Stovky zraněných při referendu v Katalánsku. Policisté prý pálí do hlasujících zakázané gumové projektily. A má být ještě hůř

01.10.2017 15:44

Ve španělském Katalánsku, a především v hlavním městě regionu Barceloně, mělo v neděli proběhnout referendum o nezávislosti na Španělsku. Centrální vláda země v hlavním městě Madridu však dala dopředu najevo, že referendum nepřipustí, a také se podle toho zachovala. Strážci zákona prý už zranili 337 lidí, kteří si přáli hlasovat o nezávislosti. A to nejhorší ještě může přijít.

Stovky zraněných při referendu v Katalánsku. Policisté prý pálí do hlasujících zakázané gumové projektily.  A má být ještě hůř
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Katalánci mohli v neděli hlasovat o své nezávislosti. Přála si to alespoň lokální vláda sídlící v Barceloně. Centrální vláda v Madridu však také hlasování odmítala připustit. Za pravdu jí dal i španělský ústavní soud, který referendum o nezávislosti Katalánska označil za neústavní. Mnoho lidí ale i přesto chtělo k volebním urnám přijít a říct svůj názor. Ne všichni nutně chtěli hlasovat pro nezávislost Katalánska, ale chtěli se vyjádřit k otázce, kterou považují za důležitou.

Hlasovací místnosti hlídali ozbrojení příslušníci státu a bránili lidem ve vstupu do volebních místností. Vzduchem létaly dokonce gumové projektily, které jsou podle informací České televize ve Španělsku zakázané. „Podle katalánské vlády policisté zranili přes 337 osob,“ informovala také veřejnoprávní televize. Zraněno bylo prý také 11 policistů a členů národní gardy.

Stojí za pozornost, že místní policisté vůči občanům, kteří si přáli hlasovat v referendu, nijak zvlášť nezakročovali, za což jim teď hrozí i soudní postihy. Státní prokuratura má totiž za to, že katalánští policisté svým příliš pasivním přístupem zradili důvěru, kterou do nich vložil španělský stát s centrální vládou v Madridu.

Policie se snaží znemožnit jak odevzdávání hlasů, tak jejich sčítání. Hlasovací místnosti jsou odpojovány od internetu.

Ale to ještě zdaleka není konec. Do Barcelony se podle informací španělských bezpečnostních složek sjeli radikálové nejen z celého Španělska, ale také radikální odpůrci globalizace z jiných evropských zemí. Především po setmění proto nelze vyloučit tvrdé střety radikálů s policií.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…