Státu vznikl silný soupeř. Respektovaná advokátka Zwyrtek Hamplová stojí v čele UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY

13.05.2019 17:25

ROZHOVOR V těchto dnech se ve veřejném prostoru objevil velmi silný hráč – nově založená UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY. Ta si klade nesnadný cíl – hájit ústavní práva obcí, měst, a to zejména vůči státu. Chce se aktivně zapojit do legislativního procesu, vzdělávat starostky a starosty v oblasti práva a zajišťovat jim účinnou právní obranu, budou-li to potřebovat v případě své bezdůvodné kriminalizace. Poslední kapkou, kterou přetekl pohár trpělivosti hlavní zakladatelce, byl případ členů zastupitelstva města Postoloprty a řada dalších konkrétních kauz, kde stát ostudně selhává na poli práva, nebo se chová vůči samosprávě jako vrchnost. Požádali jsme u příležitosti vzniku USS předsedkyni nové UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY Janu Zwyrtek Hamplovou o rozhovor.

Státu vznikl silný soupeř. Respektovaná advokátka Zwyrtek Hamplová stojí v čele UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY
Foto: archiv J. Zwyrtek Hamplová
Popisek: Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová
reklama

Co vás k založení Unie vedlo?

Realita. Samospráva čelí už několik let více či méně skrývanému tlaku, který ji oslabuje, až ničí. Stát hřeší na svou institucionální sílu a na vstřícnost radnic, a, lidově řečeno, dusí je všude, kde se dá. Z obcí si dělá služky a staví se do role jejich nadřízeného. Tím ovšem v žádném případě není. Podle mne nastal čas připomenout důrazně státu, že samospráva je chráněna ústavním pořádkem a že se k ní prostě nebude chovat jako vrchnost. Chceme od státu dodržování Ústavy a vůči samosprávě chceme cítit přirozený respekt, který si ta práce starostů a starostek a dalších zastupitelů prostě zaslouží. Dalším nepochybně velkým cílem je bránit nesmyslné, až ostudné nezákonné kriminalizaci zastupitelů. Zde budeme aktivně spolupracovat s Unií obhájců – ostatně tato už profesně několik let probíhá. Teď ji jen znásobíme pod jasnou hlavičkou.    

Vaše Unie není v oblasti samosprávy jediný subjekt. Vymezujete se nějak vůči Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv?

Vůbec ne. Hodláme jejich činnost účinně doplnit. „Trojnožka“ bývá přece nejstabilnější. Chceme být subjektem bez nějaké vysoké administrativní agendy, subjektem přísně apolitickým, zkrátka chceme být mozkem a strážcem samosprávy zejména na poli práva a účinné právní obrany všude, kde to bude v samosprávě třeba. Nazvala bych USS speciální jednotkou pro nejtěžší boje v první linii. I proto chceme spolupracovat s médii a začít nazývat věci v samosprávě pravými jmény. 

Co považujete pro práci USS za nejdůležitější?

Mít velkou odvahu a ještě větší odborný přehled. To bude naše munice.  A potom spoléháme na jednotu samosprávy právě na tomto poli ochrany nejzákladnějších principů sebe sama. Samospráva se prostě nedá, a jak se naštve… Uvidíte. Věříme také, že nám pomohou média včetně vlastních výstupů – budeme mít v nejbližších hodinách web, budeme na Facebooku, já podpořím Unii ve své profesní aplikaci… Budeme všude.          

Co bylo posledním impulsem k tomu sednout a začít psát stanovy?

Šílené kauzy, jichž jsem profesionálně svědkem. Zničené životy zastupitelů. Kriminalizace slušných lidí. Neznalost samosprávy ze strany policie a státních zástupců. Trochu mne motivoval i Svaz měst a obcí a já jsem mu za to vděčna. Nabídla jsem mu před rokem spolupráci v oblasti práva, která byla velmi kladně přijata, ale pak se delší dobu nic nedělo – což zcela chápu, Svaz má desítky jiných starostí a povinností. Jsem ale od přírody netrpělivý člověk, nebo, lépe řečeno, akční člověk, a tak mi došlo, že chci-li s věcmi opravdu razantně pohnout, musím jednotku vést, ne být jednou z řady. Takže dnes mám jednotku, která se doufám stane velmi silným hráčem.  Se svazem i Sdružením místních samospráv chceme úzce spolupracovat a spojovat síly všude, kde to jen trochu půjde.

Tedy více vám sedí vůdčí role?

Ano. Ostatně to tak bývá i v soudní síni. Taky musíte spoléhat jen na sebe. Vymyslet, argumentovat, prosadit. Ale jedním dechem říkám, že pokud jde o USS, musím být podepřena tou jednotkou. Tu první linii tvoří sedm statečných, kteří se mnou do toho šli. A věřím, že se přidají další obce a města. Stojíme o každou a o každé z nich. Čím více jich bude, tím více bude USS silná a mít vliv. Řada věcí se musí změnit. Včetně zákona o obcích. Ten už dávno nestačí.

Nemůže se stát, soudě podle prvotního neformálního zájmu o členství ve vaší USS, že nahradíte Svaz měst a obcí?

Není naším cílem někoho nahrazovat. Netajíme se ale tím, že chceme hrát na poli samosprávy vůči státu hodně důležitou roli. Cílem je stát se subjektem, se kterým se bude počítat, s nímž se budou s respektem konzultovat zákony, které se obcí dotýkají, a který bude mít vysokou přirozenou autoritu. A který, vydá-li své stanovisko, bude brán se vší vážností jak policií, tak státním zastupitelstvím, tak soudy, a to jako subjekt, na jehož odborný kredit a názor se dá hodně spolehnout. 

Je vaším nepřítelem tedy stát?

To je právě ten omyl. Stát nesmí být nikdy nepřítelem samosprávy. Nepřítelem samosprávy je pouze stát s vrchnostenskými manýry – uvědomme si, že každá totalita napřed zruší právě samosprávu. Ta se totiž diktátorům nehodí. Chceme současný stát, který bohužel k vrchnosti těžce inklinuje, donutit k rovnocennému partnerství se samosprávou. Ostatně tak, jak to předpokládá naše Ústava. Na to se zapomíná – že by to tak mělo být už teď. Státní správa a samospráva musí být prostě partneři. Mají-li být občané spokojení se službami obou. 

A co když stát nebude chtít?

(Úsměv) Myslíte? Řekneme si to za rok dva. Stát se rád stane partnerem samosprávy, věřte tomu. Protože mu nic jiného nezbude. Mohu se i já vás na něco zeptat? Koho si myslíte, že stát vlastně zastupuje?

Můžete… Přece své občany.

Ne. Své občany zastupují obce a města. Takže ještě jednou – koho tedy zastupuje stát? Vidíte… A tak to máte se vším. Opakujeme něco jako frázi, a ve skutečnosti je to úplně jinak. Stát je institucionální servis, management fungování v té které zemi, ale ti lidé žijí své životy v obcích a městech.

Mohla byste uvést nějaké případy selhání státu? 

Desítky. Za všechny – město Postoloprty a ostudná obžaloba deseti slušných lidí na základě zcela nesprávného právního výkladu a odfláknutého znaleckého posudku. Pak obec Turovice – stát nejen, že chtěl vrátit dotace, v určité části, budiž, i když viníkem byl hlavně zákon o veřejných zakázkách, ale stát chce také 100% penále – tedy desítky milionů po obci s ani ne třemi stovkami občanů. To je faktická likvidace té obce na desítky let, jen aby stát získal lichvářských 100 % navrch. A mohla bych pokračovat. Tedy kauzy tohoto typu vedly k založení UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY. Ta bude mimo jiné udělovat titul SEBEVĚDOMÁ OBEC nebo SEBEVĚDOMÉ MĚSTO – těm samosprávám, které se nedají, a státu se postaví na odpor.  Poprvé bude jedna obec a jedno město oceněny tímto titulem na kongresu FORUM MUNICIPAL nyní v květnu. 

A jaké je vaše přání jako předsedkyně?

Aby členem UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY, tedy USS, byla každá obec a každé město. Proč? Protože tak bude silnější nejen USS, ale zejména její členové – UNIE jim dodá sílu bránit se bezpráví, a věříme, že samo členství v UNII odradí stát, aby danou obec či město šikanoval. Protože se o tom hned všichni a velmi hlasitě dozví, obci a městu se po bok postaví zkušení právníci a stát prostě… prohraje. Všude tam, kde to přepískne. Hodně členů nám také umožní vydat populárně-naučné publikace, pozvat nejlepší lektory na vzdělávací akce, zkrátka – samospráva sobě. To je naše motto. Těším se už dnes na jeho realizaci.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Parlamentní Listy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raději se posaďte. Hrůzostrašný příběh inkluze naruby! Slabozraká středoškolská učitelka zakoušela šikanu

17:13 Raději se posaďte. Hrůzostrašný příběh inkluze naruby! Slabozraká středoškolská učitelka zakoušela šikanu

Protiprávní výpověď, arogance vedení, nekončící soudy, psychické zhroucení. Tím vším si prošla silně…