Stříž: Tresty za psaní na internetu? Zbytečně přísné. Dřív lidi nadávali v hospodě

22.07.2021 10:45

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž má za to, že za nenávistné komentáře šířené po internetu musí přijít trest. Ale osobně by preferoval spíše trest finanční než pobyt za mřížemi. Budoucí vládě, která vzejde z říjnových voleb, poslal jasný vzkaz: Nepokřivím si svůj obraz.

Stříž: Tresty za psaní na internetu? Zbytečně přísné. Dřív lidi nadávali v hospodě
Foto: Repro ČT24
Popisek: Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž

Igor Stříž, nový nejvyšší státní zástupce, v rozhovoru pro server Deník N vzkázal koalici Spolu, koalici ODS, lidovců a TOP 09, že nepůsobí dobře, když mu hned od jeho nástupu hrozí odvoláním.

Anketa

Vnímáte sudetské Němce jako své krajany?

3%
96%
hlasovalo: 19293 lidí

„Některé ty politické výroky nepovažuji za šťastné, protože nepůsobí dobře ani dovnitř státního zastupitelství, ani navenek. Dávají signál, jak vážně to někteří politici myslí s nezávislostí státního zastupitelství a s nezávislostí a nestranností nejvyššího státního zástupce. Nevím, zda si myslí, že se budu nějak chovat, abych se příští vládě nějak zalíbil, abych v té funkci setrval, ale to rozhodně neudělám. Budu se chovat nestranně. Na konci profesní kariéry si nepokřivím obraz, který mám nastavený vůči sobě a veřejné žalobě,“ prohlásil Stříž.

Zástupci Spolu dali najevo, že jim vadí Střížova minulost. Před rokem 1989 byl vojenským prokurátorem a stíhal lidi za to, že odmítali nastoupit na povinnou vojenskou službu.

Stříž v rozhovoru pro server svého počínání před rokem 1989 litoval, ale dal také jasně najevo, že považuje za zásadní to, co dělal celých 30 let po revoluci. Zdůraznil, že se vždy snažil chovat jako profesionál.  

A jako profesionál volá také po tom, aby za projevy nenávisti šířené po sociálních sítích následoval finanční trest, nikoli pobyt ve vězení.

„Za žádné verbální projevy by neměly být ukládány nepodmíněné tresty. Proto verbální projev už trochu souvisí s ústavní zárukou svobody slova. A ta je v různých částech světa jiná. USA mají svobodu slova povýšenou na maximum, u nás je to trochu přísnější,“ popsal situaci Stříž.

„S postupem doby se ale závažnost trestných činů tohoto typu zvyšuje. Většina lidí si dnes už nepostěžuje v hospodě, ale sedne si k internetu a napíše svůj názor na sociální síť s pocitem anonymity. Bohužel trestní zákoník velmi zpřísnil sazby těchto činů v prostředí internetu na míru podle mého názoru neúnosnou. Řada těch lidí, kteří napíší nenávistný komentář, nejsou ideoví štváči, již by to měli v nějakém programu. My chceme postihem nenávistných komentářů a vyslovením viny ukázat, že tudy cesta nevede a je to za hranou svobody slova a trestného jednání. Ale nemyslím si, že za tento projev nerozvážnosti by měly padat nepodmíněné tresty,“ pokračoval.

V krajním případě by navrhoval tresty vězení i za šíření nenávisti, ale opravdu jen v krajních případech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…