Státní zástupci dostanou školení, jak správně stíhat nenávist na internetu. Zeman jim pozval experta z Finska

11.02.2020 17:01

Server Aktuálně.cz přinesl informaci, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vydal pokyn, že přibližně stovka státních zástupců musí projít školením, jak trestně stíhat šíření nenávisti na internetu.

Státní zástupci dostanou školení, jak správně stíhat nenávist na internetu. Zeman jim pozval experta z Finska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Njvyšší státní zástupce Pavel Zeman
reklama

Případ někdejšího tajemníka SPD Jaroslava Staníka, který dostal podmínečný trest za opilecké výkřiky, že Romové patří do plynu, ukazuje, že státní zástupci podobné projevy nenávisti stíhají. Pavel Zeman má přesto dojem, že by se podobné trestné činy měly stíhat ještě častěji, shoduje se na tom s Katyou Andruszovou, mluvčí Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle které projevy nenávisti prohlubují rozdělení společnosti, a poškozují tak nejen terč slovních útoků, ale vlastně všechny lidi.  

Nejvyšší státní zastupitelství dlouhodobě pozoruje určitý nepříznivý trend, kdy se zejména v rámci internetových diskusí objevují příspěvky, které už mnohdy překračují hranici trestného činu. Od verbálních útoků přitom nemusí být daleko k fyzickému násilí. Školení nám pomůžou sjednotit praxi, vysvětlit některé pojmy v oblasti nenávistných projevů, vyjasnit, co stíhat nebo jak zajišťovat důkazy,“ řekl nejvyšší žalobce Pavel Zeman.

Na semináři bude vyjasněno, jaké slovní projevy nenávisti už překračují zákon a které ještě ne. Hlavní vyučující přijede z Finska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…