Sudetští Němci škrtli ze stanov usilování o majetek v ČR. A některým se to hrubě nelíbí

04.03.2015 3:56

Část sudetoněmeckých organizací protestuje proti víkendovému vypuštění zmínek o právu na domovinu a o vrácení zkonfiskovaného majetku ze stanov Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL). Podle nich taková úprava znamená souhlas s poválečným vysídlením sudetských Němců z Československa, informovala dnes tisková agentura DPA.

Sudetští Němci škrtli ze stanov usilování o majetek v ČR. A některým se to hrubě nelíbí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bernd Posselt

Proti změně stanov vystoupilo hornobavorské a švábské sdružení sudetských Němců. Obě organizace tvrdí, že nová verze stanov znamená "přijetí vyhnání". Obviňují také vedení landsmanšaftu, že změnu stanov prosadilo "přepadovou taktikou". Už před víkendovým sudetoněmeckým shromážděním zaznívaly z některých oblastních sdružení hlasy, že změna stanov nebyla v dostatečném předstihu projednána se členskou základnou.

Nový cíl spolku

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt se proti kritice ohradil. "Nevzdáváme se tady práva na domov a chceme nadále pěstovat lásku k vlasti," řekl DPA. Termín "znovuzískání domoviny", který stanovy obsahovaly, ale podle něj vyvolával mylný dojem, že sudetští Němci mají vůči Česku územní nároky.

Ze stanov landsmanšaftu zmizely formulace, že SL "prosazuje právní nárok na domovinu, její znovuzískání a tím i realizaci práva národnostních skupin na sebeurčení" a že "hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu nebo na odškodnění za něj".

Místo toho sdružení nově uvádí, že jeho cílem je "podílet se na spravedlivém národnostním a státním uspořádání, v němž budou pro všechny garantována lidská a základní práva, právo na domovinu a právo na sebeurčení národů a národnostních skupin. K tomu patří i to, že ve všech členských státech EU bude neomezeně ve všech svých částech závazná Listina základních práv EU", která byla součástí lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí. Dále landsmanšaft nově uvádí, že "odsuzuje porušení těchto práv, jako jsou genocida, vyhánění, etnické čistky, zločiny proti lidskosti, protiprávní vyvlastňování a diskriminaci, a tam, kde k nim dochází, usiluje o jejich nápravu na základě spravedlivého vyrovnání".

Po druhé světové válce bylo z Československa odsunuto asi 2,9 milionu německy mluvících lidí. Podle dekretů prezidenta Edvarda Beneše sudetští Němci přišli o občanství a majetek, než byli na základě dohod vítězných válečných velmocí vysídleni.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

14:47 Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

Studentská pečeť za 104,90? Je to pravda. Tolik už stojí čokoláda, která ještě loni byla pod stovku.…