Studenti gymnázia z Velehradu se setkali s papežem, ředitele školy k němu ale nepustili

25.04.2015 6:29

Celoživotním zážitkem bylo páteční přijetí papežem Františkem ve Vatikánu pro dva studenty Stojanova gymnázia ve Velehradu. Na audienci se Magdaléna Krchňavá a Denis Janošek dostali v rámci delegace prezidenta Miloše Zemana. Nechybělo ale mnoho a setkání se neuskutečnilo.

Studenti gymnázia z Velehradu se setkali s papežem, ředitele školy k němu ale nepustili
Foto: Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou na návštěvě Vatikánu

Více než 33 studentů do Vatikánu odletělo jako reprezentanti školního velehradského pěveckého sboru. Papeži, který se loni nemohl zúčastnit na Velehradě výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, měli svou přítomností podle šéfa protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta přivézt do "svatého města" kus poutního místa.

O možné cestě se vedení gymnázia podle jeho ředitele Michala Hegra dozvědělo asi před třemi měsíci, kdy z Hradu padl dotaz, zda by byli schopni a ochotni se na této akci podílet. "Nebylo to úplně náhodné, protože náš sbor je poměrně známý, každoročně se účastníme velehradských poutí," řekl ČTK Hegr. Na škole, která má přes 200 žáků, se do sboru podle něj hlásí téměř polovina studentů. "Máme úžasného sbormistra, který ten sbor vede od založení školy," poznamenal.

Ředitel školy: Je to pro nás hrozná motivace

Studenti se o cestě dozvěděli asi před dvěma týdny. Vybráno bylo 33 členů sboru, kteří v něm jsou nejaktivnější. "Je to pro ně odměna za to, co dělají, je to hrozná motivace. Nikdo z nás ani ve snu nepřemýšlel nad tím, že by se něco takového mohlo zrealizovat," podotkl Hegr.

Sbor dostal za úkol zazpívat asi deset písní například při modlitbě za vlast u oltáře svatého Václava v Bazilice sv. Petra nebo u hrobu Jana Pavla II. Dva ze členů ale navíc získali příležitost setkat se osobně s papežem.

Vybrána byla studentka, která zvítězila ve školní pěvecké soutěži. "Z kluků jsme vybírali na základě přístupu k víře a ke spolupráci se školou, k obětování se pro sbor a aktivity. Vybrali jsme studenta, který je zapálený do těchto věcí," řekl Hegr.

Studenti se mají modlit za papeže

Pro Magdalénu bylo krátké setkání s papežem velmi emotivní. "Velmi se mě to dotýkalo, bylo to pro mě krásné," řekla ČTK. Při audienci měla možnost s Františkem krátce promluvit. "Děkovala jsem mu za nás za všechny, za jeho myšlenky, za jeho povzbuzení ve víře pro nás," poznamenala. Papež prý naopak přítomné požádal o modlitbu za něj.

Ředitel se k papeži nedostal, i když chtěl

Oba studenti se ale málem audience kvůli organizačním problémům nedočkali, nebyli totiž nejprve do audienční místnosti se svým ředitelem vpuštěni. Jejich přítomnost se nakonec podařilo vyjednat, ředitel Hegr ale zůstal za dveřmi, ačkoli měl být také setkání přítomen. Nejprve byl podle svých slov zklamán, při následném programu v bazilice ho ale rozladění přešlo. "Došlo mi, že to asi tak mělo být," poznamenal s tím, že je šťastný za nadšení, které setkání s papežem vyvolalo v jeho studentech. Dodal, že doufá, že se s papežem setká při jeho avizované návštěvě Velehradu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…