Pokud strany zprávu nedodají, nebo ji dodají neúplnou, může jim soud pozastavit činnost. V krajním případě, pokud se proviní opakovaně, je může v krajním případě zrušit. Ústavní soud ale již dříve rozhodl, že zrušit politické uskupení je možné pouze v případě, že se provinilo chybami ve výročních zprávách opakovaně. Zprávami se bude zabývat nejprve kontrolní výbor. Výbor pak vydá své doporučení sněmovně a sněmovna pak bude hlasovat, zda vyzve vládu, aby navrhla potrestání nedůsledných stran.
TOP 09 už své příjmy zveřejnila
Předložení úplné zprávy je také podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil příspěvky na které mají od státu nárok. Strany dostávají od státu kromě jiného ročně 855.000 korun za každý mandát poslance nebo senátora, za každého krajského nebo pražského zastupitele pobírají 237.500 korun. Stát podle ministerstva financí loni vyplatil politickým stranám téměř půl miliardy korun. Nejvíce dostala znovu ČSSD, a to 162,7 milionu korun. Druhý nejvyšší příspěvek získala ODS - 124,2 milionu korun. Celkem stát dal politickým stranám a hnutím 491,4 milionu korun. Státní příspěvek politickým stranám byl zhruba o polovinu menší než v roce 2010, kdy narostl kvůli volbám do sněmovny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp