Svět podle Obamy musí vést USA. V rozhovoru také zmínil, v čem je jeho země lepší než Rusko

30.12.2014 12:05

Americký prezident poskytl rozhovor americké rozhlasové stanici NPR, ve kterém se dívá velmi optimisticky na budoucnost Spojených států. Pochvaluje si strategii proti Rusku a věří, že je pro svět nejlepší, když v jeho čele stojí právě Amerika.

Svět podle Obamy musí vést USA. V rozhovoru také zmínil, v čem je jeho země lepší než Rusko
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Více než kdy jindy podle Obamy dnešní svět potřebuje, aby jej vedly Spojené státy americké. Prezident Obama je rovněž přesvědčen, že na konci letošního roku je na tom jeho země z ekonomického hlediska mnohem lépe, než tomu bylo ještě před pár měsíci. „Ta spousta práce, kterou jsme udělali, konečně začíná nést své ovoce. A to mi umožňuje soustředit se na další důležité úkoly,“ řekl Obama a zmiňoval, kolik úsilí jej stála zdravotnická reforma, imigrantská reforma, otázky spojené s Islámským státem a uvolnění vztahů s Kubou.

Obama přiznává, že přistěhovaleckou reformu a uvolnění vztahů s Kubou sice mohl odstartovat bez Kongresu, ale zdárné pokračování se už bez něj neobejde. Americký prezident také souhlasí s výtkou, že při jednání s Kongresem má jisté rezervy a je stále co zlepšovat. „Po volbách se situace navíc změnila. Jsem přirozeně zklamaný z volebních výsledků, které pro Demokraty nedopadly dobře. Na druhou stranu jsou teď Republikáni v pozici, kdy nemohou jen kritizovat a odmítat veškeré mé návrhy. Musí se začít chovat zodpovědně a ukázat, že umějí vládnout,“ konstatuje Obama.

V dalším průběhu se rozhovor stočil k problémům mezi americkou policií a afroamerickou menšinou. Obama nicméně odmítl, že by byly Spojené státy kvůli rasismu rozdělené více než při jeho nástupu do prezidentského úřadu. „Myslím, že je dobře, že se události typu Ferguson takto veřejně řeší. Tento problém ale nevyvstal v posledních šesti letech. Kdybyste se zeptal Afroameričanů či Hispánců, jistě by vám nesdělili, že je to dnes horší než před 15 či 20 lety,“ domnívá se Obama.

Americký prezident příliš nevěří ani statistikám a průzkumům veřejného mínění, podle kterých Demokraty volí především menšiny. „V roce 2008 jsem měl v některých oblastech mezi bílými voliči větší podporu než můj konkurent John Kerry. Nicméně je pravda, že bude velkým úkolem Demokratů přesvědčit manuálně pracující i příslušníky střední třídy, že bojujeme i za ně. To, že jsem v posledních dvojích volbách obdržel od hispánské menšiny 75 % a od asijské menšiny 70 %, je navíc spíš otázka pro Republikány. To oni by se nad tím měli zamyslet,“ tvrdí Obama.

kompletní přepis rozhovoru v angličtině najdete ZDE

Klíčové pasáže rozhovoru ovšem tvoří otázky spojené s mezinárodní politikou Spojených států a jejími snahami o šíření demokracie do zbytku světa. Na výtky spojené s neúspěšným vývojem po arabském jaru odpovídá Obama vyhýbavě a neurčitě. Od Egypta, Sýrie a Libyie odvrací rozhovor k Tunisu a Barmě a připomíná, že tam se demokratický proces vyvíjí správným směrem. „Spojené státy jsou nepostradatelná země s obrovským vlivem. Můžeme pomáhat, ale nejsme schopni vybudovat fungující stát za jeho obyvatelé a vlády,“ poukazuje Obama.

Obama si rovněž pochvaluje strategii proti Rusku. „Ještě před několika měsíci mnoho lidí říkalo, jak je Putin schopný, když se mu podařilo anektovat Krym. Já i tehdy tvrdil, že válku s Ruskem nechceme. Avizoval jsem, že však budeme ve spolupráci s Evropou tlačit na Moskvu, aby k dalšímu podobnému zásahu na cizím území nedošlo. Poukazoval jsem na to, že šlo z Putinovy strany naopak o strategickou chybu. Jsem rád, že mi současný vývoj dává za pravdu. Dnes už mnoho lidí opravdu netvrdí, jak je Putin prozíravý,“ míní Obama.

„Netvrdím, že Spojené státy krizi na Ukrajině a konflikt s Ruskem zdárně vyřešily. Jsem si však naprosto jistý, že ve všech krizích v posledních letech jsme sehráli pozitivní roli. I když jde často o skutečně vážné až neřešitelné problémy, tak díky světovému vůdcovství Spojených států dopadly lépe, než by tomu bylo bez naší účasti,“ říká Obama a konkrétně zmiňuje virus Ebola. „Ještě před několika týdny byla většina lidí přesvědčena, že to nezvládneme. A vidíte, ve Spojených státech se za tu dobu neobjevil ani jeden případ onemocnění. Navíc v boji proti Ebole pomáháme ostatním státům. Je to běh na dlouhou trať, ale věřím, že v dlouhodobém horizontu zvítězíme,“ je přesvědčen Obama.

V optimistickém duchu pokračuje Obama, když hovoří o úspěších, kterých Spojené státy dosáhly v posledních měsících. „Vytvořili jsme více nových pracovních míst než Japonsko a Evropa dohromady. V oblasti klasických i přírodních zdrojů energie jsme našim nejbližším konkurentům doslova ukázali záda. Dobře jsme na tom i z demografického hlediska, protože máme i díky imigraci velmi mladou populaci. Můžeme se chlubit nejlepšími univerzitami na světě. Amerika je prostě ve skvělé pozici a může do budoucnosti hledět s optimismem. I naše armáda je na tom velmi dobře. Nemáme vážnější protivníky na srovnatelné úrovni, byť Rusko je samozřejmě rovněž jaderná mocnost,“ připomíná Obama.

Na úplný závěr rozhovoru se americký prezident pustil do srovnání Spojených států a Ruska. „Americká ekonomika je dynamická, nemusíme se jako Rusové spoléhat jen na ropu. Američané nepřemýšlejí na rozdíl od Rusů o emigraci. Svoji budoucnost vidí ve své zemi. My jsme nikdy nekolonizovali žádné jiné země, ani jsme nevysávali jejich energetické zdroje. Stejně tak u nás nikdy americké úřady neházely klacky pod nohy podnikatelům. Spojené státy jdou ostatním příkladem. Stojíme si za tím, čemu věříme. Ve zbývajících dvou letech své prezidentské funkce chci navázat na předchozích šest let tvrdé dřiny a udělat pro zemi to nejlepší,“ slibuje Obama.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…