Studenti, rektoři, primátorka... poprvé od roku 1989 akci na Albertově nenahlásili, utřel Matěj Stropnický nespokojence. A nastala mela. Plivla si i Kateřina Jacques

19.11.2015 18:28

Matěj Stropnický dnes na svém profilu na Facebooku napsal, že podle pravidel demokratické společnosti bylo se shromážděním na podporu prezidenta Zemana na Albertově všechno v pořádku. Akce byla řádně nahlášená a všechno proběhlo podle pravidel. Připomněl také, že letos to bylo poprvé od roku 1989, kdy ze strany studentů nebyla nahlášena žádná akce.

Studenti, rektoři, primátorka... poprvé od roku 1989 akci na Albertově nenahlásili, utřel Matěj Stropnický nespokojence. A nastala mela. Plivla si i Kateřina Jacques
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický v hloučku pražských zastupitelů

„Chceme-li být demokraty, račme se místo hejtů na facebooku prosím především poučit o demokracii, nejlépe v zákonech,“ napsal Matěj Stropnický. Akce na podporu prezidenta Zemana, jež na 17. listopadu nahlásily Úsvit-Národní koalice a Blok proti islámu, byla totiž v naprostém pořádku.

„Podotýkám, že výdobytkem sametu v ČR je, že akci podle tohoto zákona pouze OZNAMUJE, nemusí žádat o povolení,“ zmínil Zákon o právu shromažďovacím. Podle něj je totiž pouze třeba oznámit akci dostatečně dopředu.

Zároveň uvedl, že pro vystavení pódia byl nutný zábor. Na závěr připomněl, že Jelena Vičanová, jež shromáždění svolávala, jej nahlásila již 15. října. „Studenti, rektoři, paní primátorka, pohoršení na facebooku a všichni další vespolek, si nenahlásili letos (poprvé od roku 1989!).....NIC. Bohužel, tak jest.“

Jeho příspěvek vyvolal okamžité reakce, přičemž málokterý byl pozitivní. Většinou jej upozorňovali na to, že nejde o skutečnost, že byla akce řádně nahlášená, ale že se jedná o veřejné prostranství, na které nikomu nesmí být odepřen přístup. „Jak to souvisí se zabráněním vstupu za účelem položení květin dvě hodiny před nahlášenou akcí?“ byl hned první komentář.

Stropnický se pak ohradil. „Neposuzuji postup policie, ale amatérismus naší občanské společnosti.“ A to jen spustilo další vlnu. „A kdo se o takový posudek prosil? Co jste pro to udělal Vy?“ ptal se jeden z diskutujících. „Nebýt té amatérské občanské společnosti, tak jste ani nevyhrál volby na Praze 3, tak pomlčte Stropnický,“ psal další.

„Zastupitel Stropnický de facto obhajuje autoritářské kroky Zemana. Jako člen vedení pražských Zelených to považuji přinejmenším za zvláštní, až politováníhodné. Ne že by mne to však překvapovalo,“ napsal František Marčík, zástupce vedení energetické odborné sekce Strany zelených.

K němu se s kritikou přidala i Kateřina Bursíková Jacques. „A mě to nepřekvapuje, protože úplně stejně obhajoval brutální zásah policisty, který mě s mými dětmi atakoval na poklidné protináckovské akci,“ napsala a připomněla, že Stropnický „to hovado policejní hájil“. „Nikdy jsem to nepochopila a hodně mě to celé mrzelo. Zvlášť poté, co jsem prohrála soudní pře a náckové z celé země mi léta zle vyhrožovali.“

Na závěr mu už jen Jan Rovenský z Greenpeace udělal exkurs do těch zákonů, kterými se Stropnický oháněl. „Matěji, nechci se přít o podstatu tvého příspěvku, ale máš tam jednu velmi nepříjemnou chybu,“ napsal a vysvětlil, že v současnosti není nutné mít povolení k záboru. S odkazem na stanovisko Ministerstva vnitra k právu shromažďovacímu.

V něm je mimo jiné i uvedeno, že pokud se shromáždění koná na veřejném prostranství, nesmí být pořadatelem akce nikomu odepřen přístup. Akce byla tedy řádně nahlášená a lze ji dohledat na stránkách pražského magistrátu v seznamu veřejných shromáždění. Zde je ke stažení seznam oznámených veřejných shromáždění. 

Celý Stropnického příspěvek zde:

Chceme-li být demokraty, račme se místo hejtů na facebooku prosím především poučit o demokracii, nejlépe v zákonech. Že se někdo diví, že není někam vpuštěn, když tam má někdo jiný nahlášenou akci, je bohužel hlavně jeho neschopnost. Takže pro příště, existují dva způsoby, jak si zamluvit veřejné prostranství: 1/ Zákon o právu shromažďovacím stanoví, že svolavatel má povinnost oznámit úřadu obce s rozšířenou působností (v případě Albertova je jím Magistrát hlavního města Prahy) konání shromáždění ne dříve než šest měsíců a ne později než pět dnů před příslušným datem konání. Podotýkám, že výdobytkem sametu v ČR je, že akci podle tohoto zákona pouze OZNAMUJE, nemusí žádat o povolení; 2/ chce-li svolavatel pro svou akci také nějaké podium apod., potřebuje zábor. Za ten se platí, schvaluje jej příslušný úřad městské části (v našem případě Úřad městské části Praha 2) a je třeba o něj požádat nejpozději třicet dnů před akcí, jelikož si schvalování vyžaduje správní lhůtu. V případě, že úřad obdrží dvě či více oznámení na totéž místo a den ve smyslu práva na shromažďování, zajistí dohodu mezi svolavateli například tím, že omezí délku trvání každé akce. Svolavatel shromáždění „na podporu prezidenta Miloše Zemana, svobody a demokracie“ (ano, tak zněl název shromáždění oznámeného na 17. listopad na Albertov řádně), Jelena Vičanová, doručil své oznámení magistrátu 15. října. Studenti, rektoři, paní primátorka, pohoršení na facebooku a všichni další vespolek, si nenahlásili letos (poprvé od roku 1989!).....NIC. Bohužel, tak jest.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…