Svět se zbláznil? Režisér Strach o zákazech filmů. A pak školil novinářku. Kde jsou ta další pohlaví? ptal se

29.06.2020 22:23

Kvůli protestům proti rasismu mizí z nabídky filmy kritizované za rasismus. Nedávno americký server Variety označil také za problematický film Forrest Gump. Českého režiséra a herce Jiřího Stracha taková cenzura děsí: „Jestli je Forrest Gump nekorektní film, tak se svět skutečně zbláznil,“ uvedl v rozhovoru pro Novinky, kde se dotkl i genderové problematiky.

Svět se zbláznil? Režisér Strach o zákazech filmů. A pak školil novinářku. Kde jsou ta další pohlaví? ptal se
Foto: Repro Youtube
Popisek: Režisér Jiří Strach
reklama

V souvislosti s cenzurou amerických filmů byl Jiřímu Strachovi připomenut jeho nedávný tweet, kde zmínil českou pohádkovou komedii Anděl Páně, kterou režíroval: „Nejvyšší čas probrat se i českými filmy. Kupříkladu v AP je Bůh zobrazen jako běloch! To je ohavné, jak jsem jen mohl?!“ napsal. Věří však, že lidé dokázali v těchto jeho slovech vycítit „laskavou ironii“, se kterou byla psána.

Od Anděl Páně odbočil k „problematickým filmům“ v Americe. Velice jej zaráží, že například americký server Variety takto označil snímek Forrest Gump. „Jestli prestižní časopis Variety, který všichni v branži čtou, začne sestavovat žebříček takzvaně nekorektních filmů pro dnešní dobu, zařadí do seznamu pecky typu Forrest Gump, tak mám pocit, že se svět skutečně zbláznil. A nejenom u nás,“ řekl Strach.

Nedokáže si představit, že před jistými takto označenými filmy bude stát moderátorka a bude dovysvětlovat, jak se máme správně ideologicky dívat například na film Jih proti Severu, aby to lidé správně pochopili. „Tak to mám pocit, že se vracíme před rok 1989. Do doby, kdy se nastavovala zrcadla měšťácké prohnilé společnosti...,“ dodal režisér.

Anketa

Postupuje vláda proti šíření koronaviru SARS CoV-2 správně? (Ptáme se od 29.6.2020)

88%
12%
hlasovalo: 6696 lidí

„Tomuhle jsme přece, prosím pěkně, odcinkali klíči. Jsme zase u principu, o němž jsem mluvil. Aby mi kdosi říkal, co si (ne)mám myslet? Kde se nacházíme? V jakých dobách? Je skutečně rok 2020?“ pozastavoval se dál nevěřícně Strach.

Že se to děje až v Americe, není podle něj žádná útěcha. „Amerika je náš hlavní spojenec. Vzor demokracie, z něhož věci plynule doputují až k nám. Začnou k nám prokapávat, my je máme tendenci až slepě kopírovat,“ připomíná. Dříve byla v USA cenzura filmu absolutně nemyslitelná. O tenhle imaginární vzor prý nyní sám přichází. „Propadává se mi do sféry, které nerozumím, nedokážu ji uchopit,“ podotkl.

Dotkl se i problematiky genderu, která v Americe také dlouhodobě rezonuje. Redaktorka, která rozhovor vedla, poznamenala, že se o Strachovi dočetla, že odmítá gender, sňatky lidí stejného pohlaví a Istanbulskou úmluvu. Opak je prý ale pravdou: „Tohle je rozhodně omyl. Já jsem byl jedním z prvních, kdo petici za možnost uzavírat registrované svazky v Česku podepsal... a přesně takhle vzniká nálepkování lidí ve veřejném prostoru. Informace, které kolují on-line, nemusejí být pravdivé,“ uvedl režisér informace na pravou míru.

I když se necítí být velkým odborníkem na smlouvy a úmluvy, v kavárně, kde společně vedli rozhovor, vyzval redaktorku, aby si zahráli hru, v níž jí bude ukazovat lidi, kteří jdou po chodníku, a ona bude odpovídat, zda jde muž, nebo žena.

Redaktorka jednoduše správně rozlišovala ženy a muže. Poté jí Strach řekl: „Kde jsou ta další pohlaví? Už v Písmu je napsáno: Bůh stvořil člověka jako muže a ženu. Co je na tom špatně? Právě jsme si dokázali, že rozdíl mezi pohlavími vidíme na první pohled oba: jsou dvě,“ konstatoval.

Závěrem tohoto tématu sdělil, že by nerad tímto svým přístupem někoho štval. Vysvětlil, že má spíše tendenci se stavět proti podobným umělým tlakům, které podle jeho názoru mají tendenci „zavádět svět jinam, než jak ho Pán Bůh stvořil a jaký ho chtěl mít“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…