Stropnický dostal honoráře, poslanec KSČM nabyl drahé hodinky

01.07.2015 17:09

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se nevzdal hereckého řemesla a na autorských honorářích si loni vydělal asi 560.000 korun. Příjem z autorských honorářů zapsal do majetkového přiznání taky předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch. Získal na nich skoro 300.000 korun, a to od hnutí Úsvit. Zajímavost skýtá dokument Jiřího Valenty (KSČM), který loni nabyl hodinky značky Hamilton v hodnotě 40.000 korun.

Stropnický dostal honoráře, poslanec KSČM nabyl drahé hodinky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický
reklama

K poslancům s nejvyššími příjmy patřil i loni bývalý šéf Úsvitu a zakladatel nového hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Díky podnikání získal zhruba 10,9 milionu korun. Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek dostal 2,38 milionu korun jako člen představenstva skupiny Agrofert, kterou vlastní šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš.

Obsah Babišova loňského majetkového přiznání ještě není ve sněmovním registru přístupný, stane se tak po formální kontrole členy mandátového a imunitního výboru. Předloni zhruba za dva poslední měsíce roku měl Babiš z Agrofertu 36,8 milionu korun čistého.

Majetková přiznání za loňský rok podali podle dnešních informací z výboru všichni poslanci. Některá jsou ale prý ještě na cestě. V registru je zatím přístupný obsah dokumentů jen části členů dolní komory. Většina z nich ještě kontrolou neprošla.

Svůj statek loni rozšířil bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Přikoupil za 112.000 korun více než dva hektary pastvin a polí a dalších 1,8 hektaru pole dostal, jak uvedl, darem za závazky vůči statku. Komunistka Květa Matušovská provozovala i loni hostinskou činnost, z níž získala asi 77.500 korun.

Do konce června

Poslanec ANO Jan Sedláček koupil podle přiznání za 2,8 milionu komerční objekt a za 4,2 milionu podíl ve firmě J&S. Ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman zase investoval asi 250.000 korun do dluhopisů jedné z bank a vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek koupil za 800.000 korun byt. Do bytu investoval taky například poslanec ANO a majitel autosalonu Miloš Babiš, a to skoro tři miliony korun.

Někteří poslanci vykázali příjmy z obecních a krajských funkcí, jako přednášející na vysokých školách nebo jako lékaři. Černoch dostal přes 78.000 korun ze zděděných autorských práv. Jeho otcem byl zpěvák Karel Černoch. Mnozí členové dolní komory splácejí různé úvěry, zejména hypoteční.

Poslanci a další funkcionáři musejí podávat majetkové přiznání za předchozí rok vždy do konce června. U dokumentů dodaných poštou rozhoduje datum odeslání. Členové sněmovního výboru přiznání jen po formální stránce. Nezkoumají, zda je politici sepsali pravdivě. Kvůli nedodanému nebo špatně vyplněnému prohlášení může výbor podat podnět obecnímu úřadu v místě poslancova bydliště, sám zákonodárce postihnout nemůže. Případný postih od úřadu může dosáhnout až 50.000 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

20:48 „A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

Česká televize uvažuje o zpoplatnění části svého online videoarchivu iVysílání. Na zasedání Rady ČT …