Stát je prolezlý chobotnicí zločinu. Kšefty se soudy, úniky informací. Alarmující zpráva státních zástupců

05.07.2016 17:27

Novinářka Irena Válová se na stránkách Česka-justice.cz pustila do rozboru nejnovější Zprávy o činnosti státního zastupitelství za rok 2015. Z té podle ní vyplývá, že roste kriminalita Policie ČR a zhoršující se situace není ušetřena ani Generální inspekce bezpečnostních sborů. Chobotnice zločinu tak zvolna prorůstá do bezpečnostních struktur státu.

Stát je prolezlý chobotnicí zločinu. Kšefty se soudy, úniky informací. Alarmující zpráva státních zástupců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní složení služebního slibu příslušníků Policie ČR na Hradčanském náměstí

„Organizované obchodování s informacemi, ovlivňování trestních řízení a úniky informací ze spisů, rozsáhlé prorůstání zločinu do struktur Policie ČR a GIBS včetně vysokých míst,“ shrnuje Válová špatné zprávy plynoucí z výroční zprávy státního zastupitelství, kterou koncem června podepsal Pavel Zeman.

„Z Policie ČR a z GIBS se stává zločinná chobotnice, jejíž chapadla prorostla všemi úrovněmi až dosáhla na úroveň nejvyšší. Účinný boj se zločinem je znemožněn,“ vyplývá podle Válové ze zprávy.

Samotná zpráva pak vysvětluje, že v minulém roce došlo k nárůstu počtu policistů podezřelých z páchání trestné činnosti. Nárůst však nebyl zdaleka takový, aby se dalo mluvit o zhoršujícím se trendu.

Celý text zde

Přesto Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zaregistrovalo více případů obchodování s informacemi o trestních kauzách a ovlivňování trestních řízení než v roce předešlém. Zároveň však VSZ v Olomouci bylo zřejmě jediné, které s takovými stížnostmi přišlo.

„Z poznatků, které poskytlo VSZ v Olomouci a z obecné části tak vyplývá, že chobotnici v policii včetně jejích nejvyšších patrech se zatím nikomu nepodařilo odhalit, vyšetřit a odstíhat,“ píše Válová a dodává, že zpráva charakterizuje trestnou činnost policistů jako „nízkou“.

Nejčastější prohřešek proti zákonu bylo v případě policistů zneužití pravomoci veřejného činitele. Podezření čelilo celkem 73 osob, z nichž 69 bylo obžalováno. Vzrostl také počet úplatných policistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…