Šteindler a Vávra šaškovali v metru s banány proti komunistům. Co si vyslechli nebylo pěkné

05.10.2021 18:16

Herci Milan Šteindler a David Vávra navázali na dvacet let starý satirický pořad Česká soda a pro spolek Dekomunizace natočili předvolební klipy, ve kterých lidi přesvědčují, aby šli k volbám, ale aby nevolili komunisty. Činí tak svérázným způsobem a lidem rozdávají banány jako připomínku časů, kdy se na banány stály fronty.

Šteindler a Vávra šaškovali v metru s banány proti komunistům. Co si vyslechli nebylo pěkné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Šteindler

Klipy má na starosti spolek Dekomunizace, který se již šestnáct let snaží bojovat proti vlivu KSČM na českou politiku. Spolek se letos rozhodl, že před volbami natočí videoklipy, které by měly lidi od volby komunistů odradit.

„Naším primárním cílem je zabránit zmiňovanému vlivu komunistů na politiku. Nicméně teď před volbami upozorňujeme na to, že sice v minulosti nebyly banány, ale hlavně nebyla svoboda. A proto banán vnímáme jako symbol, který má lidi motivovat jít k volbám,“ řekl spoluzakladatel spolku Michal Gregorini, jak informuje server Aktuálně.cz.

K akci byli přizváni herci Milan Šteindler a David Vávra, kteří se proslavili skeči v satirickém pořadu Česká soda. V jednom z videí lidé stojí frontu na banány, které ale došly. To právě oba herci glosují slovy, že „už nebudou“. Poté se objevuje nápis: „Taky byste si přáli, aby komunisti už letos nebyli v Parlamentu?“

Šteindler s Vávrou pak v rámci kampaně rozdávali banány v pražském metru a ne vždy se setkali s pochopením. „Napřed něco dělejte a potom rozdávejte banány,“ rozčilovala se jedna z žen, zatímco někteří jiní si banány se smíchem brali.

„Byl to hlas lidu, ať jdeme do háje, ať jdeme nejprve dělat a potom ať děláme kraviny. Ohlas z lidu je takový, ale jsou i ohlasy jiné,“ reagoval David Vávra. „Asi čtyři miliony sdílení našeho předcházejícího videa je důkazem toho, že se něco může hýbnout. A jestliže se mladým lidem může zdát banální řešit něco jako banány, tak to není tak banální. Mohou žít svobodně a šťastněji a mohou být hrdí na to, kdo jim vládne. Bohužel teď se za ty, kteří vládnou, už několik desetiletí stydíme,“ dodal Vávra.

„Přáli bychom si, aby náš apel skutečně veřejnost oslovil. Pokud jde o reakce veřejnosti, tak říkáme, že je nám jedno, co si o našem spolku lidé myslí, ale hlavně aby šli k volbám,“ prohlásil jeden z členů spolku, Petr Meškán.

KSČM se v průzkumech v posledních měsících objevuje těsně kolem potřebné hranice pěti procent a reálně hrozí, že se poprvé po revoluci nedostane do Sněmovny.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

HHC

Dobrý den, souhlasím s vaši odpovědí na téma zákaz HHC. Ale nechápu, proč se tak nepřešlo jen k regulaci, ale k celkovému zákazu? Bezpochyby se objeví něco jiného a co když to bude ještě horší? Zajímavé také je, že jste nezakázali i kratom. Proč? A druhá věc je, jak je možné, že se doteď látka k mla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

22:31 Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

Prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica (SMĚR-SD) o posílání vojáků na Ukrajinu vyvolalo rozruc…