Strašné. Po výpadku proudu v Praze nastalo další peklo

02.06.2022 12:02 | Ze sítí

Praha bez proudu zažila dopravní peklo. Hasiči zachraňovali lidi z výtahů, v nemocnicích běžely agregáty, primátor Hřib držel palce. Někteří situaci využili k propagaci solárních panelů, přišly však i vtípky o smart city či počátku úsporných energetických opatřeních. Všem ale rozhodně veselo není.

Strašné. Po výpadku proudu v Praze nastalo další peklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zatímco na uzavřených úsecích pražských ulic se relativně nic neděje, ostatní jsou na hraně své kapacity

„Dnes v 8.48 došlo v rozvodně 400 kV ČEPS na Chodově v Praze k technické poruše, která způsobila krátkodobý výpadek dodávek elektrické energie na území některých městských částí. Napětí v Praze bylo krátce po 9.30 obnoveno, rozvodna Chodov je již pod napětím,“ uvedla mluvčí ČEPS Hana Klímová.

Za touto krátkou zprávou se skrývají obrovské komplikace pro řadu lidí i profesí. V podstatě se jednalo o pražský blackout, tentokrát ale nešlo o cvičení, ale realitu. Bez elektrického proudu se ocitlo centrum Prahy, ale i Praha 5, Praha 10 nebo Praha 4.

„Výpadek proudu je dán poruchou na nadřazeném páteřním zařízení ČEPS na Chodově. Předpoklad opravy je do 2 hodin, držíme jim palce. PRE zatím přesměrovává energii z rozvoden Malešice a Řeporyje. Nemocnice mají dieselagregáty, záchranka má připraven rozvoz kyslíku pro domácí péči,“ uvedl na svém twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

 

Z různých míst chodí zprávy, že se zastavily tramvaje, v důsledku čehož stojí i podstatná část pražských silnic. Provoz v Praze je ochromen.

Naproti tomu dobrou zprávou je, že všechny nemocnice a podobná zařízení deklarují provoz bez komplikací pomocí agregátů.

Postiženým lidem pomáhají i pražští hasiči. „Od začátku výpadku el. energie evidujeme asi dvě desítky případů vyproštění osob z výtahů. Hlavně v jižní a jihovýchodní části Prahy,“ zveřejnili na svém twitteru.

Začaly se objevovat i první ohlasy na sociálních sítích.

„Po čtyřech letech konečně Piráti vybudovali z Prahy smart e-city bez elektřiny,“ napsal na svůj facebook např. šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

Na to zareagoval jeden diskutující slovy: „Odstřihli jsme se konečně od ruského jaderného paliva.“

„Nácvik na bídu a nouzi v podání pětilepry. Něch žije eseseser. Teda EU,“ napsal další uživatel.

„Pražáci nacvičují energetickou soběstačnost,“ připojil se se svým komentářem i zřejmě mimopražský diskutér.

 

Někteří konspirátoři ale viděli za blackoutem s notnou dávkou humoru bývalého premiéra: „Chodov, není to cestou do Průhonic? Apropo, neviděl někdo Babiše?"

Ne všichni ale berou situaci s humorem. Twitterový účet Konec uhlí např. poukazuje na velké problémy, které nás mohou časem hodně limitovat v životě, na který jsme si zvykli.

 

„Na Zahradním městě to pořád nejde. A já potřebuji jít akutně něco koupit a určitě nepůjdou terminály a já nemám hotově ani 5 korun. A nemám ani platební kartu, mám pouze kreditku, ze které nejde vybírat... a stejně nefungují ani bankomaty. Co mám dělat?“ 

Naproti tomu investor Radovan Vávra, nominant Markéty Adamové Pekarové do dozorčí rady ČEZ nastalé situace využil k propagaci solárních panelů: „Nevím jak v Praze, ale v Průho svítí, takže vyrábíme a v baterii máme rezervu na den provozu. Běž do toho taky! Staň se solárním baronem,“ napsal na svém twitterovém účtu.

 

Dodejme, že lidem se v hlavách při zvládání této situace rodily i myšlenky na případné budoucí komplikace: „Už se moc těším, až bude víc EV aut na sídlištích Prahy 4, a večer se všichni připojí na nabíječky…“

reklama

autor: MaA

Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…