Stropnický zdrtil EU. Miliardy eur Palestině, naše peníze. Kam šly? Nevidím tam nemocnice, ani školy. Chci audit

14.05.2021 10:58

Konflikt mezi Izraelci a Palestinci neutichá. Teroristické hnutí Hamás odpaluje na Izrael další a další rakety a izraelská armáda na oplátku poslala pozemní síly na palestinské území, aby se tu s radikály vypořádaly. Český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický se rozhodl českým občanům přímo z místa popsat, jak se situace vyvíjí. Konstatoval, že viníkem dnešního napětí je teroristická organizace Hamás a kroutil hlavou nad tím, kam mizí peníze, které EU posílá do Palestiny.

Stropnický zdrtil EU. Miliardy eur Palestině, naše peníze. Kam šly? Nevidím tam nemocnice, ani školy. Chci audit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Stropnický

Hned v úvodu rozhovoru pro internetovou televizi DVTV Stropnický prozradil, že v noci z úterý na středu se běžel schovat do krytu hned čtyřikrát.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19761 lidí

„Od roku 2014 se ta situace takhle nevyostřila. ... Ulice jsou prakticky prázdné, aut jezdí minimálně, všichni pracují z domova. ... Musíme vzít v potaz, že za necelé snad 3 dny bylo odpáleno asi 1 500 raket, což je neuvěřitelné číslo. Je v tom i ta novinka, že Hamás odpaluje rakety kobercově - 80 až 100 raket najednou,“ prozradil.

Jedním ze spouštěčů stávajících ozbrojených střetů byla i pouť asi 100 tisíc Palestinců na Chrámovou horu v Jeruzalémě na připomínku prohry arabské koalice v tzv. šestidenní válce. Pro Palestince je tato válka potupou.

„Často se uvádí, že tam šli za modlitbou. No 8 tisíc z nich si na tu modlitbu vzalo kovové tyče a Molotovovy koktejly. Takže je logické, že izraelská policie po několika varováních začala používat donucovací prostředky,“ upozornil Stropnický.

Rakety, které teroristická organizace Hamás odpaluje, nejsou příliš kvalitní. Asi 300 raket spadlo ještě na palestinské území, což zvýšilo počet obětí na palestinské straně. Mezi Izraelci jsou počty obětí podstatně nižší, protože i izraelské děti jsou už od škol učeny utíkat do krytu, když se ozve poplach.  

Izraelská armáda upozorňuje obyvatele palestinských domů, pod nimiž existují tunely, přes které se do Gazy pašují zbraně, že na dům zaútočí. Posílá obyvatelům varovné SMS nebo shazuje letáky s informací, že tehdy a tehdy dojde k útoku a pak už je na každém Palestinci, zda dům opustí, nebo zůstane uvnitř.

Česká republika stojí ve sporu mezi Izraelci a Palestinci na izraelské straně.

Anketa

Na čí straně stojíte v izraelsko-palestinském konfliktu?

hlasovalo: 15883 lidí

„Naše ministerstvo zahraničí vydalo tweet, který si nezahrával s nějakou vyvážeností nebo pseudokorektností a jednoznačně se postavil na izraelskou stranu,“ zdůraznil Stropnický s tím, že sice i Izraelci dělají chyby, ale prapůvod těchto sporů leží v útocích, které páchají radikálové, ať už teroristé z Hamásu nebo z jiných uskupení.

V obecné rovině doplnil, že k násilnostem dochází na obou stranách, jsou zapalována auta, pár lidí bylo pobodáno na ulici, došlo i na kamenování Izraelců.

Nakonec kritizoval Evropskou unii.

„Vezměte si, že jenom Evropská unie vynakládá na rozvoj Palestiny nemalé prostředky. Tím pádem i Česká republika. V tom toku let to jsou miliardy eur. Kde jsou vidět? Já je tam moc nevidím. Nevidím ty dálnice, nevidím školy, nemocnice, nebo nějakou infrastrukturu, něco pro obyvatel. Já už jsem tady říkal, že by bylo dobré udělat audit těchto finančních prostředků. Takové výzvy většinou padají do ticha,“ upozornil Stropnický.

Upozornil také, že v Izraeli žijí statisíce Arabů, kteří jsou v Izraeli spokojeni. Jsou spokojeni se svými platy, se službami, kterých se jim dostává a tak podobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Velmi burcující a vážné!“ Covid u Zemana. Petr Žantovský vytáhl výbušnou teorii nákazy

7:55 „Velmi burcující a vážné!“ Covid u Zemana. Petr Žantovský vytáhl výbušnou teorii nákazy

TÝDEN V MÉDIÍCH Ústřední vojenská nemocnice měla ihned jasno, že nákaza prezidenta Miloše Zemana cov…