Státní správa by se měla redukovat přirozenou cestou, navrhuje Okamurův poslanec. Co to znamená?

12.11.2017 14:28

Pozvání do nedělních Otázek Václava Moravce přijali končící ministr financí Ivan Pilný (ANO), poslanec SPD Radim Fiala a ekonom Michal Mejstřík. Ten se před kamerami rozčílil, jak je možné, že se Česko stále brání elektronizaci. Kromě toho se mu ani trochu nelíbilo, jak špatně připravujeme infrastrukturní projekty, jako je třeba výstavba dálnic. Fiala poukázal ještě na jeden problém. Česká státní správa prý požírá samu sebe. Podle Mejstříka dokonce současný služební zákon představuje hrozbu pro Českou republiku.

Státní správa by se měla redukovat přirozenou cestou, navrhuje Okamurův poslanec. Co to znamená?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Ministr Pilný věnoval na úvod pozornost elektronické evidenci tržeb. Končící ministr financí má určité pochopení pro to, že nevidomé spoluobčany je z toho zákona třeba vyjmout, protože na trhu neexistují příslušná zařízení, která by mohli nevidomí využívat.

„A pak nám k tomu přibyli vánoční kapři, ti nám tam přibyli, řekl bych, i dopisem pana premiéra. Já sice chápu, že bude docela těžké u těch kádí zařídit EET, když mrzne, na druhé straně ale ta povinnost platí už od března,“ připomněl Pilný.

Jednoho dne se prý ale můžeme dočkat toho, že EET bude zbytečná. Jak bude ubývat počet hotovostních plateb, bude ubývat také potřeba platby kontrolovat skrze EET. Současně s tím se prý musí změnit daňový systém, musí se zjednodušit. A na tom se už na Ministerstvu financí ČR prý pracuje.

Mejstřík má za to, že zavedení EET byl krok správným směrem. „Česká republika je mimořádně negativní při zavádění jakýchkoliv elektronických systémů. Když se člověk podívá na lékaře a na jejich neochotu zavádět elektronické recepty, tak mě to trochu znervózňuje,“ upozornil ekonom. „Pokud jde o změny daňového systému, tak tam se všichni shodnou na tom, že změna systému je potřeba. Problém je však v tom, že každý by to chtěl měnit jinak,“ posteskl si Mejstřík.

Když se dostal ke slovu Fiala, konstatoval, že EET nemusí být zdaleka tak efektivním nástrojem, jak se o ní říká. Nikdo nezpochybňuje, že se zlepšil výběr daní, ale je otázka, zda za to nemohou spíš současné zlaté časy české ekonomiky. V tu chvíli se ozval Pilný. „Víte, my si nemyslíme, my víme, že se výběr daní zlepšil,“ uvedl šéf resortu s tím, že se vybírá na daních více, než by odpovídalo jen ekonomickému růstu. Pokud jde o rozpočet, ovlivňuje ho i schopnost, nebo spíše neschopnost čerpat evropské dotace.

Tady si vzal slovo Mejstřík a znovu byl vůči České republice velmi kritický. „Víte, tady je něco, co nepřišlo z Bruselu, ale co jsme si nastavili sami,“ rozjel se ekonom. Měl na mysli především výstavbu dálnic. Naše schopnost stavět infrastrukturní projekty je víc než tristní. Objevuje se však světlo na konci tunelu. Chystá se zákon o liniových stavbách, který by celý proces mohl zjednodušit.

Fiala dal Mejstříkovi za pravdu. Budování dálnic se v Česku nedaří. Ale to není jediný problém této země. Je tu ještě jedna velká potíž. „Státní správa požírá sama sebe. Finančně,“ pravil Fiala. Úředníků máme příliš mnoho. 

Mejstřík Fialovi ihned přizvukoval. „Služební zákon tak, jak je nastaven, to je hrozba,“ zesiloval hlas ekonom. „Ty moje zkušenosti jsou takové, že celá řada významných pozic byla obsazena výjimkami, třeba na anglický jazyk, s tím, že si ti padesátníci jednou doplní,“ kroutil hlavou ekonom. Nikdo nepochybuje o tom, že stabilní státní správa je nutná, ale pouze v případě, že jde o opravdu kvalitní úředníky, kteří své úkoly zvládnou.

Poslanec Fiala volal také po zavedení ústavní sluhové brzdy, která by kabinetu dovolila zadlužovat se v dobách krize, ale nutila je šetřit v dobách růstu. Podle Mejstříka by to byla cesta správným směrem, ale tato vláda prý vůbec touto cestou nešla. Mejstřík nechápe proč. A aby těch chyb ještě nebylo málo, tak tato vláda podle Mejstříka nedostatečně podporovala vědu a výzkum.

Fiala okamžitě zkritizoval program inkluze ve školství. „Inkluze stála čtyři miliardy. My jsme proti tomu hlasovali. Vysoké školy chtěly jen tři miliardy. Podle našeho názoru měly jít peníze spíš vysokým školám než na inkluzi,“ řekl poslanec.

Posléze se vrátil ke státní správě. „Naším názorem je, že musíme vyhlásit nějaký stop stav ve státní správě,“ uvedl. Počty úředníků by však zatím neredukoval. „Ti lidé budou z té státní správy přirozeně odcházet, budou odcházet do důchodu nebo do soukromé sféry a touto cestou se bude státní správa redukovat. Jinak státní správa sežere státní rozpočet,“ vypálil znovu Fiala.

„Já bych chtěl jenom popřát tady panu Fialovi, aby sněmovna konečně přestala přijímat zákony, které vytvářejí stále nové úředníky s razítky. V tom vám přeju hodně úspěchů. Během té doby, co jsem seděl ve sněmovně, vznikly nové projekty, které si vyžadovaly stovky až tisíce nových úředníků,“ zareagoval Pilný.

Fiala házel vinu do značné míry na Brusel. „Já bych si to strašně přál, ale my dnes převádíme především evropskou legislativu, která činí 95 procent, pan ministr mi to určitě potvrdí,“ uvedl poslanec. Jenže narazil. „No to ne,“ ozval se okamžitě Pilný. „My jsme také hodně kreativní,“ odmítl Fialova slova současný ministr financí. Velký český problém prý tkví v něčem jiném. Evropské záležitosti vyjednávají často za Česko lidé, kteří na to mnohdy nejsou vybaveni, a to ani jazykově. „Takže jsme neschopní a pak se vymlouváme na Brusel?“ zeptal se přímo Moravec Pilného. „Ano, vymlouváme se,“ potvrdil Pilný.

Fiala však zůstal vůči EU silně kritický. Byl by rozhodně proti přijímání eura v Česku, a pokud bude tato otázka na stole, SPD prý bude trvat tom, aby se tato otázka probírala v referendu. V tu chvíli se neudržel Pilný. „Já pominu tu absurdní debatu o referendu o vystoupení z Evropské unie. My nejsme Švýcarsko. To byl takový absurdní populistický závod, který vyhrála strana, co ji reprezentuje tady pan poslanec,“ rýpl si Pilný.

Podle ministra financí nemusíme být součástí eurozóny, ale měli bychom se podílet na formování evropské politiky. „Nemůžeme zůstat jen u toho, že chceme, aby naši myslivci mohli střílet z kalašnikovů,“ kroutil hlavou Pilný. Musíme mít spoluzodpovědnost za to, co se v Evropě děje.

Fiala si trval na tom, že si máme podržet českou korunu a co nejdůrazněji hájit svou samostatnost. „To, co tady říká pan Pilný, to znamená demontáž suverénního samostatného státu. To je něco, co my nechceme. Vy s tím souhlasíte, my tohle prostě nechceme,“ konstatoval Fiala. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…