Sudetoněmecký landsmanšaft začíná v Mnichově jednat o změně svých stanov

28.02.2015 7:14

V Mnichově dnes začíná dvoudenní setkání členů Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), na němž landsmanšaft bude rozhodovat o změně svých stanov. Podle návrhu vedení SL by stanovy nově už neměly mluvit o snaze o vrácení zkonfiskovaného majetku, ale pouze o odmítání protiprávního vyvlastňování. Některé sudetoněmecké organizace proti předložené změně protestují.

Sudetoněmecký landsmanšaft začíná v Mnichově jednat o změně svých stanov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česko okrojené o Sudety. Stále si ho připomínají v Sudetoněmeckém domě

Vedení landsmanšaftu navrhlo, aby z ustanovení o účelu SL zmizely formulace žádající "obhajování práva na vrácení zkonfiskovaného majetku nebo na jeho rovnocennou náhradu či odškodnění" a "prosazování právního nároku na vlast, její znovuzískání a tím i realizaci práva na sebeurčení národní skupiny".

Tyto články by měla nahradit obecnější formulace, podle které účelem sdružení je "usilovat o spravedlivé národní a státní uspořádání, které celosvětově chrání lidská práva, právo na vlast a právo národů na sebeurčení a které odmítá vyhánění, genocidu, nezákonné vyvlastňování a diskriminaci". Stejná formulace je i součástí stanov Svazu vyhnanců (BdV), který zastřešuje všechny organizace německých vysídlenců.

Proti změně stanov protestují některé místní sudetoněmecké organizace, podle nichž vedení změnu dostatečně neprojednalo se členskou základnou. Část místních sdružení se navíc obává, že by změna stanov v konečném důsledku znamenala, že landsmanšaft přestane odmítat takzvané Benešovy dekrety, na jejichž základě byli po druhé světové válce sudetští Němci odsunuti z Československa.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká oslava v Drážďanech: Merkelová za mřížemi, Tommy Robinson na pódiu. Přečtěte si, co potom řekl pro PL.cz

15:48 Velká oslava v Drážďanech: Merkelová za mřížemi, Tommy Robinson na pódiu. Přečtěte si, co potom řekl pro PL.cz

REPORTÁŽ Na náměstí Altmarkt v Drážďanech probíhaly od dvou hodin odpoledne oslavy čtvrtých narozeni…