Stratég Hrdlička prý "umí" Hrad. Lidové noviny přinášejí příběh jeho vztahu s kancléřem a dalšími vlivnými dvořany

9. 1. 2015 11:02

Tomáš Hrdlička Hrad umí. V rámci kauzy „Mynářova vila“ se objevují indicie o jeho blízkosti k prezidentské kanceláři a Vratislavu Mynářovi, který nedávno koupil za pouhých 5,5 milionu korun vilu od advokáta Víta Širokého. Ten v minulosti Hrdličku obhajoval a jeho advokátní kancelář Felix a spol. poskytuje právní služby městské části Praha 10. Tato oblast je Hrdličkovým "revírem". Píší to dnešní Lidové noviny.

Stratég Hrdlička prý "umí" Hrad. Lidové noviny přinášejí příběh jeho vztahu s kancléřem a dalšími vlivnými dvořany
Foto: ČT
Popisek: Člen pražské regionální rady Prahy 10 Tomáš Hrdlička z ODS

Další linkou mezi Mynářem a Hrdličkou je prý firma Harengil a její ředitel Zdeněk Machálek, který vlastní firmy (nebo v nich figuruje) v minulosti spojované s Hrdličkou či Romanem Janouškem. Mynář však není jedinou lobbistickou spojkou na Hradě. Ještě důležitější figurou je Martin Nejedlý. Lidové noviny narazily na názor, že Nejedlý se sháněním vily Mynářovi pomáhal. Nejedlý na dotaz, zda je to pravda, neodpověděl.

Ekonomický poradce Miloše Zemana byl před dvěma lety v době prezidentské kampaně spatřen v pražské restauraci Aromi právě ve společnosti Hrdličky. „S Martinem Nejedlým máme společný pracovní profesní zájem, byť v tuto chvíli konkurenční. Já OMV a pan Nejedlý Lukoil.“ Vysvětloval tehdy bývalý zastupitel za ODS deníku MF Dnes. Odmítl, že by se stýkali kvůli politice.

„V poslední době je poměrně intenzivně projednávána možnost odkoupení čerpacích stanic OMV společností Lukoil Z těchto důvodů komunikuji s panem Nejedlým,“ ujišťoval před dvěma roky. Pro Nejedlého to bylo vysvětlení velice důležité, neboť jeho schůzka byla odhalena jen několik dnů před druhým kolem prezidentských voleb. Nejedlý byl totiž jedním z nejdůležitějších lidí Zemanovy kampaně a k tomu i místopředsedou prozemanovské strany Strana práv občanů – Zemanovci (dnes SPO). Favorit navíc čelil kritice za spojení s jiným lobbistou, Miroslavem Šloufem.

V době kampaně po Praze kolovaly informace, že Hrdlička Šloufovi pomáhá a podílí se na Zemanově předvolebním tažení. V rozhovoru pro Českou pozici (dnes součást LN) to lobbista popřel. „ Ne, vůbec ne. S panem Šloufem jsem kampaň Miloše Zemana nikdy neřešil. Není důvod, protože pan Miloslav Šlouf nedělá kampaň Miloše Zemana. Je sice funkcionářem SPOZ, ale kampaň doopravdy, ale doopravdy nedělá. Že by stáli o moji radu, to tedy nevím (smích),“ pronesl tehdy Hrdlička, který na citované interview dorazil s plackou „volím Karla“. Z následujícího povídání však vyplynulo, že o skutečné podoře Zemanova soupeře nemohla být řeč.

Po Zemanově zvolení se duo Nejedlý-Mynář nakonec Šloufa – který celou kampaň vymyslel – překvapivě zbavilo. Tehdejší předseda Zemanovců se stal kancléřem a byznysmen z Lukoilu ekonomickým poradcem hlavy státu. O Hrdličkovi se na čas přestalo mluvit.

Ne nadlouho. Spekulace o napojení Hrdličky na Hrad – konkrétně na Mynáře a Nejedlého – se objevily po pádu Nečasovy vlády v čase příprav úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka v létě 2013. V pražském lobbistickém světě bylo Trio Nejedlý-Hrdlička-Mynář označováno za takzvané podhradí.

Kancléř Mynář se tehdy vysunul do frontové linie a představoval se navenek v roli hlavního politického vyjednavače Hradu. V rozhovoru pro Českou pozici tenkrát popřel, že by s Hrdličkou prezidentská skupina spolupracovala. „Kdo? To si ze mě děláte srandu. To je fakt hloupost. Pan Hrdlička? Jak by ten se mohl dostat k premiérovi či prezidentovi. Za Hrad říkám, že pan Hrdlička žádnou roli nehrál. S vědomím toho, jaké má pan Hrdlička renomé –byť jde o velmi šikovného lobbistu – bych si troufl říci, že je to kachna,“ pronesl sebejistě.

V další odpovědi pak vliv politických podnikatelů a mocenských hybatelů bagatelizoval. „Pro mě je Praha zvláštní útvar. V hlavním městě je spousta nosičů vody, kteří se snaží ze vzduchu vydělat peníze. Je tu řada lidí, kteří si říkají lobbisté nebo politici, kteří chodí se zaručenými informacemi. Někdy mě to pobaví, že se za břicho popadám. Jako když jste se mě ptal na Tvrdíka. Nosiči vody vytvářejí zvláštní oblaka. Navíc není těžké tipnout, koho si může pan Rusnok vzít v této poměrně malé zemi do vlády,“ reagoval Mynář na otázku, jak je možné, že již před oficiálním jmenováním Rusnoka premiérem se v hlavním městě vyjednávalo o členech budoucí úřednické vlády.

Rusnokův kabinet však ve sněmovně důvěru nezískal, země před rokem a půl zamířila k předčasným volbám. Hrdličkův vliv tehdy údajně zeslábl. Znovu se v souvislosti s Hradem začalo jeho jméno skloňovat až na začátku tohoto roku, kdy vyplula na povrch Mynářova kauza strašnické vily. Okolnosti nákupu a historie firem zapojených do kritizované transakce ukazují, že informace o „podhradí“ a nitkách vedoucích k mocnému lobbistovi z Prahy 10 nemusejí být nutně „kachnou“. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bra

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…