Steigerwald: Zeman je nekulturní a nízký, promlouvá k výčepu. Klvaňa: Přeji Američanům za prezidenta Donalda Trumpa, aby se styděli jako my

17.08.2015 8:31

Nad slovníkem českého prezidenta Miloše Zemana se ve svých komentářích zamýšleli novinář a publicista Karel Steigerwald a vysokoškolský pedagog Tomáš Klvaňa. Ani jeden z nich našeho nejvyššího ústavního činitele nešetří. Steigerwald hovoří o primitivismu a hulvátství, Klvaňa o buranství a ostudě.

Steigerwald: Zeman je nekulturní a nízký, promlouvá k výčepu. Klvaňa: Přeji Američanům za prezidenta Donalda Trumpa, aby se styděli jako my
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk

Steigerwald v komentáři pro magazín Reportér tvrdí, že prezident Zeman je vzdělaný a sečtělý muž, který toho mnoho ví a svou převahu vzdělance dává rád najevo. Má prý ale rovněž velké porozumění pro lidi nevzdělané – umí je oslovit – čímž spolehlivě dožere jiné vzdělance. Dle publicisty však po zavedení přímé volby hlavy státu nejde jen o dožírání vzdělanců z kavárny, nýbrž o voliče, o jejichž hlasy kandidáti na našeho nejvyššího ústavního činitele soupeří.

Prezident, protože je vzdělaný muž, dobře ví, že pokud se chce zalíbit lidem, musí použít takový jazyk, kterému bude rozumět i méně vzdělaná část našeho národa. A takovou taktiku Zeman používá, což dle Steigerwalda opět dokázal nedávným prohlášením o uprchlících, kterým adresoval, že je k nám nikdo nezval, že mají respektovat naše pravidla a když se jim to nelíbí, mají jít pryč. Podle Steigerwalda je to názor, který spíše než v kavárnách zastávají ve výčepech. „Kdo by čekal, že prezident bude mít názory vyváženější, intelektuálně složitější, humanisticky zatížené a lidsky chápavé, spletl by se. Výčep takové názory nesnáší,“ myslí si publicista.

Na rozdíl od prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka, který chtěl vzdělanou, demokratickou a zcivilizovanou republiku, Zeman dle Steigerwalda směřuje naši zemi k primitivismu, hulvátství a nekulturnosti. „Je výstižné, když se prezident cachtá v rybníce v pestrobarevných trenclích či pojídá, co pojídá. To je výčepu blízké. K národu by měl Zeman promlouvat z gumového člunu,“ doporučuje Steigerwald.

Přeji Američanům ostudu, jakou máme my kvůli Zemanovi a Babišovi

Hostující profesor na New York University Tomáš Klvaňa zase v komentáři pro internetový týdeník Dotyk konstatuje, že radikální populismus předstírá boj za zdravý rozum a proti politické korektnosti. Dle Klvani je však jen zlovolným buranstvím.

Vysokoškolský pedagog nejprve rozebírá jednoho z republikánských kandidátů na příštího amerického prezidenta – podnikatele Donalda Trumpa – který ve své kampani pobuřuje kontroverzními výroky. Podle Klvani je to buran bez vkusu, který láká lidi zklamané politikou, uhranuté jeho bohatstvím a slávou. Jenže podnikatelský talent se dle Klvani nemusí potkat s politickým talentem, o čemž se prý mohli přesvědčit i sami Češi.  „Jak víme, podnikatel se může kasat od rána do večera, že bude řídit stát jako firmu, a když přijde na věc, dopadne jako Andrej Babiš, za nímž není na ministerstvu vidět jediný podstatný výsledek,“ říká Klvaňa.

„Někdy Američanům škodolibě přeju, aby aspoň chvíli měli prezidenta jako Trump, aby i oni okusili tu ostudu, kterou prožíváme v říši Zemanů a Babišů,“ pokračuje novinář ve své palbě a dodává, že zatímco je téměř jisté, že Trump brzy narazí, Zeman s Babišem dojeli s károu populistické demagogie až na vrchol, který okupují. „Jim nikdo nezruší kontrakt a nepřestane vysílat soutěž krásy, když zase někoho urazí. Politická realita začíná připomínat špatný vtip: Potká se Čech, Slovák a Američan…“ uzavírá Klvaňa.

Celý komentář Tomáše Klvani ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…