Stát hodlá nahrávat desítky tisíc hovorů s finančními poradci. I když si budete povídat třeba o zdraví svých dětí… A pět let to zůstane někde v sejfu

11.02.2020 11:04

O novele zákona o podnikání na kapitálovém trhu se příliš nehovoří. Snad s výjimkou odborných kruhů a těch, jichž se chystané změny týkají. Jenomže v tomto případě by měli zbystřit prakticky všichni. Podle plánovaných vstupů do zákona totiž hrozí, že si stát začne nahrávat a uchovávat veškeré hovory, které vedete se svými známými, toho času finančními poradci. Po genezi těchto kroků ParlamentníListy.cz pátraly v uplynulém týdnu.

Stát hodlá nahrávat desítky tisíc hovorů s finančními poradci. I když si budete povídat třeba o zdraví svých dětí… A pět let to zůstane někde v sejfu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Telefon Nokia
reklama

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32489 lidí
„Ahoj, jak se máš, co prostata, už je vyléčená? A syn je po úrazu také v pořádku? Tak to jsem rád, to jsem rád. A to pojištění se ti líbilo? Ano? Tak to je bezvadné. Ať jste zdraví, kdyby si zase potřeboval ty léky, dej mi vědět, manželka ti poradí…“ Ano, i takto může probíhat telefonát mezi vaším finančním poradcem, jehož znáte roky a který zkrátka jednou po ránu zavolal, aby se zeptal, jak se máte. Je to telefonát důvěrný? Veřejný? Jsou tyto postupy nekalé natolik, aby stát monitoroval všechna vaše slova a po dobu pěti let je kdesi skladoval? Vypadá to, že ano.

Jak se totiž naší redakci podařilo zjistit, plánované změny v novele zákona ukládají finančním poradcům, respektive jejich organizacím či zaměstnavatelům, aby hovory nejen nahrávali, ale rovněž skladovali. Kde? Proč? Jak? Na to novela zákona neodpovídá.

„Povinnost nahrávat všechny hovory, tedy včetně soukromých informací, nepomůže vůbec ničemu. Naopak. Bude znamenat brutální průlom do soukromí spotřebitelů. Argument, že se již v minulosti nahrávaly všechny hovory, není pravdivý. Nahrávaly se a nahrávají telefonáty, kde reálně k obchodům dochází. To je v pořádku. Ale povinnost nahrávat všechny hovory, tedy včetně soukromých informací o rodině, dětech, zdravotním stavu nebo třeba pracovních věcech, to je neakceptovatelné. Nikdo asi nechce, aby to, co říká do telefonu, někdo nahrával, poslouchal to někdo cizí a aby to ‚leželo‘ povinně pět let někde na serveru nebo u operátora,“ sdělil naší redakci šéf České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování Jiří Šindelář.

Dodejme, že s plošným nahráváním nesouhlasí ani Sdružení českých spotřebitelů, Hospodářská komora, Asociace malých a středních podniků. Z průzkumu agentury IPSOS navíc vyšlo, že s tím nesouhlasí ani většina občanů.

„A oprávněně. Takový krok by byl opravdu jen fatálním prolomením ochrany osobních údajů, bez jakékoli přidané hodnoty. Pro představu – jedná se o desítky milionů archivovaných hovorů a soukromých informací ročně, a to vše kvůli necelým padesáti podnětům ke stížnosti. To už je reálně Velký bratr. Senátní úprava novely, kterou Senát vrátil Poslanecké sněmovně a budou o ní hlasovat poslanci, pouze odstraňuje povinnost nahrávat a archivovat všechny hovory, tedy i soukromé informace. Je to hlas zdravého rozumu,“ dodal rovněž Šindelář.

ParlamentníListy.cz se nejprve podívaly na projev na půdě horní komory Parlamentu, který zde měla ministryně financí Schillerová před několika dny. Ten byl velmi obecný a neříkal de facto nic. Zajímavější byla následná rozprava, do které se zapojila celá řada senátorů. Ani jim se nahrávání nelíbilo.

Ministryně?

„Já jsem si uvědomila po těch debatách, kdy jsem poslouchala různé příběhy, které zaznívaly od těch odpůrců, protože já jsem potřebovala slyšet zejména odpůrce toho, co požadovala ČNB, kteří nakonec uznali, že to možné jinak dělat nejde. Jde o to, vezměte si, volají různí drobní investoři, volají velmi zranitelní lidé na tyto linky, mohou se dostávat do rukou a spárů, a teď ať mi každý odpustí, různých šmejdů. Nakonec bojovali jsme s tím u zákona u směnárenské činnosti, o spotřebitelském úvěru, to byly všechno zákony, které jste tady nakonec, dokonce novelu o směnárenské činnosti, schválili hned, když jsem s tím přišla poprvé, čehož jsem si nesmírně vážila. To jsou všechno oblasti, kde se to prostě jinak nedá dělat,“ uvedla Schillerová, aniž by byla jakkoli konkrétní.

Grafické zpracování výzkumu agentury IPSOS o povinném nahrávání telefonních hovorů mezi 1 100 obyvateli ČR pro Českou asociaci společností finančního poradenství a zprostředkování

Jenomže s jejím postojem nesouhlasí ani Úřad pro ochranu osobních údajů. Jak pro PL uvedl Vojtěch Marcín, zástupce tiskového mluvčího: „Úřad zastává názor, že záznamy v podobě nahrávek telefonních hovorů či elektronické komunikace se vedou pouze v případě, že obsahují nebo mohou obsahovat pokyny k obchodování. Pokud tyto telefonní hovory či elektronická komunikace pokyny k obchodování neobsahují, tyto záznamy nahrávky obsahovat nemusí a na základě GDPR ani nemají.“

Anketa

Věříte Bezpečnostní informační službě (BIS)?

4%
96%
hlasovalo: 7473 lidí
I přesto se naše redakce obrátila na resort financí. Ten sice tvrdí téměř totéž, o nahrávání všech hovorů se ale nezmínil. „Navržená úprava vychází z připomínky České národní banky jako orgánu dohledu. Návrh znamená vyšší ochranu spotřebitele a snazší prokazování případných pochybení při jednání s drobnými investory. Drobní investoři jsou při sjednávání investičních služeb po telefonu poměrně zranitelní, a převažuje proto zájem na jejich vyšší ochraně,“ konstatovala z MF ČR Anna Fuksová. A následně dodala, že „návrh se vztahuje pouze na hovory, které přímo souvisí s poskytováním investičních služeb – buď tím, že se poskytování investičních služeb přímo týkají, nebo tím, že je poskytnutí investiční služby účelem těchto hovorů, i když k poskytnutí investiční služby nakonec nedojde. V praxi se stává, že je zákazník vystaven nekalým praktikám na lince nenahrávané, a proto existuje zájem na tom, aby byly nahrávány všechny hovory související s poskytováním investičních služeb.“

Situace je v tuto chvíli víc než nejasná. S plošným nahráváním nesouhlasí Úřad pro ochranu osobních údajů, Sdružení českých spotřebitelů, Hospodářská komora, Asociace malých a středních podniků a v neposlední řadě ani Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování, kam mimo jiné patří Broker Consulting, Fincentrum, Partners Financial Services nebo Vysoká škola finanční a správní. Ministryně Schillerová na pokyn ČNB na nahrávání trvá a uvedené instituce označila prakticky za šmejdy. To, že nepředložila důkaz, ponechme stranou.

Jak z toho?

„Pokud paní ministryně chce hájit spotřebitele, ač to chtějí nebo nechtějí, tak Sdružení českých spotřebitelů je proti tomuto návrhu ministerstva. A jenom takové nepolitické číslo, těch stížností v roce 2018 bylo padesát. To není žádné závratné množství, abychom kvůli tomu, nechci říct ‚fízlovali‘, ale uchovávali všechny rozhovory, které se netýkají obchodu,“ kontroval senátor Lumír Aschenbrenner (ODS).

Dodejme rovněž, že se ministryně Schillerová často odvolává na evropské právo. To se ovšem plete. Zatímco evropské právo počítá s povinností nahrávat předávání pokynů a uzavírání obchodů, Ministerstvo financí na podnět České národní banky rozšířilo povinnost na nahrávání i těch hovorů, u kterých k předávání přímých pokynů či uzavírání obchodů nedochází. Nahrávání hovorů se má týkat obchodníků s cennými papíry, bank, investičních zprostředkovatelů i jejich vázaných zástupců. V reálu se tak může jednat o tisíce lidí, desítky tisíc hovorů a miliony minut uložených v sejfech bez bližšího dozoru.

Minulost celého zákona v kostce:

Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu je implementace evropského nařízení. Upravuje oblasti investic, pojištění a podobně. Původní paragraf resortu financí o nahrávání telefonických hovorů byl podle všeho přijatelný. Nahrávat se měly telefonáty, kde k obchodům v oblasti investic dochází, což je i současná praxe. Následně si ČNB vymohla na resortu financí změnu, že se musí nahrávat i telefonáty, kde „k uzavření obchodu ani k poskytnutí této investiční služby nedošlo“. To znamená všechny hovory.

Ve Sněmovně byl projednáván pozměňovací návrh, který vypouští povinnost nahrávat všechny hovory. Rozpočtový výbor jej přijal a doporučil, ve 3. čtení ale neprošel o sedm hlasů.

V senátním výboru byl rovněž vložen pozměňovací návrh, který opět vypouští povinnost nahrávat plošně všechny hovory. Byl jednomyslně doporučen k přijetí. Senát novelu včetně pozměňovacího návrhu vrátil Sněmovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zákaz venčení. Au: Babiš a Prymula si to pohnojili i u těch, co jim proti covidu fandili

8:24 Zákaz venčení. Au: Babiš a Prymula si to pohnojili i u těch, co jim proti covidu fandili

Čísla, která pravidelně zveřejňuje ÚZIS, se vládě a ministru zdravotnictví Prymulovi stále nelíbí. P…