Sudeťáci, restituce, komunista Filip a Herman. Víc netřeba dodávat, bylo to drsné. Moravec měl co dělat, aby se vůbec rozloučil s diváky

29.01.2017 13:32

V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize se spolu utkali ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a šéf komunistů Vojtěch Filip. Herman hned na úvod doporučil, že bychom z Česka neměli pouštět lidi, kteří nemají dobrý osobní profil, aby nám nedělali ostudu. Filip doplnil, že nám ostudu dělají korupční kauzy jako tunel Blanka, Opencard, OKD, ale odsouzených lidí tu máme velmi málo. Došlo i na tvrdou slovní bitku o církevní restituce.

Sudeťáci, restituce, komunista Filip a Herman. Víc netřeba dodávat, bylo to drsné. Moravec měl co dělat, aby se vůbec rozloučil s diváky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec s Vojtěchem Filipem

Jako první Moravec otevřel téma korupce. Vnímání korupce se v Česku podle lidí zhoršilo. Herman přiznal, že je to problém, se kterým vláda musí něco dělat. „Krást se nemá ani v parlamentu, ani v politice, ani v německém supermarketu, nikde. Je to určitý morální apel, abychom nikam nepouštěli lidi, kteří nemají dobrý morální profil,“ konstatoval lidovecký ministr kultury. Korupce je podle hosta o jednotlivých lidech. Občané si volí politiky, a když je volí, měli by se podívat na jejich historii.

Filip nabídl jiný pohled. Za prokorupční zákon označil např. zákon o registru smluv, po kterém volala iniciativa Rekonstrukce státu. „Každý solární baron má více práv než manažer teplárny v Českých Budějovicích. Solární baron nemusí hlásit vůbec nic. Zato manažer teplárny v Českých Budějovicích musí zveřejňovat všechny smlouvy, čímž je znevýhodněn. Přitom tam v podstatě není prostor ke korupci,“ hřímal Filip na adresu zákona o registru smluv.

Kromě toho jsou tu podle Filipa velké ekonomické subjekty, které projevují snahu privatizovat si státní služby, což je podle Filipa absolutně nepřijatelné. Herman doplnil, že tomu má bránit např. novela zákona o střetu zájmů, který hodlá napadnout i ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO). Hermanovi se nezdá, že by na tomto zákoně bylo něco protiústavního. „Myslím si, že jakákoli centralizace moci není dobrá. Ale pokud má někdo za to, že jsou krácena práva, nechť tedy koná a ať rozhodnou příslušné instituce. Filip prohlásil, že pro novelu zákona nehlasoval.

„To opravdu není o jednom člověku. My jsme se řídili tím, že je lepší mít alespoň něco. Pokud neprošel náš zákon o majetkových přiznáních, který byl vůbec nejlepší, tak jsme si řekli, že je lepší mít aspoň něco. A tady jsou politické subjekty, které jsou zasažené korupcí, to bych mohl začít u tunelu Blanka, Opencard, přes OKD a já nevím ještě kde. Podezření je tady hodně, ale odsouzených je strašně málo,“ rozčiloval se Filip.

Ve druhé polovině pořadu hosté otevřeli téma Česko-německé deklarace. Podle Filipa je dobrá alespoň k něčemu, ale rozhodně není dokonalá, protože např. definitivně neuzavírá otázku suverenity českého státu. „My nejsme žádná spolková země Německa. My jsme suverénní Česká republika a nikdo nám nemůže vnucovat cizí vůli,“ pozvedal hlas předseda KSČM.

Dokonce ani Hitler nás úplně nevymazal

Herman nabídl odlišný pohled. „Hranice České republiky nikdo nezpochybňoval, to je hranice staletá. Dokonce ani Hitler naši republiku zcela nevymazal, v případě Polska to bylo jiné, ale naše hranice je pevně daná,“ konstatoval ministr. Podle jeho názoru bychom neměli zapomínat také na to, že mezi československými Němci byla celá řada odpůrců Adolfa Hitlera. Tito lidé byli po válce nespravedlivě odsunuti a my to musíme vědět, apeloval na diváky Herman. Konstatoval také, že nevidí nic špatného na tom, když zavítá jako ministr české vlády na sjezd sudetských Němců.

„Setkání se s potomky lidí, kteří v této zemi po staletí žili a mají k této zemi obrovský vztah, bez jejich pomoci by nebyla opravena celá řada našich památek. A z naší strany je třeba také uznat, že hromadný odsun na etnickém základě byl prostě špatný,“ řekl Herman.

Filip se nijak netajil tím, že s ministrem Hermanem absolutně nesouhlasí. Spolek sudetských Němců je občanský spolek a bylo by správné, aby se spolu setkávaly české a německé občanské spolky, ale ne člen české vlády. To Filipovi přišlo totálně nepatřičné.

Zuřící Herman: To je absurdistán!

Nakonec došlo na téma církevních restitucí. Tady Filip znovu koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL ani trochu nešetřil. Jihočeský kraj navrhuje zdanit finanční část církevních restitucí, ale současná koalice to odsouvá. „Chování vládní koalice mi připomíná chování koalice Petra Nečase a Miroslava Kalouska, kteří to odsouvali a odsouvali, až to propadlo. Pokud nebude tento zákon projednán, tak to zcela jistě bude naše téma do volební kampaně a po volbách ho předložíme znovu... 80 procent lidí, kteří se nehlásí k žádné víře, tak platí pro těch 20 procent lidí, kteří se k víře hlásí,“ zlobil se Filip v narážce na skutečnost, že součástí majetkového vyrovnání je i finanční kompenzace.

Ministr Herman absolutně nesouhlasil. Církve byly brutálně okradeny komunistickou stranou o svůj legitimní majetek. Teď jim je ten majetek vracen, jde asi o 44 procent majetku a tady se navrhuje, aby z majetku, který se jim vrací, ještě platily daň? To je absurdistán!“ rozzuřil se před kamerami Herman. Šéf resortu kultury považuje zákon za dobrý.

Filip se však nedal. Počínání českých církví považuje za takřka strašlivé. „Ta církev se chová vůči občanům České republiky opravdu velmi špatně!“ hřímal ve studiu šéf komunistů. Nikoli poprvé připomněl příběh osmdesátileté babičky, která se musela soudit s řádem cisterciáků o své pozemky a církev tento spor prohrála. Hermanovi navíc vmetl do tváře, že už císař Josef II. zestátnil církevní majetek a pronajal ho církvi k užívání.

Tady se ale nenechal umlčet Herman. „Já musím odmítnout to, že to nebyl církevní majetek,“ vypálil ve studiu. Obratem připomněl verdikt komunistické státní moci z padesátých let 20. století, v němž se praví, že církevní majetek patřil církvím.

Kdyby Moravec politiky nezastavil, možná by se o církevní restituce dohadovali po zbytek neděle, ale moderátor spor utnul. Poděkoval Hermanovi a Filipovi za účast a skončil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Miloš Polák

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

10:45 Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

Podle vývojáře Daniela Vávry je postup současné vlády i lékařů špatný. Jak se totiž ukazuje, i očkov…