Středula zpět v čele ČMKOS. A hned udeřil: Budou protivládní protesty. A hodně

26.03.2024 20:55 | Zprávy

Vláda teď rozhoduje poměrně rychle a ta rozhodnutí jsou závažná pro budoucnost. Odborový předák Josef Středula stojící znovu v čele největší odborové centrály v zemi hovořil o protestní akcích proti záměrům vlády, které má vedení ČMKOS připravit. Nevyloučil velké stávky už na jaře. „Teď je důvod pro to, aby se takové akce odehrály,“ uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Úvahy o zavedení výpovědi bez udání důvodu označil za ohrožení demokracie.

Středula zpět v čele ČMKOS. A hned udeřil: Budou protivládní protesty. A hodně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Josef Středula

Josef Středula je od pondělí znovu v čele Českomoravské konfederace odborových svazů, o tuto funkci přišel fakticky na konci loňského roku, protože pět měsíců neplatil členské příspěvky, tím mu zaniklo členství v odborech a automaticky i funkce předsedy.

Zatímco před dvěma lety, při poslední řádné volbě, získal Středula 88 procent hlasů delegátů, včera jich získal pouze 57 procent, protikandidáta neměl. Od odborových šéfů zaznívá, že jde o slabý mandát.

Staronový předseda ČMKOS si je vědom, že se do slabé podpory promítly jeho přešlapy: „Když někdo udělá chybu, jako jsem udělal já, tak má samozřejmě ta chyba svůj důsledek. Vnímám to jako zcela oprávněný pohlavek ze strany kolegů, kteří u té volby byli. Bylo to zcela oprávněné,“ uvedl Středula.

Pro jednání s vládou podle něj ale slabý mandát nevadí: „Co se týká samotných jednání potom s vládou, tak to je o síle argumentů, nikoli o síle mandátu, protože zvolen jsem byl řádně. Žádnou sílu to v očích partnerů, se kterými jednáme, rozhodně nesnižuje,“ je přesvědčen Středula.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Odbory, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseATH , 27.03.2024 9:27:19
Jsem v důchodu, kdybych nebyl tak bych okamžitě odbory opustil. Kdyby to udělalo dostatečné množství lidí, tak Středula a spol. jsou v háji.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

9:20 Fialův úřad vzpomenul na Jakeše. To neměli dělat. Otočilo se to hned, i Babiš si přisadil

Úřad vlády na svých stránkách připomněl 35. výročí „slavného“ projevu tehdejšího generálního tajemní…