů. Sám prý komunikoval, navíc měl informace předávat odvolaný rektor.

Rozšíření portfolia oborů proto považoval za ekonomickou nutnost. „Od začátku jsem deklaroval, že rozhodně není zájem jakýmkoliv způsobem umenšovat umělecké směřování instituce. Proto to máme oddělené, založili jsme k tomu samostatný institut,“ řekl ke špatné finanční situaci školy Doležal.

Společnost International Art Campus Prague byla z obchodního rejstříku vymazána letos 22. srpna. „Z veřejného rejstříku se vymazává společnost International ART CAMPUS Prague s.r.o. včetně všech zapsaných skutečností a to po právní moci tohoto rozhodnutí. Právní důvod výmazu: Usnesením Městského soudu v Praze ze dne 21.7.2017 byl zrušen konkurs na majetek dlužníka pro nedostatek majetku. Usnesení nabylo právní moci dne 8.8.2017.”

Miroslav Doležal se zhruba po roce po krachu školy objevil v jedné ze společností, vlastněných radnicí Prahy 5. Konkrétně šlo o Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci, kam Doležal nastoupil po několika výběrových řízeních, jak napsal v roce 2016 deník MF Dnes. „Radniční opozice tvrdí, že jejich průběh je minimálně pozoruhodný,“ stojí v popisovaném článku.

Někdo si dnes nejspíš myslí, že se po pár letech na problémy, se kterými se Škvoreckého akademie za jednatelství Miroslava Doležala potýkala, zapomnělo. 25. srpna se totiž na Instagramu sociální demokracie z Prahy 5 objevil text následujícího znění: „Lídrem kandidátky @cssdpraha5 je MUDr. Miroslav Doležal, Ph.D., odborník na zdravotnické a sociální problematiky v ekonomii a managementu. Zastával řadu akademických a veřejných funkcí souvisejících s organizací a řízením ve zdravotnických službách; zakládal a vedl novou vysokoškolskou katedru nového oboru zaměřeného na tuto problematiku. Byl prorektorem vysoké školy, členem akademických a vědeckých rad a ředitelem Institutu zdravotních a sociálních služeb. Jako lékař, od roku 2008 působící v managementu a akademickém prostředí, získal z titulu svých řídících a odborných funkcí nemalé zkušenosti s řízením lidí, celých týmů a projektů.“

Miroslav Doležal dnes figuruje v obchodním rejstříku ve třech výpisech: je předsedou představenstva Společenství vlastníků jednotek Vltavská 484, Praha 5, předsedou představenstva Družstva Vltavská 4 Praha 5 v likvidaci a předsedou správní rady Nadačního fondu Porta - společnost pro integraci člověka.

22. srpna Facebooková stránka ČSSD Prahy 5 tvrdě zaútočila na smíchovskou radnici a použila slova o destrukci tamní radnice. „V současné době je módním trendem volit tzv. nové politické strany či hnutí. U těchto politických subjektů nikdo nemá žádnou garanci, jak se budou v řízení věcí veřejných chovat a většinou to končí katastrofou. Příkladem nejlepším jsou Věci veřejné od Víta Bárty. V komunální politice na úrovni obce či Městské části Praha 5 to platí dvojnásobně. V minulém volebním období takovým příkladem byla bohužel Strana zelených. Proto Vám, našim voličům, chceme připomenout, že tradiční politická strana je osvědčenou variantou vaší volby. Přijďte k volbám, nebo destrukce radnice MČ Praha 5 dojde svého vrcholu.“ Možná by měl lídrovi ČSSD na Praze 5 před tak silnými prohlášeními někdo zlehka připomenout jak za jeho jednatelství došlo k destrukci oblíbené školy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jaroslav Šťastný
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prodali české zlato v nejhorší možnou dobu! Ekonom Kovanda odhaluje hrůzu z konce 90. let

22:11 Prodali české zlato v nejhorší možnou dobu! Ekonom Kovanda odhaluje hrůzu z konce 90. let

Cena žlutého zlata na světových trzích stále nepřetržitě roste. Ekonom Lukáš Kovanda se hrozí nad tí…