Starostové si v pátek zvolí nové vedení, Gazdíka asi nahradí Půta

27.03.2014 17:36

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) si v pátek zvolí nové vedení. Na předsedu už nebude kandidovat Petr Gazdík, který uskupení vede od jeho vzniku v roce 2009. Novým předsedou se pravděpodobně stane liberecký hejtman Martin Půta, který kvůli tomu opustil spřízněné hnutí Starostové pro Liberecký kraj a stal se členem STAN. Gazdík chce být prvním místopředsedou.

Starostové si v pátek zvolí nové vedení, Gazdíka asi nahradí Půta
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Libereckého kraje a předseda STAN Martin Půta

„Starostové a nezávislí nemají být kultem jedné osobnosti. Potřebujeme přehodit výhybku," řekl v minulých dnech ČTK Gazdík, který je od loňského prosince místopředsedou sněmovny. Gazdík chce předsednický post opustit také z rodinných důvodů, brzy by se mu mělo narodit čtvrté dítě.

Podle Gazdíka by měl stranu do krajských a komunálních voleb vést hejtman. Půta bude podle Gazdíka v případě zvolení dobrým nástupcem, neboť z titulu šéfa spřízněného hnutí je od roku 2011 v předsednictvu STAN a ví, jak strana funguje.

Dvaačtyřicetiletý Půta má zkušenosti z komunální politiky, od roku 2002 byl třikrát po sobě zvolen starostou v pohraničním Hrádku nad Nisou. Funkci opustil v roce 2012, kdy byl zvolen hejtmanem. Půta je dlouhodobě zastáncem volnější spolupráce s TOP 09, s kterou má STAN dohodu o spolupráci. V krajských a komunálních volbách by podle Půty měli starostové na rozdíl od sněmovních voleb kandidovat samostatně.

„Naším společným úkolem bude proto nabídnout v obou těchto volbách nejenom kvalitní kandidáty, ale také realistický program, který bude reagovat na skutečné problémy lidí z měst a obcí, jejichž zájmy chceme hájit. Teprve obhajoba našich pozic v komunálních a úspěch v krajských volbách může být podle mého názoru potvrzením ambicí směřujících k samostatnému účinkování Starostů a nezávislých na celostátní politické scéně," uvedl Půta v prohlášení, kterým před pátečním sněmem oslovil své kolegy.

Kromě volby vedení chtějí starostové diskutovat o aktuálních tématech, jako jsou evropské fondy či trestní stíhání komunálních politiků.

Sněmu v Průhonicích se zúčastní zhruba 170 delegátů. Mezi hosty bude stejně jako loni prezident Miloš Zeman. Delegáty pozdraví také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda ODS Petr Fiala a zástupci spolupracujících hnutí.

reklama

autor: jno, čtk

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

4:44 Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

„Najednou jsme viděli v Lidových novinách fotku, jak se usmívá na Eduarda Stehlíka a Petra Pavla s t…