Stávkující studenti hodnotí schůzku s Babišem jako neproduktivní

7. 12. 2019 6:40

Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future páteční schůzku s premiérem Andreje Babišem (ANO) a dalšími členy jeho vlády. Mluvčí skupiny Petr Doubravský novinářům řekl, že protesty budou pokračovat. Premiér uvedl, že nabídl studentům spolupráci, ale podle něj o ni zřejmě nestojí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) poznamenal, že jednání bylo místy vyostřené, od studentů chce ale slyšet konkrétní připomínky, na které může vláda reagovat.

Stávkující studenti hodnotí schůzku s Babišem jako neproduktivní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš
reklama

Premiér byl podle aktivistů nepříjemný a nedalo se s ním diskutovat. Doubravský uvedl, že ze schůzky na úřadu vlády odchází s nulovou zárukou, že vláda bude řešit klimatickou krizi dostat důrazně. "Premiér odmítl podpořit uhlíkovou neutralitu v Evropské unii v roce 2050. Řekl, že to i na dalším jednání Evropské rady bude blokovat, což je krok, se kterým absolutně nesouhlasíme," řekl. Studenti přinesli ministrům mikulášskou nadílku, mimo jiné disk se zprávou mezivládního panelu pro klima při OSN nebo uhlí.

"Klima řešíme s klimatology, máme komise, projekty, investujeme. Ale abychom dosáhli na uhlíkovou neutralitu, potřebujeme od EU peníze navíc. Nabídl jsem studentům spolupráci, ale asi o ni nestojí. Prý s námi jen ztráceli čas," napsal premiér po schůzce na twitteru.

Studenti podle Babiše chtěli, "abychom hned uzavřeli uhelné elektrárny a abychom stavěli větrné elektrárny". Starostové ale podle něj stavbě větrníků moc nefandí, a vyzval ty, kteří je chtějí, ať se mu ozvou. Brabec uvedl, že studenti mají plné právo protestovat. "Ale pak nemohou říct, když se chceme bavit o konkrétních věcech, že jsou jen středoškoláci a že nám vlastně radit nemohou, ani nechtějí. Protože my se s nimi chceme bavit," konstatoval.

Navenek řada států podle Brabce uvádí ambiciózní cíle, ale neplní ani závazky pro roky 2020 či 2030. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že studentům v principu rozumí. "My se snažili vysvětlit naši situaci ve smyslu toho, co děláme. Mělo by to být o faktech, ne o ideologiích a vizích," míní.

Brabec zástupce iniciativy pozval na jednání uhelné komise, aby viděli, jak vláda mezi stranami hledá kompromis. Sám se také bude snažit šířit osvětu o změnách klimatu, například formou besed ve školách.

Česká republika by podle studentů měla s uhlím skončit dřív, než mají analyzovat scénáře připravované uhelnou komisí. Možná se tak podle Brabce stane, ale nikoliv z politického rozhodnutí, ale pod tlakem hospodářství. Iniciativa míní, že by se Česko mohlo bez uhlí obejít za 15 let, komise operuje s lety 2030 až 2050. Studenti ocenili, že Babiš slíbil hovořit na unijním summitu o zavedení emisních cel, tedy zpoplatnění neekologické výroby dováženého zboží. Nabídku účasti na jednání uhelné komise v pozici pozorovatele iniciativa zváží.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

19:13 „Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

Na to, že spolek Milion chvilek připravuje demonstraci proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem p…