Student v Brně držel hladovku za lepší klima. A připsal si úspěch

20.12.2019 13:33

Dvaadvacetiletý student Václav Opatřil z české pobočky hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), který držel týdenní hladovku za vyhlášení klimatické nouze ve městě, se dnes sešel s vedením města. Výsledkem schůzky podle něj zatím je, že se hnutí bude podílet na informační kampani Brna ohledně klimatické změny. Opatřil to řekl ČTK.

Student v Brně držel hladovku za lepší klima. A připsal si úspěch
Foto: archiv primátorky
Popisek: Primátorka Brna Jana Vaňková (ODS)
reklama

Hladovku držela v ČR dvacítka aktivistů. Cílem protestu bylo dosáhnout toho, aby bylo řešení klimatické krize prioritou vlády.

Hnutí chce o svých požadavcích a závažnosti problému vyvolat celospolečenskou debatu. Hlavními místy, kde lidé veřejně drželi hladovku, byly pražský Anděl a centrum Brna. Opatřil v Brně držel sedmidenní hladovku, dalších šest lidí v Brně se podle něj přidalo na méně dní. Požadoval vyhlášení klimatické nouze ve městě a setkání s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou (ODS) a jejím náměstkem zodpovědným za životní prostředí Petrem Hladíkem. Sešel se s nimi dnes.

„Výsledkem té schůzky je, že naše hnutí bude přizváno k tvorbě obsahu informační kampaně ohledně klimatické změny, kterou Brno bude v příštím roce dělat. Je to dobrý začátek dalších vyjednávání. Domluvili jsme se také, že se spojíme ohledně dalšího termínu schůzky,“ uvedl Opatřil.

Podle něj by Brnu mohlo vyhlášení klimatické nouze pomoci získat více peněz ze státního rozpočtu, aby klimatickou krizi mohlo řešit. „Pomohlo by to i v tom smyslu, že jakmile se vyhlásí nějaký stav nouze, tak to občany vytrhne z letargie, ve které v současné době žijí, a přiměje je to vnímat ten problém se vší vážností,“ uvedl Opatřil.

Hladovku držel student medicíny a angličtiny brněnské Masarykovy univerzity přesně týden. Za tu dobu podle něj zhubnul asi pět kilogramů. Mohl pít jen neslazený čaj, vodu s citrónem a mohl si doplňovat vitamíny a minerály.

„Bylo to náročné, ale zároveň odměňující v tom, že jsem vedl spoustu zajímavých diskusí na ulici. Lidé se zastavili, ať už aby mne podpořili, nebo aby se se mnou pobavili o důvodech, proč to držíme. Horší než ten hlad, který jsem cítil spíše v pozadí, byla únava a slabost,“ uvedl Opatřil.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světových velkoměstech s cílem upozornit na klimatickou a ekologickou krizi, často například blokují dopravu. V Praze například asi na 40 minut zastavili dopravu na magistrále u Národního muzea, rozvěsili oblečení na dvacítce míst nebo protestovali při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …