Svět se rozpadá, Čínu nezastavíte. Trumpova naprostá kravina. Zaorálek, Šlechtová a experti ve Sněmovně řešili bezpečnost. Padlo varování před českými důchodci

01.03.2019 18:04

Téma radikalizace, terorismu, extremismu a prevence vůči aktuálním hrozbám přitáhlo ve čtvrtek do Sněmovny víc než stovku lidí. Na akci promluvil exministr zahraničí Lubomír Zaorálek, bývalá ministryně obrany a místního rozvoje Karla Šlechtová, někdejší šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan a řada expertů včetně odborníka na extremismus, prof. Miroslava Mareše.

Svět se rozpadá, Čínu nezastavíte. Trumpova naprostá kravina. Zaorálek, Šlechtová a experti ve Sněmovně řešili bezpečnost. Padlo varování před českými důchodci
Foto: Radim Panenka
Popisek: Konference o radikalismu a bezpečnosti, která se konala ve sněmovně
reklama

Zdravotnický výbor Poslanecké sněmovny pod vedením předsedkyně Věry Adámkové uspořádal odbornou konferenci „Radikalizace, terorismus a ochrana obyvatelstva“. Vystoupení řečníků vynesla na světlo mnohá nepříjemná zjištění jak v oblasti ochrany lidí před hrozbou teroristických útoků, tak reálný stav věcí na mezinárodní scéně.

Při radikalizaci nebo přímo verbování členů extremistických a teroristických organizací v současné době podle Miroslava Mareše hraje nezastupitelnou roli internet a především sociální sítě. „Je třeba zdůraznit, že internet je pouze nástrojem radikalizace, nemůže za to, není příčinou, byť těmto skupinám pomáhá,“ konstatoval profesor Mareš.

Zdůraznil existenci profesionálů na sociální sítě, kteří pro extremistické organizace stále více pracují. Ti sledují různé diskusí skupiny a platformy a dokážou podchytit lidi, kteří ke smýšlení dané organizace tíhnou. Může jít také o verbování pomocí fake news a zastrašování pod falešnou vlajkou, kdy jedinci na internetu vyhrožuje kupříkladu neexistující člověk, muslim s falešným profilem, a svůj terč zradikalizuje antiislámsky a nahrne ho do náruče pravicových extremistů. Tato forma je však podle Mareše rozšířena zatím jen v zahraničí, v České republice častá není.

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11734 lidí

Český problém je prý jinde. Na rozdíl od západní Evropy, kde radikalizaci podléhají spíše mladší generace, v České republice je tomu naopak  a radikalizované osoby zde jsou poměrně vysokého věku. Podle profesora Mareše nejde pouze o nedávný známý případ odsouzeného seniora Baldy, který spáchal útok na vlaky, ale něco podobného se objevilo už dříve. „Když to zlehčím, u nás bychom měli hlídat důchodce, aby nedělali železniční atentáty,“ uvedl Miroslav Mareš.

Exministr zahraničí Lubomír Zaorálek míní, že ve světě panuje všeobecná nepřipravenost na to, co se všechno děje. „Mám-li shrnout, v jakém stavu se dnešní svět nachází, pak říkám, že to, čemu jsme říkali světový řád, se postupně rozpadá na malé kousky a problém je, že netušíme, zda tyto kousky někdo dokáže uspořádat dohromady,“ řekl Zaorálek s tím, že hlavním rizikem současného světa je počátek éry soupeření mocností, na které Západ není připraven.

„Soupeření mocností nabývá obrovského charakteru, je bez kontroly a my netušíme, k čemu nás v nejbližší době přivede. Hlavní problém je, že nikdo nemá plán, žádnou představu. Stačí se podívat, jak dopadl summit Trumpa s Kim Čong-unem,“ pokračoval Zaorálek. 

Trumpova administrativa podle jeho slov nemá dostatečně kompetentní lidi, aby byla schopna jednání vést. „Něco podobného vidíte ve Venezuele. Tam se spustila akce, která měla skončit za 14 dní. Nejenže neskončila, ale nevíme, zda někdy skončí vůbec,“ uvedl. Dále upozornil na střet Spojených států s Čínou, kterou by Američané rádi zastavili, což se jim prý nikdy nepovede. „Čína má větší sebevědomí, než míval Sovětský svaz. Čína se dostala do takového postavení, že ji nelze zastavit,“ doplnil Lubomír Zaorálek.

Otázky bezpečnosti z perspektivy světové politiky, především, co se týče fungování NATO a (ne)akceschopnosti Evropské unie z hlediska obrany společného území, probrala bývalá ministryně obrany a poslankyně Karla Šlechtová. Hned úvodu zdůraznila, že pokud bychom vyslyšeli naléhání některých politiků na vystoupení z NATO, naše země by byla naprosto neschopná vlastní obrany. „NATO je pro nás opravdu zárukou kolektivní ochrany a obrany naší země,“ řekla Šlechtová.

Fotogalerie: - Senát o brexitu

Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády
Jiří Dienstbier
Milan Štěch
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...

Česká republika má vypracované přesně dané postupy, co dělat v případě ohrožení. Jde o Ústřední plán obrany státu, který jasně definuje, jak by odpovědné složky postupovaly. Exministryně obrany připomněla též Audit národní bezpečnosti, který si nechala zpracovat bývalá Sobotkova vláda, z něhož pro příslušné resorty vyplynula řada úkolů.

Evropská unie ale podle Šlechtové obraně společného území dostatečnou pozornost nevěnuje, na úrovni Evropské komise neexistuje ani příslušné ředitelství. Nicméně po posledních několika teroristických útocích se situace zlepšuje a Brusel se tématu začíná věnovat. 

„Na úrovni Evropské unie, Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady mi v rámci bezpečnostní a obranné politiky chybí jasná strategie celé naší EU. Teď hrajeme vabank. Británie odejde a pro nás je Británie velkým strategickým partnerem nejen v oblasti politické a ekonomické, ale také bezpečnostní,“ připomněla Karla Šlechtová na konferenci.

Zdaleka ne vždycky je prý situace klidná při jednáních NATO, kde mají některé velké státy snahu přebírat iniciativu na úkor menších členů, jako je právě Česká republika. I proto podle poslankyně a členky výboru pro obranu Šlechtové potřebuje Česká republika v NATO velice silný hlas, a to jak na úrovni generálů, tak na úrovni politického vyjednávání.

„Co všechno NATO nabízí ke kolektivní ochraně? Jedna věc je jistá a je nutné, abychom si všichni uvědomili, že NATO nemá vojsko. NATO nemá techniku, nemá nic. Všechno je složeno z členských států a jejich armád. NATO jako takové je úřednictvo s generálním tajemníkem. Kdyby došlo k nějaké bezpečnostní hrozbě, dokáže NATO velice rychle požádat členské státy, aby se sjednotily, vytvořily operativní misi a zasáhly,“ konstatovala.

Americký prezident Trump podle jejích slov několikrát způsobil velkou nejistotu mezi spojenci svými twitterovými eskapádami. „Když do své funkce Trump nastoupil, napsal na Twitteru, že stáhne vojáky z Afghánistánu. Ostatní státy na to nic neříkaly, protože se všichni báli. Za půl roku přišel Trump s dalším tweetem, že vojáky nestáhne a má kontraktory, kteří mu vynášejí prachy, protože jde většinou o americké firmy, které tam dělají obrovský byznys, takže tam vojáky nechá, ale sníží jejich počet, protože už to slíbil. Jaká je realita? Dosud Spojené státy nestáhly žádné tisíce vojáků, všichni v Afghánistánu jsou. Byla jsem tam, hovořila jsem tam s jejich generály,“ prozradila bývalá šéfka obrany.

„Politika, která se dělá prostřednictvím tweetů, sociálních sítí a má světové dopady, je naprostá kravina. Takhle se to nedělá, takhle se nemůže komunikovat a ani pan Trump by si to neměl dovolovat. Nedávno jsme slyšeli znovu, že bude Trump stahovat vojáky z Afghánistánu, po dvou letech ho to zase chytlo a následovalo pro mě bohužel nepochopitelné vyjádření našeho Ministerstva obrany, že naše vojáky v takovém případě také stáhneme. Další kravina. To si nemůžeme dovolit. Pokud je tam mise NATO, jsme členy Aliance a tak se chováme. Nejsme žádná divize americké armády nebo složka amerického ministerstva obrany. To je nutné si uvědomit,“ varovala.

Vyzdvihla spolupráci mezi jednotlivými armádami členů NATO. „Co se týče cvičení, zveme do České republiky naše partnery, Němce, Lotyše a další, aby s námi cvičili různé simulované situace na úrovni bezpečnostních sil. Ať jde o policii, armádu, výstupy jsou velké, cvičení se koná i dvě stě ročně. Děkuji ještě jednou všem za jejich práci,“ zmínila s tím, že by si ovšem vojáci neměli hrát na politiky, a tím méně by to měli dělat příslušníci tajných služeb. „Pokud si někdo hraje s informacemi, nedej bože, aby se je snažil nějak prodávat politickým stranám, to je zrada. Informace o postupující migraci, informace o tom, jak jsme nebo nejsme ohroženi teroristickými útoky, to nejsou věci k prodeji, ale k ochraně naší země,“ dodala Karla Šlechtová na bezpečnostní konferenci ve Sněmovně.

Další řečníci se zaměřili i na další segmenty ochrany před radikalizací nebo extremisty jakéhokoli rázu. Zazněla i varovná slova vzhledem k nepřipravenosti mnoha zásadních institucí, jako jsou třeba nemocnice, na krizové situace. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají

9:40 Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají

Veřejnoprávní a tzv. mainstreamová média se po celé Evropě tématu nelegální migrace vyhýbají. Ne tak…