Šteindler a Vávra šaškovali v metru s banány proti komunistům. Co si vyslechli nebylo pěkné

05.10.2021 18:16

Herci Milan Šteindler a David Vávra navázali na dvacet let starý satirický pořad Česká soda a pro spolek Dekomunizace natočili předvolební klipy, ve kterých lidi přesvědčují, aby šli k volbám, ale aby nevolili komunisty. Činí tak svérázným způsobem a lidem rozdávají banány jako připomínku časů, kdy se na banány stály fronty.

Šteindler a Vávra šaškovali v metru s banány proti komunistům. Co si vyslechli nebylo pěkné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Šteindler

Klipy má na starosti spolek Dekomunizace, který se již šestnáct let snaží bojovat proti vlivu KSČM na českou politiku. Spolek se letos rozhodl, že před volbami natočí videoklipy, které by měly lidi od volby komunistů odradit.

„Naším primárním cílem je zabránit zmiňovanému vlivu komunistů na politiku. Nicméně teď před volbami upozorňujeme na to, že sice v minulosti nebyly banány, ale hlavně nebyla svoboda. A proto banán vnímáme jako symbol, který má lidi motivovat jít k volbám,“ řekl spoluzakladatel spolku Michal Gregorini, jak informuje server Aktuálně.cz.

K akci byli přizváni herci Milan Šteindler a David Vávra, kteří se proslavili skeči v satirickém pořadu Česká soda. V jednom z videí lidé stojí frontu na banány, které ale došly. To právě oba herci glosují slovy, že „už nebudou“. Poté se objevuje nápis: „Taky byste si přáli, aby komunisti už letos nebyli v Parlamentu?“

Šteindler s Vávrou pak v rámci kampaně rozdávali banány v pražském metru a ne vždy se setkali s pochopením. „Napřed něco dělejte a potom rozdávejte banány,“ rozčilovala se jedna z žen, zatímco někteří jiní si banány se smíchem brali.

„Byl to hlas lidu, ať jdeme do háje, ať jdeme nejprve dělat a potom ať děláme kraviny. Ohlas z lidu je takový, ale jsou i ohlasy jiné,“ reagoval David Vávra. „Asi čtyři miliony sdílení našeho předcházejícího videa je důkazem toho, že se něco může hýbnout. A jestliže se mladým lidem může zdát banální řešit něco jako banány, tak to není tak banální. Mohou žít svobodně a šťastněji a mohou být hrdí na to, kdo jim vládne. Bohužel teď se za ty, kteří vládnou, už několik desetiletí stydíme,“ dodal Vávra.

„Přáli bychom si, aby náš apel skutečně veřejnost oslovil. Pokud jde o reakce veřejnosti, tak říkáme, že je nám jedno, co si o našem spolku lidé myslí, ale hlavně aby šli k volbám,“ prohlásil jeden z členů spolku, Petr Meškán.

KSČM se v průzkumech v posledních měsících objevuje těsně kolem potřebné hranice pěti procent a reálně hrozí, že se poprvé po revoluci nedostane do Sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Nepřesnost, či přímo dezinformace ve článku? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…