Stát zřejmě dorovná důchod lidem, kteří pracovali na Slovensku

20.03.2013 11:00

Sněmovna dnes podpořila novelu o dorovnávacím příplatku k důchodům pro lidi, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku nebo pro slovenské firmy, a mají kvůli tomu nižší starobní penze. Předloha míří k posouzení do sociálního výboru. Nárok na peníze by podle ní měli mít žadatelé, kteří v někdejším Československu platili sociální odvody aspoň 25 let a za Česka před rokem 1996 aspoň rok.

Stát zřejmě dorovná důchod lidem, kteří pracovali na Slovensku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Dorovnávací přídavek má být podle novely samostatnou dávkou, která bude vyplácena jen spolu s českým důchodem. Přídavek by mohli dostat třeba lidé, kteří před rozdělením státu bydleli v Česku a jejichž zaměstnavatel sídlil na Slovensku.

O přídavek by důchodci museli požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Částka má být stanovena jako rozdíl mezi případným důchodem, který by žadatel dostával za českých podmínek, a součtem skutečné české a slovenské penze. Podle ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09) by měla činit v průměru kolem 1100 korun měsíčně a celkové náklady za celou dobu výplat se odhadují na 3,8 miliardy korun.

Specifické poměry po rozdělení společného státu

Letos, pokud bude předloha schválena, by mohlo dostávat příspěvek podle ministryně asi 9000 lidí, příští rok by to bylo zhruba 10.000 lidí. Ještě v roce 2047 by výplata směřovala k tisícovce osob.

Česko přestalo nižší slovenské penze Čechům doplácet předloni na podzim po vyjádření Soudního dvora EU. Podle něj by totiž musel být důchod dorovnán i lidem z ostatních unijních států, kteří pracovali v Československu a mají penzi menší, jinak by se jednalo o diskriminaci. Český Ústavní soud potom uvedl, že evropský soud nezohlednil specifické poměry po rozdělení společného státu a penze by se dorovnávat měly. Nejvyšší správní soud se tedy na Soudní dvůr EU obrátil znovu. Vláda pak v létě uložila ministerstvu práce, aby navrhlo model dorovnávání penzí.

Na Slovensku činil ke konci loňska průměrný starobní důchod podle tamní sociální pojišťovny 375,89 eur (nyní asi 9640 korun). V Česku dosahoval na konci září podle ČSSZ 10.765 korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…