Summit EU řeší kauzu Skripal. Babiš se před tím sešel s Mayovou

22.03.2018 21:19

O útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru a o odpovědi na něj začali dnes na summitu v Bruselu jednat prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie. Český premiér Andrej Babiš se krátce před začátkem pracovní večeře setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou. O výsledku tohoto jednání ale zatím nic známo není.

Summit EU řeší kauzu Skripal. Babiš se před tím sešel s Mayovou
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Mayová nyní zástupce sedmadvaceti členských zemí EU informuje o podrobnostech útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v jihoanglickém městě Salisbury. Podle jejího dřívějšího vyjádření oba otrávila nervově paralytická látka novičok, která podle ní může pocházet jen z Ruska. Moskva o víkendu uvedla, že látka mohla být vyrobena například i v Česku, na Slovensku, ve Švédsku, USA či dokonce v Británii.

Očekává se, že premiéři a prezidenti zemí EU vyjádří Londýnu solidaritu a že prohlásí, že britské hodnocení ruské odpovědnosti berou "mimořádně vážně". Ohlášení jakýchkoli konkrétních kroků ve vztahu k Rusku, například sankcí či vyhoštění diplomatů, se po dnešním jednání čekat nedá.

Ještě před začátkem pracovní večeře zástupců osmadvaceti členských zemí EU se Theresa Mayová setkala s Andrejem Babišem. "Paní premiérka projevila zájem o tu schůzku," řekl Babiš českým novinářům krátce před jednáním a připomněl, že se už v Praze sešel s britským velvyslancem. "Určitě si počkám na názor ostatních kolegů," zdůraznil v reakci na otázku, jestli Česko přijme vůči Rusku nějaká opatření podobná těm, která minulý týden přijala Británie.

O kauze otravy bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery jednal Babiš už dopoledne s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Po schůzce premiér označil za lež tvrzení Ruska, že by nervově paralytická látka použitá v Salisbury mohla pocházet i z Česka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

20:43 Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zavítal do internetové televize XTV. Zpovídala ho tu bývalá česká europo…