Štěch: Senát by neměl měnit služební zákon, je schvalitelný

13.09.2014 18:38

Senát by podle jeho předsedy Milana Štěcha (ČSSD) neměl měnit služební zákon. Jeho text přijatý Sněmovnou, na kterém se dohodla vládní koalice s pravicovou opozicí, neobsahuje podle něho vážné chyby a je možné jej schválit v této podobě. Štěch to dnes řekl ČTK. Podle něj avizované ústavní stížnosti proti ustanovení o politických náměstcích nemají šanci na úspěch.

Štěch: Senát by neměl měnit služební zákon, je schvalitelný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda senátu Milan Štěch
reklama

"Je tady jasná politická dohoda ve Sněmovně, takže asi bychom ji v Senátu podle mého názoru neměli měnit. A z tohoto pohledu si myslím, že ten zákon je schvalitelný. Osobně, pokud se nedozvím nějaké nové skutečnosti, pro něj budu hlasovat," uvedl předseda horní komory. 

Ústavní stížnost v případě přijetí zákona avizoval prezident Miloš Zeman a také senátor Jan Veleba, který je šéfem Strany práv občanů, jejímž je Zeman čestným předsedou. Podle prezidenta současný návrh novely nepovede k odpolitizování státní správy, ale k její zesílené politizaci. Ustanovení o politických náměstcích podle něho nesouvisí se služebním zákonem, jde podle něho o přílepek. Štěch k jejich námitkám uvedl, že už v platném služebním zákoně je jen jeden typ náměstků, kteří jsou politickými. 

Současný návrh služebního zákona uvádí, že každý ministr by mohl mít nejvýše dva politické náměstky. Jediným důvodem pro jejich existenci by byl podle prezidenta boj proti nezaměstnanosti, vytvořilo by se tím 30 pracovních míst. Kritizoval i způsob, jakým by měli být vybírání státní tajemníci a odborní náměstci. Budou podle něj pod politickým vlivem. 

Stížnost u Ústavního soudu nemá šanci

Podle Štěcha však nové ustanovení o nejvýše dvou náměstcích, které si bude moci přivést na úřad každý ministr, nelze považovat ani za přílepek, tedy úpravu nesouvisející se služebním zákonem. "Z tohoto pohledu si myslím, že ta naděje na podání ústavní stížnosti, aby uspěla u Ústavního soudu, je nulová," řekl Štěch. 

S odkazem na stanoviska právních expertů poznamenal, že návrh je legislativně dobrý, neobsahuje vážné chyby a není tedy potřeba jej zamítat a pravděpodobně ani opravovat. 

K senátorské ústavní stížnosti je třeba nejméně 17 podpisů, Veleba jich podle svých slov má zatím méně než deset. Velebův senátorský klubu má šest členů včetně dvou komunistů, kteří služební zákon ve Sněmovně nepodpořili. Pokud by stížnost podpořili všichni členové frakce, potřeboval by ještě další jedenáctku hlasů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

8:15 Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

„Kolaborant, co si nechával platit z veřejných peněz propagační články do Playboye,“ neudržel se pře…