Více než kdy jindy podle Obamy dnešní svět potřebuje, aby jej vedly Spojené státy americké. Prezident Obama je rovněž přesvědčen, že na konci letošního roku je na tom jeho země z ekonomického hlediska mnohem lépe, než tomu bylo ještě před pár měsíci. „Ta spousta práce, kterou jsme udělali, konečně začíná nést své ovoce. A to mi umožňuje soustředit se na další důležité úkoly,“ řekl Obama a zmiňoval, kolik úsilí jej stála zdravotnická reforma, imigrantská reforma, otázky spojené s Islámským státem a uvolnění vztahů s Kubou.
Obama přiznává, že přistěhovaleckou reformu a uvolnění vztahů s Kubou sice mohl odstartovat bez Kongresu, ale zdárné pokračování se už bez něj neobejde. Americký prezident také souhlasí s výtkou, že při jednání s Kongresem má jisté rezervy a je stále co zlepšovat. „Po volbách se situace navíc změnila. Jsem přirozeně zklamaný z volebních výsledků, které pro Demokraty nedopadly dobře. Na druhou stranu jsou teď Republikáni v pozici, kdy nemohou jen kritizovat a odmítat veškeré mé návrhy. Musí se začít chovat zodpovědně a ukázat, že umějí vládnout,“ konstatuje Obama.
V dalším průběhu se rozhovor stočil k problémům mezi americkou policií a afroamerickou menšinou. Obama nicméně odmítl, že by byly Spojené státy kvůli rasismu rozdělené více než při jeho nástupu do prezidentského úřadu. „Myslím, že je dobře, že se události typu Ferguson takto veřejně řeší. Tento problém ale nevyvstal v posledních šesti letech. Kdybyste se zeptal Afroameričanů či Hispánců, jistě by vám nesdělili, že je to dnes horší než před 15 či 20 lety,“ domnívá se Obama.
Americký prezident příliš nevěří ani statistikám a průzkumům veřejného mínění, podle kterých Demokraty volí především menšiny. „V roce 2008 jsem měl v některých oblastech mezi bílými voliči větší podporu než můj konkurent John Kerry. Nicméně je pravda, že bude velkým úkolem Demokratů přesvědčit manuálně pracující i příslušníky střední třídy, že bojujeme i za ně. To, že jsem v posledních dvojích volbách obdržel od hispánské menšiny 75 % a od asijské menšiny 70 %, je navíc spíš otázka pro Republikány. To oni by se nad tím měli zamyslet,“ tvrdí Obama.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Obama , Putin , Rusko , Ebola , Spojené státy , Islámský stát , Ferguson
autor: pro
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 17:45 „Tak začíná deep state.“ Armádní spis k volbám? Vážná slova
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu