Štěch se zbláznil. Zastavte je. Nikdo soudný už ČSSD nemůže volit. Předseda Senátu to za plány s živnostníky schytává ze všech stran, včetně té vlastní

16.06.2017 11:49

Předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) konstatoval, že u některých živnostníků není jisté, jak velký představují přínos pro společnost. Nebylo by tedy od věci zvýšit jim odvody na sociální a zdravotní pojištění, aby ukončili své živnosti a nastoupili do firem jako normální zaměstnanci, kde bude jejich přínos společnosti lépe měřitelný. Byl to natolik silný výrok, že se od něj distancovali i někteří sociální demokraté, např. Michal Hašek a Jaroslav Foldyna. A politická opozice Štěcha doslova rozcupovala.

Štěch se zbláznil. Zastavte je. Nikdo soudný už ČSSD nemůže volit. Předseda Senátu to za plány s živnostníky schytává ze všech stran, včetně té vlastní
Foto: Daniela Černá
Popisek: Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR na sjezdu OS KOVO
reklama

„Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití. My máme tolik OSVČ, jako mají typicky agrární země na jihu Evropy, a nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP,“ řekl Štěch v projevu k odborářům. Informoval o tom server Novinky.cz.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Některé své kolegy tím zvedl ze židle. Michal Hašek se rozzlobil a zdůraznil, že sociální demokraté nevidí živnostníky jako nepřátele. „Milan Štěch dnes ČSSD moc nepomohl. Před sobotní programovou konferencí je jeho výrok o zvýšení daňové zátěže, resp. odvodů pro OSVČ gólem do vlastní branky. Nesouhlasím s tímto názorem ústavně druhého nejvyššího může ČR, a naopak si vážím práce všech malých živnostníků, konec konců jsem je jako hejtman každoročně oceňoval za jejich práci a nasazení, např. v soutěži Spokojený zákazník. Milan by se měl omluvit a ČSSD přihlásit k tomu, že poctivý živnostník není náš nepřítel ani terč,“ napsal Hašek na sociální síti Facebook. 

Jaroslav Foldyna byl stručnější, ale stejně důrazný, ne-li ještě důraznější. Velkými bílými písmeny na rudém podkladě vyjádřil, že se distancuje od slov Milana Štěcha. „Distancuji se od názorů Milana Štěcha! M. Štěch nereprezentuje svými vyjádřeními můj postoj,“ napsal.

Ani Hašek, ani Foldyna však nebyli tak tvrdí jako pravicová opozice. Senátor Ivo Valenta, jenž byl do horní komory zvolen za Stranu soukromníků ČR, žádá, aby sociální demokraté byli zastaveni. Jinak nás nečeká nic pěkného.

„ZASTAVME JE – Alespoň víme, na čem jsme! Jsou u nás politici, kteří živnostníky označují za parazity, chtějí pro ně pouze třetinovou sádru nebo navýšit daně a odvody natolik, aby je zlikvidovali a vehnali do továren. To by si však soukromníci neměli nechat líbit. Vždyť těchto milion živnostníků a malých podnikatelů zaměstnavá 70 % všech zaměstnanců a podílí se na výkonu české ekonomiky ze 60 %. Všichni tito lidé by se měli semknout a dokázat těmto papalášům, že jsou to oni, kteří vydělávají na daně, státní rozhazování a jejich výplaty. A že nechtějí státní šmírování, kontrolní hlašení, EET, likvidační pokuty a státní šikanu,“ rozohnil se Valenta.

Jedinou obranu před socialisty představuje podle senátora Strana soukromníků ČR, která jde do voleb po boku ODS. Valenta je odhodlán dát straně hlas. Jen tak se prý podaří zastavit třídní boj, který prý chce ČSSD znovu rozpoutat.

Předseda Strany soukromníků Petr Bajer má dokonce za to, že nadešla soudná hodina. Tyto volby prý představují poslední příležitost k zastavení likvidace živnostníků.

„Neuvěřitelné. Tak jsem si naivně myslel, že tato slova již v našem státě nikdo neuslyší. Opak je pravdou a člověk, placený z našich daní, pojmenoval to, co tu již tři roky vláda jemu podobných s podnikáním dělá. Navíc, asi v panice z neustále padajících preferencí, dělá neustále větší „boty“. Konečně snad všichni drobní podnikatelé a živnostníci pochopí, že nadešla soudná hodina, tedy poslední volby, které mohou zvrátit vývoj směřující k likvidaci živnostníků a likvidaci svobod občanů,“ varoval Bajer.

 Když drobní podnikatelé vidí, co se na ně chystá, měli by vyrazit k volbám a dát jasně najevo, že ČSSD už nesmí být u moci.

Ubrousek před ústa si nedával ani místopředseda lidovců Marian Jurečka. „Prohlášení předsedy Senátu Štěcha na adresu živnostníků je naprosto nepřijatelné! Sociální demokracie se asi rozhodla se definitivně politicky zničit,“ udeřil.

Jako by nestačilo, že bývalý ministr průmyslu označoval živnostníky za parazity. Teď se ČSSD rozhodla zasadit drobným podnikatelům další ránu. Jurečka však varuje, že to není správná cesta; a dvojkoalice KDU-ČSL se Starosty a nezávislými (STAN) se prý živnostníků jasně zastane. Předseda STAN Petr Gazdík k tomu dodal, že v ČSSD se už asi všichni zbláznili.

Stejně tvrdý byl k ČSSD i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Další bezprecedentní útok ČSSD na malé podnikatele. Socialisté prostě živnostníky nemohou skousnout a smířit se s jejich existencí. Čím více se jim jich podaří vyššími daněmi zlikvidovat, tím lépe,“ napsal taktéž na sociální síti Facebook.

Obratem zdůraznil, že občanští demokraté na rozdíl od ČSSD chápou význam živnostníků a oceňují jejich přínos české společnosti. Jsou to svobodně myslící lidé, kteří státu platí daně a nic moc od něj nechtějí. Až je sociální demokracie vyžene svou politikou na pracovní úřady, tak pozná, jak důležití byli v roli živnostníků.

„Svobodný, na státu nezávislý člověk sotva bude ČSSD s touto rétorikou volit,“ uzavřel Skopeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Co mám dělat? Budou volby. Průšvih.“ 100 tisíc Čechů promluvilo. A Pirát neví, co s tím

14:14 „Co mám dělat? Budou volby. Průšvih.“ 100 tisíc Čechů promluvilo. A Pirát neví, co s tím

Blíží se krajské a senátní volby. Ale ještě před nimi by se měla ve Sněmovně řešit petice zasazující…