Státní zastupitelství si pochvalují elektronické spisy. Zrychlují soudy

25.09.2011 8:47

Státní žalobci se začínají připojovat k policejní databázi trestních spisů. To v budoucnu umožní zrychlit trestní řízení. Pilotní projekty zatím přinesly dobré výsledky. V nejbližší době se k elektronické databázi ministerstva vnitra připojí Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové a Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Státní zastupitelství si pochvalují elektronické spisy. Zrychlují soudy
reklama
Spis v digitální podobě ušetří listování tlustým fasciklem a také jeho přenášení. „Případy zejména z oboru závažné finanční kriminality čítají někdy i desítky tisíc stran. Pro zajímavost, obžaloba pana Koženého se vezla na soud náklaďákem. A teď si přestavte, že ten náklaďák musí někdo vyložit a soudce nemá pomocné síly k přenášení," řekla serveru iDnes.cz mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Celá žaloba by se prý vešla na pár DVD disků.

ETŘ šetří místo a zkracuje délku soudů

Policie i státní zastupitelství proto stále víc využívají elektronickou podobu spisů. To zefektivňuje proces od podání žaloby až po rozsudek.

K Evidenci trestního řízení (ETŘ) se minulý rok v říjnu připojilo Městské státní zastupitelství v Brně. ETŘ je informační systém policie, kde jsou evidovány všechny policejní spisy v elektronické podobě.

„Pokud chtěl dříve státní zástupce nahlédnout do policejního spisu, který dozoruje, tak bez existence přímého připojení k ETŘ si ten spis musel písemně vyžádat. A než ho dostal, tak to trvalo minimálně týden. Když chce dnes státní zástupce nahlédnout do policejního spisu, tak se k němu dostane během pár kliknutí na počítači ihned," chválí na iDnes.cz brněnský státní zástupce a propagátor projektu ETŘ Jan Sladký.
Do konce roku se k databázi má připojit i Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové a následně i Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Data budou ve větším bezpečí než doposud

Data z ETŘ putují přes zabezpečenou síť ministerstva vnitra, takže riziko případného zneužití by mělo být malé.

„Ujišťuji vás, že ochrana údajů v tomto informačním systému je nepochybně vyšší než ochrana údajů v papírovém spisu. Papírový spis leží někde na podatelně nebo v kanceláři a mohou k němu uklízečky, šoféři, kurýři... Takže představa, že zabezpečení listinného spisu je větší než spisu v digitální podobě, je prostě iluzorní," vysvětluje Sladký.

Plošné rozšíření ETŘ ale hned nenastane. Podle zákona totiž stále musí existovat listinná podoba spisů a obžalob. Elektronická podoba se využívá jen jako pomůcka. Také je potřeba přenést velké množství dat a nakoupit notebooky pro státní zástupce.

Cena celého projektu se pohybuje kolem 300 milionů korun. Peníze by se čerpaly třeba z evropských fondů ve spolupráci s Policií ČR a ministerstvem vnitra.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

4:44 Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

Vydírání Babiše a Petříčka. To vidí za kauzou zapojení ruských špionů do výbuchu skladu ve Vrběticíc…