Štěch se postavil proti rušení Senátu: Zachránil státu miliardy

25.10.2016 15:48

Senát je podle jeho předsedy Milana Štěcha uvážlivější parlamentní komorou. Svými opravami zákonů, s nimiž se většinou sněmovna ztotožnila, zachránil státu miliardy korun. Rušit jej by proto bylo nezodpovědnou, vážnou chybou, řekl dnes Štěch na konferenci ke 20. výročí ustavení senátu. Zprávu přinesla ČTK.

Štěch se postavil proti rušení Senátu: Zachránil státu miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

Předseda senátu tak reagoval na úvahy o nepotřebnosti horní komory, které prezentoval hlavně prezident Miloš Zeman a také vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš poté, co se při nízké volební účasti kandidáti jeho hnutí nedokázali výrazněji prosadit v senátních volbách.

Mezi úkoly senátu pro nadcházející období označil Štěch zvýšení atraktivity horní komory pro voliče. Jejich účast při letošním finále senátních voleb byla totiž rekordně nízká. Cestu vidí Štěch ve zvýšení pravomocí senátu. Měl by například nově schvalovat kandidáty na členy rady ČNB, jejichž výběr je jen v rukou prezidenta, nebo místo poslanců vybírat členy mediálních rad.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Senát byl zakotven v ústavě již od vzniku samostatné České republiky v roce 1993, naplněn byl ale až v roce 1996. Kromě korekce návrhů zákonů schvalovaných sněmovnou má právo navrhovat zákony. V případě rozpuštění sněmovny přijímá zákonná opatření, čehož musel využít v roce 2014. Může prezidenta zažalovat pro velezradu, schvaluje jeho návrhy na jmenování ústavních soudců. Nominuje také předsedu a inspektory Úřadu na ochranu osobních údajů nebo dva kandidáty na ombudsmana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …