Švédská studentka prý odmítla protest s Grétou, chtěla se raději učit. Dopadla moc zle

27.05.2019 17:17 | Zprávy

Redaktor serveru Info.cz Jan Palička ve svém komentáři o studentských protestech na ochranu klimatu, jež odstartovala šestnáctiletá Švédka Greta Thurnbergová, shrnuje dění, které protesty provází, a varuje před tím, že studenti, kteří se ke stávce nepřidají, mohou mít minimálně ve Švédsku jistý problém. Své tvrzení Palička opírá o případ studentky, která se rozhodla, že by místo stávkování raději zůstala na výuce, a narazila tak na silný odpor a šikanu nejen ze strany spolužáků, ale i od své učitelky a vedení školy.

Švédská studentka prý odmítla protest s Grétou, chtěla se raději učit. Dopadla moc zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future pořádala středoškolskou stávku za zlepšení stavu klimatu nejen v Praze

„Z šestnáctileté Grety Thurnbergové je už nějakou dobu globální celebrita. Švédská školačka objíždí kongresy a mluví k vlivným politikům, přitom pokračuje v aktivitě, která ji proslavila – v tzv. studentské stávce za klima. Ke stávkování inspirovala statisíce vrstevníků po celém světě. Ale co s těmi, kteří se přidat nechtějí? V Gretině rodném Švédsku můžou mít problém,“ shrnuje v úvodu svého komentáře redaktor Jan Palička.

„Ještě před rokem ji nikdo neznal. Teprve nedávno oslavila šestnáctiny, a už je celosvětově známou osobností, nejspíš nejvlivnější ze své generace,“ píše o Gretě Thurnbergové Palička a dodává, že se zapsala do povědomí tím, že „v pátky přestala chodit do školy a namísto toho protestovala před budovou parlamentu za důslednější ochranu klimatu“.

Palička následně dodává, že ony stávky za ochranu klimatu mohou být pro mnoho studentů záminkou, proč nemusejí v pátek chodit na výuku, ale že se najdou zcela jistě i tací, kteří jdou stávkovat primárně kvůli ochraně klimatu. „Jedno je ale jisté: stejně tak jako žáci mají právo se akce zúčastnit, měli by mít právo účast odmítnout. Ať si každý rozhodne sám, a to bez jakéhokoli stigmatu. Bohužel realita je odlišná,“ poukazuje Palička na určitou nedobrovolnost studentů připojit se do stávky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rak

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…