Studenti v září upřesní své požadavky pro ochranu klimatu

19. 6. 2019 18:40

Studenti, kteří v Česku organizují demonstrace za boj proti klimatickým změnám s celosvětovou iniciativou Fridays for Future, chtějí přes prázdniny vypracovat seznam požadavků, které budou prosazovat. Představit by ho chtěli během týdenní protestní akce ve druhé polovině září. Na dnešním kulatém stolu společností SKAV a EDUin k tématu klimatických změn to řekla jedna ze zástupkyň stávkujících studentů, Anna Mezgerová.

Studenti v září upřesní své požadavky pro ochranu klimatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future pořádala středoškolskou stávku za zlepšení stavu klimatu nejen v Praze
reklama

Protestní týden ve dnech 20. až 27. září nabídne celou řadu akcí, při kterých budou stávkovat nejen studenti v různých zemích světa, ale připojí se k nim i rodiče či pracující lidé, uvedla Mezgerová. „Tam bychom my jako české Fridays for Future chtěli vyhlásit nějaké požadavky, co bychom chtěli, aby se stalo,“ řekla.

Podle ní studenti obecně trvají na tom, aby byli politici více aktivní v ochraně klimatu a snižování emisí. Domnívají se, že vláda pro tyto věci nedělá dost, a považují za důležité, aby politici začali klimatické změny řešit s vědci a prosazovali aktivní opatření. Přes prázdniny by nicméně středoškoláci chtěli vypracovat seznam konkrétních požadavků, který zatím nemají. Jeho tvorbu hodlají podle Mezgerové konzultovat i s vědci, jako je například Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí.

Čeští studenti se k celosvětovým protestům iniciativy Fridays for Future přidali poprvé v březnu. Demonstrovali pak ještě několikrát. Podobně jako mladí lidé ve zhruba stovce zemí světa se inspirovali protestní akcí šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Do protestů v Česku se zapojili při každé protestní akci studenti v přibližně 20 městech. V Praze se jich v březnu a květnu sešlo kolem 2 000.

Protestní akce studentů v Česku podpořily mimo jiné ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace či stovka vědců a akademiků. Přidali se k nim i někteří rodiče a učitelé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…