Stíhání Parkanové vrcholí. Advokát Sokol žertuje o popravě

03.02.2014 8:49

Po řadě urgencí dostalo pražské vrchní státní zastupitelství v kauze údajně předraženého nákupu vojenských letounů CASA materiály z ciziny. Právní pomoc byla vyžádána ze států, které mají se stroji CASA co do činění. Jde o Španělsko, Finsko či Portugalsko. Informuje o tom server Týden.cz. Advokát Vlasty Parkanové Tomáš Sokol však říká: „Nedovedu si představit, že by nějaká armáda třeba prozradila, za kolik letadla nakoupila. To by bylo na popravu pro ministra obrany," říká Sokol.

Stíhání Parkanové vrcholí. Advokát Sokol žertuje o popravě
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA
reklama

Anketa

Který (ex)ministr financí je nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 6456 lidí

Případ někdejší ministryně obrany a exposlankyně za TOP 09 Vlasty Parkanové, která je více než rok a půl trestně stíhána kvůli údajně předraženému nákupu vojenských letounů CASA, se už posunuje ke konci. Pražské vrchní státní zastupitelství obdrželo vyžádané materiály z ciziny. Týdnu.cz to potvrdil ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Marek Bodlák.

Právní pomoc byla prý vyžádána z několika evropských států, které mají se stroji CASA co do činění. Jde o Španělsko, Finsko či Portugalsko. Španělé armádní letouny vyrobili; Portugalci a Finové je podobně jako Česko také zakoupili.

Obhájce bývalé ministryně obrany Tomáš Sokol však Týdnu.cz sdělil, že ještě neměl možnost se s materiály seznámit. Proto se k nim nemůže nijak vyjádřit, ale už dříve uvedl, že neočekává, že by dotazované země k letounům prozradily něco zásadního. „Nedovedu si představit, že by nějaká armáda třeba prozradila, za kolik letadla nakoupila. To by bylo na popravu pro ministra obrany," cituje Týden.cz Sokola.

Fotogalerie: - Parkanová vydána

Miroslav Kalousek při projevu Vlasty Parkanové
Vlasta Parkanová se před sněmovnou hájila proti sv...
Celý projev spíše četla
A byl vcelku obsáhlý
 "Obhájce" Parkanové Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek byl vcelku v dobré náladě

„Nyní čekám, zda mi přijde nějaké vyrozumění a pak se s tím seznámíme," uvedl a dodal: „Nejsme nyní pouštěni do spisu, protože tvrdí, že z něj něco prozradíme. Tím se vracíme do 50. let, do dob inkvizice," říká obhájce. Vlasta Parkanová totiž čelí společně se svým obhájcem kromě trestního stíhání i výpadům úřadů kvůli tomu, že na svých stránkách www.parkanova.cz zveřejnila části některých protokolů z výslechů v kauze CASA.

Nenašel se jediný svědek, který by jen naznačil, že někde nastala chyba

Tomáš Sokol je od počátku přesvědčen, že jeho klientka žádný trestný čin nespáchala. „Nevím, co s tím chtějí udělat. Nenašel se jediný svědek, který by jen naznačil, že někde nastala chyba, natož někdo, kdo by kvalifikovaně upozornil na to, že by cena nemusela být v pořádku," říká k celé kauze. „Cena podle všeho v pořádku byla. Posudek, který tvrdí, že cena byla předražená asi o půl miliardy, byl hned v počátku případu vzat jako axiom. A nyní se již mluví jen o tom, zda za to může paní ministryně. Popravdě řečeno, tento posudek je značně přitažený za vlasy. Ostatní znalci říkají, že takto se to vůbec nedalo oceňovat," vysvětloval Tomáš Sokol.

Bývalou šéfku resortu obrany Parkanovou viní kriminalisté ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu strojů. Kabinet Mirka Topolánka tak v roce 2009 vydal prostřednictvím firmy Omnipol za čtyři vojenské letouny CASA celkem 3,5 miliardy korun. Suma byla podle policie přemrštěná a při nákupu vznikla škoda 658 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…