Starostové pro Liberecký kraj uvažují o různé koalici. Vyjma komunistů

14.10.2012 15:50

Vítězní Starostové pro Liberecký kraj jednají o koalici se všemi stranami, které se dostaly do krajského zastupitelstva, s výjimkou komunistů. I s jejich zástupci se však chtějí sejít a jednat o možné spolupráci. ČTK to dnes řekl lídr starostů a pravděpodobný hejtman Martin Půta.

Starostové pro Liberecký kraj uvažují o různé koalici. Vyjma komunistů
Foto: martinputa.cz
Popisek: Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou
reklama

Koaliční jednání začala už v sobotu večer, když začalo být jasné, že vítězem voleb jsou právě starostové. Pro velké strany ČSSD a ODS skončily volby v Libereckém kraji debaklem.

Křehká většina

Krajské volby v Libereckém kraji vyhráli starostové před KSČM a Změnou pro Liberecký kraj. Z celkových 45 mandátů získali 13 křesel, komunisté a Změna pro Liberecký kraj mají shodně po deseti mandátech. Čtvrtí sociální demokraté obsadí sedm křesel a pátá ODS jen pět. Jako nejpravděpodobnější se rýsuje spojení starostů se změnou Jana Korytáře, koalice by však měla příliš křehkou většinu 23 hlasů. "Chci koalici udržet po celé čtyři roky volebního období a k tomu tak křehká většina nestačí," řekl Půta. Proto jedná i s dalšími stranami.

Půta by nejraději viděl spojení starostů, změny a ODS. Lídr Změny pro Liberecký kraj Jan Korytář se sice od spolupráce z občanskými a také sociálními demokraty už před volbami distancoval, přesto není takové spojení zcela vyloučené. "My jsme deklarovali, že jsme schopni udělat koalici se starosty a některou z menších stran, a já tam teď vidím dvě menší strany, a to je ODS a ČSSD," řekl ČTK Korytář. Preferuje však spojení jen se starosty. "Bude ale záležet na nich," dodal Korytář, který se netají tím, že je připraven jít i do opozice.

Snížení krajských radních

Jednání o koalici jsou teprve na začátku a o rozdělení postů v krajské radě se tak zatím příliš nejednalo. Půta se ale netají tím, že by rád snížil počet uvolněných krajských radních, kterých bylo dosud včetně hejtmana devět. "Třeba Liberec jich má pět, a myslím si, že i to je cesta, jak ušetřit nějaké peníze," uvedl Půta. Kolik uvolněných radních bude nakonec kraj mít, bude podle něj otázkou vyjednávání.

"Rozhodně by asi měl být uvolněný hejtman, radní pro ekonomiku a také pro regionální rozvoj, protože nás čeká další plánovací období evropských peněz," řekl Půta. Uvolněný by podle něj měl být určitě i radní pro dopravu nebo školství, protože kraj bude zřejmě čekat jednání o nastavení sítě středních škol a ministerstvo školství chce jednat s kraji a obcemi i o novém způsobu financování školství. "Třeba resort zdravotnictví by ale mohl mít neuvolněného radního, protože zdravotní politiku v kraji ve skutečnosti stejně realizuje Všeobecná zdravotní pojišťovna," poznamenal.

Půta chce po nástupu do vedení kraje nechat zpracovat forenzní audit v Krajské správě silnic a v krajské akciové společnosti Silnice LK a prověřit velké zakázky a smlouvy. "Chtěl bych touto cestou požádat jak radu, která bude fungovat až do ustavujícího zastupitelstva, tak ředitele všech krajských firem a organizací, a členy představenstev a dozorčích rad, aby nedělali žádné nevratné kroky, aby velmi pečlivě přemýšleli nad tím, co podepisují. Pokud by se v této době stalo, že by podepsali nějaké nevýhodné smlouvy, tak mohu přislíbit, že budeme chtít jejich konkrétní odpovědnost, a to nejen trestní, ale také majetkovou," zdůraznil Půta.

Zprůhlednění hospodaření kraje

K jeho prioritám patří především zprůhlednění hospodaření kraje a jeho maximální otevřenost. "Byl bych rád, abychom co nejdříve začali důsledně zveřejňovat nejen všechny zakázky, ale i smlouvy, budu rád, když už ustavující zastupitelstvo bude v přímém přenosu na internetu," řekl Půta, který se chce hlavně věnovat dalšímu směřování kraje. "Prioritou je ale posunovat kraj dopředu, těm věcem dozadu se samozřejmě chceme věnovat taky. U těch, které jsme dlouhodobě kritizovali a víme, že jsou problematické, chceme aby se prověřily," dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…