Studenti vyzvali kandidáty na profesuru, aby nepřijímali titul od Zemana

20.05.2013 12:20

Studentská iniciativa v otevřeném dopise požádala kandidáty na profesuru, aby odmítli titul z rukou prezidenta, dokud se nevyřeší spor ohledně jmenování akademika Martina C. Putny. Prezident Miloš Zeman jej odmítl jmenovat, aniž sdělil důvody. Na Putnovu podporu je na čtvrtek svolán protest před Hrad, organizátor a předseda Strany zelených Ondřej Liška ČTK řekl, že očekávají až 2000 účastníků. V pondělí budou protestovat také studenti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy před budovou školy v Jinonicích.

Studenti vyzvali kandidáty na profesuru, aby nepřijímali titul od Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Miladu Tomkovou, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa novými soudci Ústavního soudu

Krok prezidenta kritizovali kromě akademiků také představitelé ODS, TOP 09, ČSSD i LIDEM.

"Situace, kdy prezident republiky bezprecedentně odmítne jmenovat kandidáta, který prošel náročným profesorským řízením a byl vědeckou radou Univerzity Karlovy v Praze navržen ke jmenování profesorem, si podle našeho názoru žádá důkladné vysvětlení," uvádí Iniciativa Za svobodné vysoké školy ve svém otevřeném dopise. Od pondělního rána se pod něj podepsalo na 150 lidí.

Nepřijímejte titul z rukou prezidenta v zájmu zachování akademických svobod

"Obracíme se na ty z vás, kteří jste prošli řádným profesorským řízením, s výzvou, abyste ve svém zájmu a v zájmu zachování akademických svobod nepřijímali titul z rukou prezidenta republiky, dokud svůj postoj vůči Martinu C. Putnovi nepřehodnotí nebo uspokojivě nevysvětlí," vyzvala iniciativa. Stála například za loňskými masivními protesty studentů proti reformě vysokých škol. Připojí se prý i ke čtvrtečnímu protestu, stejně jako například iniciativa Inventura demokracie.

Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června. Kvůli nejmenování Putny se má s prezidentem sejít rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, na jehož škole Putna působí. Jmenování profesorů je plně v pravomoci prezidenta, činí tak ale na návrh vědeckých rad.

"Pokud by tomu tak skutečně bylo a pan prezident by jmenování nakonec nepodepsal, jednalo by se o historicky první případ a bylo by nutné hledat řešení," uvedl mluvčí Ministerstva školství Marek Zeman.

Zeman si osvojuje víc pravomocí, než mu náleží

"Považujeme za nepřijatelné, aby prezident odmítl udělit akademickou hodnost Martinu Putnovi kvůli jeho občanským postojům, jak tomu nasvědčují všechny dosud známé informace. Mnozí z nás navíc v postupu prezidenta Zemana vidí pokračování pokusů o to osvojit si více pravomocí, než prezidentovi dosud náleželo, a to na úkor ostatních ústavních institucí i vysokých škol," vysvětlil Liška, proč svolal čtvrteční protest na Hradčanské náměstí. Protesty se prý budou konat snad i v dalších městech.

Akci prý podporuje například senátorka Eliška Wagnerová (za SZ), vystoupit má také někdejší rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška nebo pořadatel průvodu sexuálních menšin Prague Pride Czeslaw Walek. Spekuluje se totiž o tom, že právě Putnova účast v tomto průvodu a jeho další aktivity týkající se homosexuality jsou důvodem, proč mu hlava státu nechce udělit nejvyšší akademickou hodnost.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je zle. Do skandálu kolem  uprchlického paktu OSN se vložil Tomio Okamura. A oznámil...

13:35 A je zle. Do skandálu kolem uprchlického paktu OSN se vložil Tomio Okamura. A oznámil...

K paktu OSN o uprchlících se vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci, kterou vys…