Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

06.12.2022 8:02 | Ze sítí

Ve svém pravidelném vysílání se předseda strany PRO Jindřich Rajchl věnoval například sankcím na ruskou ropu, které označil za hloupé. A kvůli nim bude benzín prý až za sto korun. Při té příležitosti si rýpl do Mikuláše Mináře, že si stěžuje na chudnutí českých domácností, ale přitom sankce podporuje. A věnoval se také přirovnání výcviku ukrajinských vojáků k českým vojákům za druhé světové války z úst hejtmana Kuby z ODS. Toto přirovnání prý dotyčný nemůže myslet vážně, protože uráží ty, kteří v druhé světové válce bojovali.

Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal
Foto: David Hora
Popisek: Mikuláš Minář na setkání s bývalým premiérem

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11628 lidí
Rajchl na začátek prohlásil, že se ČR chová nejhloupěji v Evropské unii, protože všechny ostatní státy sledují své zájmy, ale čeští politici jenom honí laciné body. Což ČR poškozuje v podstatě ve všech odvětvích. Dle něho jsou čeští vládní politici všehoschopní, včetně vtažení ČR do války, čemuž chce ze všech sil zabránit.

Poznamenal, že socha Vladimira Putina na Praze 6 předběhla plakát na ministerstvu vnitra Víta Rakušana. „Tohle je zase o kousek dál,“ mínil o „uměleckém“ díle, které by prý i žáci druhé třídy zvládli lépe. A která dle něho vypovídá o mentální úrovni těch, kteří se na její instalaci podíleli. „Tohle může vymyslet jenom psychicky chorý jedinec,“ mínil s tím, že socha ukazuje ubohost toho, jakým způsobem ČR „bojuje“ s Ruskem. „Hloupé, dětinské, naivní, trapné,“ shrnul.

Sankce pak označil za sebedestruktivní pro Evropu, což usuzoval například z toho, že Gazprom i Rosněfť vyplácí rekordní dividendy. Poukázal na argument, že ČEZ bohatne také. Jenže v tom je dle Rajchla rozdíl, protože ceny plynu a elektřiny v Rusku zůstávají stejné a firmy bohatnou na exportu, zatímco ČEZ bohatne na „ožebračování českých občanů“.

„Kdokoliv chce pokračovat v těch sankcích, tak je blázen. Podívejte se prosím na bilanci zahraničního obchodu. Zatímco Evropská unie a Česká republika se propadá níž a níž a níž, tak Rusko zaznamenává rekordní čísla, to znamená, že vyváží komodity za rekordní peníze. Ono jich nevyváží víc než loni. Ale vzhledem k tomu, že mnohonásobně vzrostla cena, tak jim stačí vyvézt polovičku a budou mít ve finále více peněz,“ argumentoval Rajchl. Tedy sankce Rusku pomáhají, zatímco Evropa chudne a dluží více a více.

Speciální pozornost věnoval bývalému vůdci Milionu chvilek Mikuláši Minářovi, kterého dříve označil za proruského trolla, protože podporuje sankce. Na to Minář reagoval.

A Rajchl se Minářovi vysmál, protože ve stejný den přidával příspěvek, že řada domácností nemá na zaplacení výdajů. „Čím to asi pak je, pane Mináři? No samozřejmě že těmi sankcemi. Vždyť vy si protiřečíte hodinu po sobě,“ vysmíval se Rajchl a poznamenal, že matematika Minářovi nikdy nešla a že v byznysu také nikdy nebyl. „Nebude to fungovat,“ vzkázal Minářovi ohledně tarifů a úsporných opatření. „Proberte se už, uvědomte si, že ty sankce jsou prostřelením vlastní nohy,“ apeloval.

Za bláznovství označil i myšlenku, že by Rusko začalo dodávat ropu za omezenou cenu, kterou schválila skupina G7. Jako jediný možný následek vidí, že ropa bude drahá a benzín bude až za sto korun. „A kdo si vyjednal výjimku? Samozřejmě Maďarsko,“ poznamenal.

Vrátil se k zastropování v ČR, jehož cenu odhadl ministr financí Stanjura na 180 miliard korun. Ovšem podle Rajchla a jeho expertů to bude stát 320-350 miliard korun, tedy něco pod dvojnásobek. A to znamená, že stát bude chtít vybírat větší daně, protože nebude možné dále zatěžovat rozpočet. A když se hovořilo o zastropování pro průmysl, padaly částky od 300 miliard až po 700. Tedy v součtu zastropování s vyplácením ceny státem znamená sekeru jeden bilion korun pro rozpočet za rok. To dle Rajchla české veřejné finance a hlavně měna nerozdýchá. A má podezření, že se jedná o záminku pro přijetí eura. „Zapomeňme na zastropování,“ vyzýval Rajchl a doplnil, že už připravuje znění návrhu, který by spočíval v odstoupení od systému závěrných elektráren a od „nefunkční burzy v Lipsku“. Podotkl, že spotřeba v ČR může být klidně pokryta jadernými a uhelnými elektrárnami. Plynové potřeba nejsou. Není tedy logické, aby se podle nich vytvářela cena.

Z mezinárodní politiky si povšiml, že kancléř Olaf Scholz si volal s Putinem a prezident Emmanuel Macron navrhuje mluvit o bezpečnostních zárukách pro Rusko. Tedy proti mírovému řešení jsou jen USA a Velká Británie. A ještě Polsko a ČR, ale Polsko má dle Rajchla územní zájmy a Česko vedou hlupáci. Podle Rajchla je lídrům Německa a Francie jasné, že další protesty neustojí. A proto hledají, jak z toho ven.

O USA si lídr PRO myslí, že jim současná forma konfliktu vyhovuje, proto neeskalují, ale ani se nesnaží konflikt ukončit. „Spojené státy mají jiný zájem, než má Evropa,“ deklaroval a apeloval, aby si ČR nenechala vnutit řešení od Spojených států. Dohoda je podle něho nevyhnutelná, takže je dobře, že k tomuto závěru Macron došel. Vysmál se také těm, kdo považují Macrona za proruského. Takové myšlenky považuje za tragikomické.

Do třetice Rajchl nakousl srovnání, že výcvik ukrajinských vojáků je jako výcvik československých vojáků ve Velké Británii za druhé světové války, jak tvrdil emotivně hejtman Martin Kuba (ODS). „My nejsme ve válce, Velká Británie byla v té době ve válce,“ vypočítával Rajchl důvody, proč paralela nefunguje. Poukázal také na to, že Velká Británie cvičila Čechy pro své vlastní účely, protože česká armáda tehdy neexistovala. Česko také bylo okupováno celé, tudíž nemohlo vojáky cvičit na svém území. Na rozdíl od Ukrajiny.

„To nemůžete myslet vážně, to jste se pomátl,“ vzkazoval ohledně paralely s druhou světovou válkou. Upozorňoval, že v druhé světové válce byli čeští vojáci cvičeni pro boj s nacisty, zatímco ukrajinský režim je s nacismem spojovaný a glorifikuje nacistické zločince. „Urážíte tím každého člověka, který má alespoň trochu historické vzdělání,“ mínil a dodal, že uráží i ty, kdo v druhé světové válce bojovali. Podle Rajchla tak Kuba zklamal kohokoliv, kdo si myslel, že by mohl být nadějí na reinkarnaci ODS. Strana je dle něho nereformovatelná.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

omluva

Sám o sobě říkáte, že jste se v životě až na výjimky neomloval. Nepadlo vás, že tohle je důvod, proč vae popularita klesá? A myslíte, že se máte za co omlouvat jako prezident? Pokud ano, za co podle vás?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jestli Pavel zapomene, že byl v NATO...“ Tisíce lidí na ploše letiště. Padala zlá slova

21:15 „Jestli Pavel zapomene, že byl v NATO...“ Tisíce lidí na ploše letiště. Padala zlá slova

V sobotu proběhl netradiční protest proti vybudování „baterkárny“ německého Volkswagenu na do dnešní…