Stíhat novináře. Kundru i ty ostatní. Právník nevidí překážky

08.05.2020 16:15

Právník Pavel Hasenkopf okomentoval na facebooku kauzu ruského agenta s jedem ricinem. Ten prý nebyl z českého území vyhoštěn, neboť neexistují přímé důkazy o kauze. Dle Hasenkopfa však nejsou třeba.

Stíhat novináře. Kundru i ty ostatní. Právník nevidí překážky
Foto: Repro YouTube ČRo Plus
Popisek: Ústavní právník Pavel Hasenkopf

„Vyhostit přece smíme kdykoli jakéhokoli diplomata i bez udání důvodu. Že by následovala nějaká víceméně zrcadlová reakce, důvod nedůvod, je také jasné. V diplomatickém právu se na důkazy nehraje, a pokud je ten člověk už provařenej a jeho sledováním se už nedá nic zjistit, není na co čekat,“ napsal. A dodal, že by zažaloval i novináře, kteří tu kauzu vynesli.

Ústavní právník Pavel Hasenkopf na svém facebooku okomentoval zprávu serveru Aktuálně.cz, že Bezpečnostní informační služba (BIS) podala trestní oznámení za únik informací ohledně možného příjezdu ruského agenta do Prahy, který měl mít s sebou jed ricin. „Vzhledem k tomu, že v minulých dnech došlo k úniku části klasifikovaných informací, což negativně ovlivnilo naši práci, podali jsme trestní oznámení. Z dosavadního šetření vyplývá, že k nezákonnému prozrazení utajovaných skutečností došlo mimo BIS,“ uvedl pro Aktuálně,cz mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Více informací ZDE

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36927 lidí

„Možným příjezdem pracovníka ruských tajných služeb s jedem ricin se ve středu zabýval sněmovní bezpečnostní výbor. Shodl se na tom, že považuje reakci bezpečnostních složek za adekvátní. Zároveň vyjádřil podporu BIS proti působení cizích zpravodajských služeb. Deník N s odvoláním na nejmenovaného člena výboru napsal, že ředitel BIS Michal Koudelka poslancům potvrdil, že do Prahy skutečně přicestoval diplomat, který je spolupracovníkem jedné z ruských tajných služeb, že může představovat pro pražského primátora a starosty dvou městských částí nebezpečí a že se stále nachází na ruské ambasádě. Česko ho zatím nevyhostilo, protože nemá přímé důkazy, že dotyčný skutečně spáchá kriminální čin,“ uvedl dále server.  

Hasenkopfovi se příliš nepozdávala právě informace o tom, že agenta Česká republika zatím nevyhostila, protože nemá přímé důkazy.

„Co je to zase za nonsens? Vyhostit přece smíme kdykoli jakéhokoli diplomata i bez udání důvodu. Že by následovala nějaká víceméně zrcadlová reakce, důvod nedůvod, je také jasné. V diplomatickém právu se na důkazy nehraje, a pokud je ten člověk už provařenej a jeho sledováním se už nedá nic zjistit, není na co čekat,“ informoval Hasenkopf.

Prý ostatně též není důvod nerozšířit trestní stíhání o novináře, který utajovanou věc zveřejnil, prý těm novinářům, kteří to zveřejnili, muselo být jasné, že se jedná o utajovanou informaci. „Nevím, proč by to měl odskákat jen jejich zdroj mezi zpravodajci,“ zakončil právník status.

Trojice pražských komunálních politiků – Zdeněk Hřib (Piráti), Ondřej Kolář (za TOP 09) a Pavel Novotný (ODS) – je pod zvýšenou policejní ochranou kvůli možnému nebezpečí z ruské strany, které gradovalo primárně po odstranění sochy maršála Koněva Kolářem, což v Rusku vyvolalo řadu nepokojů včetně útoků na český konzulát.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…