Švédská cesta proti koroně? Selhali jsme, řekl natvrdo tamní král

18.12.2020 11:13

Ačkoli Švédsko vychází z porovnání s Českem z koronavirové krize podstatně lépe, protože tam na nemoc nezemřelo přes 10 tisíc lidí, ale 7800, a přestože se nakazilo podstatně méně lidí než v Česku, švédský král Karel XVI. Gustav v tradičním bilančním rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi konstatoval, že švédští představitelé státu při řešení koronavirové krize selhali a možná měli zvolit jinou cestu.

Švédská cesta proti koroně? Selhali jsme, řekl natvrdo tamní král
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: švédský král Karel XVI. Gustav

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21142 lidí
Švédsko na rozdíl od Česka zvolilo jiný přístup k řešení koronavirové krize a vláda seversklého království vydávala po většinu času jen doporučení, aby lidé udržovali rozestupy a neshlukovali se. Obchody a restaurace zůstaly otevřené.

V severské zemi se za těchto podmínek od března nakazilo koronavirem asi 349 tisíc lidí a 7800 nakažených zemřelo. V České republice, která má přibližně stejný počet obyvatel jako Švédsko, se za stejné období, ale za mnohem přísnějších protikoronavirových opatření, nakazilo koronavirem na 522 tisíc lidí a přes 10 tisíc nakažených spoluobčanů zemřelo. Je tedy zřejmé, že Švédsko vychází ze srovnání s Českem podstatně lépe.

Švédský král Karel XVI. Gustav přesto v tradičním předvánočním televizním rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi prohlásil, že Švédsko v řešení koronavirové krize selhalo a mělo zvolit raději jinou cestu. „Jsem přesvědčen, že jsme selhali. Zemřelo velké množství lidí a to je strašné,“ uvedl král.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…