Stydí se, že sloužil zločincům na Kosovu! všimly si srbské noviny českého vojáka, který vrátil medaile

30.12.2014 13:20

Příběh českého lékaře a podplukovníka ve výslužbě Marka Obrtela, který hodlá vrátit svá čtyři vyznamenání ze zahraničních misí, protože považuje NATO za zločineckou organizaci, došel i do Srbska. Tam zprávu převzala prakticky všechna média s titulkem „Český veterán z Kosova odmítl vyznamenání NATO: stydím se, že jsem sloužil zločincům“.

Stydí se, že sloužil zločincům na Kosovu! všimly si srbské noviny českého vojáka, který vrátil medaile
Foto: Hans Štembera
Popisek: Medaile Za službu v zahraničí

„Bývalý český vojenský lékař, veterán z misí na Kosovu, v Bosně a Hercegovině a Afghánistánu, požádal českého ministra obrany, aby mu odebral vyznamenání NATO, protože nesouhlasí s politikou Západu vůči Rusku a protože se stydí za západní vojenský svaz jako zločineckou organizaci,“ píše internetový server nejčtenějšího srbského deníku Blic.

Ten dále cituje Obrtelův výrok pro server idnes.cz: „Impulsem pro ten krok je současný politický vývoj,“ řekl Marek Obrtel, někdejší náčelník 11. české polní vojenské nemocnice v Afghánistánu. Srbské servery dále citují části Obrtelova otevřeného dopisu, který jako první před týdnem zveřejnily ParlamentníListy.cz.

„Český vojenský lékař požádal o odejmutí čtyřech medailí NATO, které mu byly uděleny za službu v zahraničních mírových misích, protože se, jak napsal, stydí, že sloužil zločinecké organizaci, která v čele s USA prosazuje své zájmy ve světě prostřednictvím ozbrojených konfliktů. Obrtel se domnívá, že USA kvůli svému ekonomickému propadu chtějí vyvolat světovou válku s Ruskem a zneužít k tomu území Evropy,“ píše dále zmíněný server Blic.rs.

V článku se rovněž podotýká, že Marek Obrtel chválí ruského a českého prezidenta Vladimira Putina a Miloše Zemana, který podle něho připomíná Čechům, že Rusko je součástí Evropy. „V nové Studené válce stojím na straně prezidenta Putina,“ přikládá k tomu Blic podplukovníkovo vyjádření.

Zajímavé a především celkem jednoznačné jsou diskusní příspěvky pod článkem, uveřejněném na většině srbských serverů. Srbové českého lékaře v naprosté většině chválí a vyzdvihují jako hrdinu.

„Všechna čest, bratře,“ píše například jeden z diskutujících. „Ten člověk je určitě Srb!“ napsal člověk podepsaný jako Zoran Simić. „Tak to vypadá, když Čech projeví smysl pro spravedlnost a lásku mezi slovanskými národy. Mohu říci jen všechna čest,“ píše další diskutující. „Gratuluji, konečně někdo přiznal, kdo je NATO a kdo jsou USA,“ uvádí jiný účastník diskuse pod textem. Vyskytují se tam například i výzvy srbskému prezidentovi, aby Obrtelovi udělil státní vyznamenání s tím, že od Srbů ho určitě neodmítne. „Je to král! A Češi nás vždycky podporují. To je třeba si pamatovat!“ napsal čtenář Saša na serveru Blic.rs.

Celý článek včetně diskuse v srbštině ZDE

Vztah většiny Srbů k Severoatlantické alianci je dlouhodobě negativní minimálně od roku 1999, kdy letouny NATO dvaasedmdesát dní a nocí bombardovaly Jugoslávii a přes prvotní prohlášení byly zasahovány nejen vojenské, ale i civilní cíle včetně nemocnic, škol, vlaků nebo budovy státní televize.

Čas od času se někteří politici v Srbsku snaží otevřít debatu o tom, zda by země měla do NATO vstoupit, nikdo takový ale dosud neuspěl. Mínění Srbů o alianci před lety popsal významný srbský spisovatel, básník a akademik Matija Bećković.

„Mezi Srby je drtivá většina těch, kteří myslí, že by vstup Srbska do NATO byla větší ostuda, než kdyby se Jacqueline Kennedyová provdala za Lee Oswalda,“ srovnal možný vstup Srbska do NATO k tomu, kdyby si manželka zabitého amerického prezidenta Kennedyho vzala za muže jeho atentátníka. Věta zazněla ve zhruba jedenáctiminutovém Bećkovićově proslovu na shromáždění k desátému výročí bombardování Jugoslávie letouny NATO.

Akademik proslov zakončil zmínkou o tom, že stejně jako Srbsko by i NATO mělo vybudovat hřbitov svým obětem. „Bylo by výmluvné a ušlechtilé, kdyby i NATO vybudovalo hřbitov svým obětem, které zahynuly rukou srbských zločinců. Byl by to jediný hřbitov v historii válek, na kterém by nebyl pohřben ani jeden zahynulý voják. Ale mohli by tam pohřbít tvář a svědomí mezinárodního společenství a NATO,“ řekl tehdy srbský spisovatel a básník.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

12:20 Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

„Dítě Evropy“, poslankyně Eva Decroix (ODS) opět označila účastníky protivládních demonstrací za „ru…