Stát nám platí málo, ozývají se Klokánky. Vždyť ani neumíte hospodařit, odpověděla Marksová

3. 5. 2015 6:57

Zakladatelka Fondu ohrožených dětí a Klokánků Marie Vodičková čelí kritice, že není právě vzornou hospodářkou. Faktem je, že síť devětadvaceti klokánků pečujících o děti, dluží dvaadvacet milionů korun státu jen na sociálním pojištění. Vodičková vinu odmítá a konstatuje, že zdroj problémů je třeba hledat na straně státu. U opozice nachází zastání. Informuje o tom Týden.cz.

Stát nám platí málo, ozývají se Klokánky. Vždyť ani neumíte hospodařit, odpověděla Marksová
Foto: Archiv MV
Popisek: Marie Vodičková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí
reklama

Marie Vodičková se u českých občanů zapsala jako žena, která podává pomocnou ruku dětem v ohrožení. To se ale může brzo změnit. Dětem totiž pomáhají i Vodičkovou řízené Klokánky, kterých je po republice asi 29 a v tuto chvíli čelí finančním problémům. Dluží státu peníze na sociálním i zdravotním pojištění a úředníci už nechtějí se splácením čekat. Hrozí dokonce insolvencí.

Nekompromisní je v této věci i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která v rozhovoru pro iDnes.cz prohlásila: "Nemůžeme dlouhodobě mimořádně podporovat organizaci, která není schopna hospodařit s prostředky." Senátor Zdeněk Papoušek, který Klokánkům v minulosti pomáhal a velmi oceňuje, co Marie Vodičková pro děti dělá, ale posteskl si nad tím, že její aktivity jsou poměrně rozsáhlé, což platí i o síti Klokánků. Vít Šlechta z ODS připomněl, že prakticky polovinu peněz, které od státu Klokánky dostávají, obratem posílají zpátky na sociálním a zdravotním pojištění.  

Marie Vodičková ale nabízí trochu odlišný pohled. Na vině je podle jejího názoru stát, který od roku 2013 prosadil novelu o sociálně-právní ochraně dětí. Kvůli ní stát na děti platí málo. Ministryně Marksová ale oponuje, že Klokánky měly finanční problémy i před novelou, jen se v minulosti našel nějaký sponzor, který vypomohl. Sponzorů však ubývá.

Více informací se dočtete v pondělním vydání časopisu Týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …